Poluotok Oštrica

"Uložit ćemo pola milijarde eura, graditi golf-igrališta, hotele, vile"

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
"Uložit ćemo pola milijarde eura, graditi golf-igrališta, hotele, vile"
19.04.2011.
u 14:12
Dok se hrvatske ekološke udruge i dio javnosti protive uništavanju šumovitog poluotoka, državne vlasti i lokalni HDZ i SDP zajednički se zalažu za najavljene projekte
Pogledaj originalni članak

Uložit ćemo pola milijarde eura, zaposliti 4000 ljudi, sagradit ćemo jedno od najljepših igrališta za golf na svijetu, stotine luksuznih vila, kongresnu dvoranu, privatnu marinu sa 150 vezova, obnovit ćemo šibenski hotel Krka u hotel s pet zvjezdica – dio je bajoslovnih najava koje su u Zagrebu državnom vrhu i lokalnim šibenskim vlastima iznijeli poslovni ljudi predstavljeni kao predstavnici investicijske grupe G2, jedne od najjačih svjetskih ulagačkih organizacija.

Naime, glavninu tih superluksuznih sadržaja podigli bi na poluotoku Oštrica kod Šibenika, šumovitom predjelu koji je postao dijelom zaštićene ekološke mreže zbog svojih krajobraznih i drugih vrijednosti. Podsjetimo, posljednjih nekoliko mjeseci su se oko budućnosti rta Oštrica, jedne od rijetkih prostranijih površina uz obalu na kojoj još nema većih građevina, tupile oštrice suprotstavljenih stajališta.

Dok su se HDZ na županijskoj razini te SDP na razini Šibenika otvoreno založili za projekt gradnje igrališta za golf i pratećih sadržaja, glavnina hrvatskih ekoloških udruga, dio građana, te političari, primjerice iz Šibenskog građanskog foruma i HSLS-a, tome su se žestoko usprotivili. Mnogi su osudili pokušaje županijske HDZ-ove vlasti da ''na brzinu'' u prostorni plan ugura mogućnost gradnje takvih sadržaja te iskazanu im podršku SDP-a. Uslijedio je i niz javnih tribina, predavanja, performansa i prosvjeda protivnika uništavanja Oštrice, koji drže kako je posrijedi tek nečiji pokušaj brze zarade od tzv. apartmanizacije.

– Dobrobiti koje takva investicija nosi gradu Šibeniku jesu oko 4000 radnih mjesta, kupnja i uređenje hotela Krka, po gruboj procjeni investitora više od 70 milijuna kuna komunalnog doprinosa  u gradskom proračunu – izjavio je Franko Vidović, dogradonačelnik Šibenika u programu županijskog Radija Šibenik, upitan o stajalištu gradskih vlasti o spomenutom projektu. Time je postalo posve jasno da i HDZ i SDP dijele potpuno jednako stajalište o budućnosti poluotoka Oštrice.
– U gradnji bi bilo zaposleno oko 3000 građevinara koji bi izvodili radove. Stav je grada da je izložena ponuda u svakom slučaju temelj za razgovore, ali isto tako da je najbitniji javni interes građana koji mora apsolutno biti zaštićen. Nikakvu odluku nismo donosili, već ćemo tražiti i javnu raspravu i potvrdu građana o svemu izloženom – kaže Vidović.

 On ne misli da je većina građana već sad protiv te ideje, već da je to stav određenih političkih grupacija koje ga iskazuju tako kako ga iskazuju te da svaka investicija ima svoje prednosti i ima svoje mane. Kako se čini, slijede nova zaoštravanja i polemike o budućnosti poluotoka Oštrica.

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

SN
snoopy001
14:43 19.04.2011.

@modrulj tako je uništit će vam svih sto vrsta šikare koju svake godine zapalite, a mi vam iz međimurja i ostatka hrvatske dolazimo gasiti, dok vi u hladovini štekata pijete kavice!

AA
aaaaaaaaaaaa
14:47 19.04.2011.

Necemo graditi nista u Hrvatskoj vec cemo svi kao gastarbajteri ici vanka pa cemo se svabekima jaditi da doma posla za nas nema a infrastruktura i sadrzaji jos su nam iz doba Austrougarske!!

MO
modrulj
14:30 19.04.2011.

Golf igralista su jedna od najopasnijih stvari za bioraznolikost jer u potpunosti unistavaju staniste zivotinja i biljaka. Ako se ovaj uzas ne sprijeci, to ce biti ekoloska katastrofa