Tražeći pravdu nad životima članova obitelji ubijene odvjetnice Marije Brnić-Bljakaj (54) nadvila se ovrha od 130.000 kuna. To im je treća kazna, od one najokrutnije 22. ožujka 2002. kada je njihova majka i supruga hicima ubijena u svom odvjetničkom uredu u Slatini. Ubojica je prethodno ranio svoju suprugu (51) koju je odvjetnica zastupala u brakorazvodnoj parnici te se ubio bombom.
Na sudu su dokazani propusti policajaca, ali, to nije bilo dovoljno da se utvrdi odgovornost države. I Vrhovni sud je potvrdio da između tih propusta i ubojstva nema uzročne veze, a Ustavni sud nije našao propusta u sudskim postupcima. Sada su zbog izgubljena spora u kojemu su od države tražili odštetu od 920.000 kuna na naplatu došli sudski troškovi, što je u ovom slučaju, čak i ako je po pravu tako moralo biti, bolna nepravda.
Alkoholičar i nasilnik
– Cijela je obitelj u šoku i nevjerici. Trpjeli smo šutke godinama sporost i odluke sudova koje su nas vrijeđale, od općinskog do Ustavnog suda. Vjerovali smo da će pravda na kraju ipak pobijediti. Umjesto pravde došla je kazna. Blokada računa svih članova obitelji radi naplate 130 tisuća kuna troškova državi. Kazna, jer smo se drznuli tužiti državu, čija je policija, svojom šlampavošću “ubila” našu majku i suprugu. Sram nas je što živimo u ovakvoj “pravednoj” državi! – zajednička je izjava obitelji Bljakaj.
Dva i pol sata prije krvava pohoda Antun Nikl (53) je nakon što se otvorila banka podigao svu ušteđevinu te službenici, svojoj susjedi, plačući rekao kako se više neće vidjeti i sa svima se pozdravio. U banci su zaključili da je prolupao pa su, strahujući da će učiniti nešto sebi ili drugima, nazvali policiju. Supruga ga je dan prije prijavila da je stalno prati.
Policajci su s njim razgovarali, ali to nije uneseno u dnevnik događaja zbog čega je policajac stegovno kažnjen. U banku je odmah poslana ophodnja, a kad su se vratili, upućeni su da potraže Nikla kod kuće. Nadređeni kriminalist 55 minuta nakon dojave iz banke naredio je šefu smjene da izvijesti Dom zdravlja i Centar za socijalnu skrb, ali je on to učinio tek sat i pol kasnije. I on je disciplinski kažnjen.
Liječnik bi Nikla pregledao čim bi bio dostupan. Županijski sud u Virovitici zaključio je kako je Niklovo ponašanje uoči pucnjave ukazivalo da bi se moglo raditi o psihički rastrojenoj osobi te je, iako je policija znala da je bio kronični alkoholičar i nasilan prema supruzi (jednom su mu oduzeli pištolj, pušku i bombu), presudno što se Antun Nikl u dva kontakta s policajcima uoči zločina nije nasilnički ponašao pa nisu nepravilno postupili što ga nisu smjestili u psihijatrijsku ustanovu.
Nisu se htjeli miješati
U banci su očekivali da će ga policija odvesti liječniku kako bi mu dali nešto za smirenje jer je tog jutra djelovao “sasvim neuračunljivo”.
Čak su i policajci svjedočili da im je Nikl govorio da će se ubiti (!) te da je podigao novac za pokop (!), ali izgledao im je “sasvim normalno i staloženo” pa ga nisu pretražili niti poslali liječniku. Uz to, viši sud dodaje i kako nije bilo izvjesno da je tada pištolj imao kod sebe, a onda niti da bi pretragom spriječili krvoproliće.
Inače, Marica Nikl svjedočila je kako ga je više od stotinu puta prijavljivala policiji, pa bi oni nekad došli, a nekad ne uz izliku “da se neće miješati u brak!” Nažalost, zbog takvog pristupa policije nije propao samo brak. A to je i pouka agresivnim pijancima koji zlostavljaju žene, pa se i čudno ponašaju, da s policijom budu smireni. To je dobro ako kane učiniti kakvo zlo, a i dobro je za državni budžet.
Odvjetnik Vladimir Gredelj, ogorčen na nekadašnje kolege, najavljuje nastavak borbe u Strasbourgu:
– Odluke sudova, svih redom, vrijeđaju zdrav razum, frustriraju, a u funkciji su zamagljivanja istine, kako bi se zaštitila šlampava policija i državna blagajna. Stoga ne treba čuditi što i nakon dvadeset godina “pravosudnih reformi”, upravo pravosuđe predstavlja glavnu zapreku ulaska u EU. Ako mene pitate, zbog toga niti nećemo ući u EU. Zakone možete promijeniti na brzinu, pa i do 1. srpnja 2013. godine, ali one koji ih primjenjuju i tumače, njihove sluganske mentalne sklopove ne možete. Pravi su problem oni, a ne propisi! Pravosuđe je rak-rana naše države i zbog njega Hrvatska sigurno neće u EU 1. srpnja 2013. godine. Za prava obitelji Bljakaj borit ću se do kraja svim sredstvima. Sljedeća stanica je Europski sud za ljudska prava. Siguran sam kako će obitelj Bljakaj tamo napokon naći ono čega u Hrvatskoj nema. Pravde! – kazao je Gredelj.
Umjesto pravde blokirani računi obitelji ubijene odvjetnice
Bjelica nakon teške utakmice: 'Ne tražim alibije!' Evo što kaže o spornom suđenju
"Isti sam trener koji je izgubio 5-0 od Olimpije, sad remizirao s momčadi koja pobjeđuje u Ligi prvaka", rekao je trener RIjeke Radomir Đalović
Klara Perko o poklonima svojih ljubavnih partnera: 'Nakit od 8 tisuća eura mi je dosta lijep'
"Pisalo je 'vjera, ljubav, nada', ali sada ću je skinuti jer nismo više zajedno", istaknula je Klara, a potom je naglasila i da je dobila ogrlicu s privjeskom dijamanta.
Zelenski otkrio kada očekuje kraj rata: 'Neće to biti jednostavan put...'
Rusija je uključila teritorije koje okupira u Ukrajini u svoje nedavno izvješće o inventaru stakleničkih plinova Ujedinjenim narodima, što je izazvalo proteste ukrajinskih dužnosnika i aktivista na samitu o klimatskim promjenama COP29 ovog tjedna
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
Jeste li čuli za impact poduzetništvo? Zaludjelo je svijet, a i u Hrvatskoj ima sve više sljedbenika
opet naše pravosuđe....nesposobno da lopove kazni,političare zatvori..opstaju u svakom sistemu i guraju ovu državu u ponor..neka joj je laka zemlja