Po zbivanjima na političkoj sceni Slovenije, manevar predsjednika Danila Türka - koji je u srijedu iznenadio s prijedlogom da mandatar bude 62-godišnji bankar Marko Voljč - nema puno izgleda za uspjeh. Naime, nastavljeni su pregovori o sastavljanju vlade desnoga centra kojoj bi na čelu bio Janez Janša, a većina stranaka u Sloveniji ne želi da premijer bude Voljč, koji nije ni sudjelovao na izborima 4. prosinca, osim Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića. SDS Janeza Janše, Lista Virant, SLS i NSi ustraju u dogovorima o koaliciji desnoga centra, a socijaldemokrati Boruta Pahora uopće nisu komentirali prijedlog predsjednika Türka. Janković, sa svojom relativnom većinom od 28 od ukupno 90 mjesta u Državnom zboru, podržao je ideju da mandatar bude nekadašnji direktor Nove ljubljanske banke, član Trilateralne komisije, stručnjak iz istog bankarskog miljea kao i novi premijeri Grčke i Italije, Lucas Papademos i Mario Monti.
Zanimljivo je da je Voljč već jednom bio predložen za mandatara slovenske vlade, u veljači 1992. godine, ali nije prošao u parlamentu. Iz Jankovićeve podrške Voljču izvlači se logičan zaključak, kako je bivši direktor Mercatora i ljubljanski gradonačelnik odustao od bitke za većinu u parlamentu do koje je pokušao doći bez uspjeha, ponajprije zahvaljujući Gregoru Virantu, bivšem Janšinu ministru. Virant, za kojega mnogi u Sloveniji misle da je poslužio kao mamac za razočarane Janšine birače, ipak nije želio koalirati s Jankovićem. Sad su oči uprte u umirovljeničku stranku Desus, koja odlučuje hoće li ući u vladu Janeza Janše, a u toj stranci nisu skloni ulasku u koaliciju s Janšom. Neki lokalni ogranci te stranke već su se pobunili zbog toga. Karl Erjavec, predsjednik Desusa, sastao se i s Jankovićem, ali nije dobio potvrdu da ima potrebnih 46 glasova, pa su počeli unutarstranački dogovori o pristupanju Janšinoj koaliciji.
Ako dogovora na kraju uopće ne bude, morat će se ponoviti izbori, a tek u tom slučaju bit će vrlo teško prognozirati ishod i kako će birači u Deželi nagrađivati ili kažnjavati pojedine sudionike te političke igre. U međuvremenu traje suđenje Janezu Janši u aferi Patria, u kojoj je ovih dana uhićen bivši menadžer te tvrtke koji je 2008. godine bio pod sumnjom da je podmitio upravo bivšeg slovenskog premijera i njegova mogućeg koalicijskog partnera Karla Erjavca. Za Viranta je otkriveno da je uzimao naknadu nakon prestanka dužnosti, iako je zaradio visok honorar, a piše se i o tome je li Janković platio sve poreze.
Kamo li je \"nestao\" , \"svaznajući\", \"kulturni\", \"napredni\", \"europski\" FUJanez da nam pojasni kako je ovo moguće u \"kulturnoj\"....Sloveniji....:-P