Umjesto da gradi mostove prema Hrvatima, on napada Pelješki most – komentirao je Tonino Picula, SDP-ov zastupnik u Europskom parlamentu, prvi nastup Željka Komšića za Hrvatsku televiziju, u kojem je taj izabrani član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz redova hrvatskoga naroda najavio mogućnost tužbe BiH protiv Hrvatske zbog početka izgradnje Pelješkog mosta.
I iz Europske komisije, koja je odobrila Hrvatskoj 357 milijuna eura iz europskih fondova za gradnju tog ukupno 526 milijuna eura vrijednog projekta spajanja hrvatskog teritorija oko Neuma i teritorija kojim BiH izlazi na Jadransko more, jučer su signalizirali da nisu impresionirani Komšićevom najavom tužbe te da projekt Pelješkog mosta ide dalje.
– To je granično pitanje za koje nismo nadležni, ali smo upućeni. Dobili smo sve informacije oko njega, no projekt je potvrđen, neometano se nastavlja i nastavit će se – rekao je za agenciju Hina neimenovani izvor iz Europske komisije u Bruxellesu.
Preozbiljan je to projekt
Nikola Dobroslavić, župan Dubrovačko-neretvanske županije koji se, kao član Europskog odbora regija, jučer također našao u Bruxellesu, smatra da se projekt Pelješkog mosta ne može stopirati jer ima sve potrebne dozvole.
– U predizbornoj kampanji sam ove prijetnje tužbom ocjenjivao kao pokušaj mobilizacije jednog dijela biračkog tijela u BiH. Vidjet ćemo hoće li se nastaviti. Bude li tako, to će biti znak da naši susjedi ne razumiju stvarnost, jer se most gradi na hrvatskom teritoriju i prema važećim dozvolama, usuglašen je s BiH u pogledu visine mosta te raspona između stupova. Također je omogućen neometan pristup BiH otvorenom moru, što je i njihovo pravo koje im nitko ne može i ne želi oduzeti – komentirao je Dobroslavić.
HDZ-ova europarlamentarka Dubravka Šuica kaže da su svi u Bruxellesu svjesni da je odlukom Komisije o sufinanciranju Pelješkog mosta, koja je usvojena u lipnju 2017., započet “preozbiljan projekt da bi se jednom Komšićevom izjavom, pa čak i eventualnom tužbom, dovelo u pitanje”.
Podsjetimo, bosanskohercegovački političar koji je, zahvaljujući glasovima Bošnjaka, a ne Hrvata iz BiH, osvojio na izborima najviše glasova i postao izabrani član Predsjedništva iz redova hrvatskog naroda, najavljuje tužbu Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu zbog toga što, kako tvrdi, Hrvatska krši Međunarodnu konvenciju o pravu mora. Tvrdi da bi po nikad ratificiranom sporazumu Tuđman-Izetbegović o morskoj granici more iznad kojeg se gradi Pelješki most pripalo Bosni i Hercegovini, a Hrvatska taj sporazum “ne želi ispoštovati” nego “Pelješki most koristi kao adut”.
– Komšić je izraz jedne, očito nikad prežaljene, želje za unitarnom BiH i činjenica da je on dobio najviše glasova od svih protukandidata govori da postoji vrlo živa želja, u dijelu Federacije, da BiH ne bude razvijana u skladu s rezolucijom Europskog parlamenta, nego kao unitarna država. I, umjesto da pokaže dobru volju i pomirljivo lice prema biračkom tijelu, on postupa obrnuto jer dobro zna tko ga je izabrao. To nije dobro – kaže Tonino Picula, koji je u Europskom parlamentu, uz tada HDZ-ovog zastupnika Davora Ivu Stiera, progurao u rezolucije EP-a poziv na reformu BiH u smjeru federalizacije i decentralizacije kroz koje bi se jačala jednakopravnost konstitutivnih naroda. To je trebao biti smjer suprotan od separatizma iz Banja Luke i unitarizma iz Sarajeva.
Post festum reakcija
Te rezolucije, međutim, nisu se baš “primile” u praksi, ni među državama članicama EU-a, niti u Europskoj komisiji, koja vodi politiku Unije prema BiH, niti na terenu u BiH, među Bošnjacima, koji nisu pristajali na reformu izbornog zakonodavstva koja bi spriječila da drugi konstitutivni narod, Bošnjaci, biraju člana Predsjedništva iz redova hrvatskog naroda.
Uime Komisije, visoka predstavnica Federica Mogherini i povjerenik Johanes Hahn, izbore u BiH komentirali su jednom izjavom u kojoj pozivaju na “brzo formiranje Doma naroda Federacije BiH u skladu s presudom Ustavnog suda BiH”. Dvoje hrvatskih europarlamentaraca, Picula (SDP) i Šuica (HDZ), smatraju takav apel zakašnjelim. To je post festum reakcija, kaže Picula.
- To su trebali prije, a ne sada. Trebali su inzistirati na tome da se ne ide na izbore dok se ta presuda ne provede - smatra Šuica.
Završili izbori u BiH, Komšić predstavnik Hrvata
Inače poturice su gore odTuraka