PROMO

Umjetna inteligencija u cyber sigurnosti: Blagoslov ili nužno zlo?

Span
Span
24.09.2024.
u 09:08
Slavna SF franšiza Ratovi zvijezda pokazuje nam koliko etika i odluke znače za pojedince i društva. Pitanje etike sve se više povlači i kod naprednih tehnologija poput AI-ja koje su često ključan alat u rukama „negativaca“, iako istovremeno mogu i moraju biti i moćan saveznik u borbi protiv cyber prijetnji
Pogledaj originalni članak

Dugo, dugo vremena u galaksiji dalekoj, dalekoj, Savez pobunjenika, ili jednostavno Pobuna, ratovao je s opresivnim Galaktičkim Imperijem. To je osnovna radnja slavne sage Ratovi zvijezda. Ova SF franšiza klasična je priča o borbi dobra protiv zla i može se smatrati dobrom metaforom za cyber sigurnost. Zamislite stručnjake za cyber sigurnost i privatnost kao Pobunu, odnosne „dobre dečke“ koji se neprekidno bore protiv cyber kriminalaca, odnosno Imperija.

Baš kao što u Ratovima zvijezda svaka strana ima različito "oružje" za borbu—Silu, svjetlosne mačeve ili blaster, u cyber sigurnosti se određene tehnologije mogu koristiti u dobre ili loše svrhe. Na primjer, šifriranje, vatrozidi i alati za testiranje penetracije mogu poboljšati sigurnost i zaštititi sustave, dok, primjerice, ransomware i socijalni inženjering mogu iskoristiti slabosti organizacije i nanijeti joj štetu. Umjetna inteligencija (AI) je još jedan „alat“ koji oblikuje krajolik cyber sigurnosti, a odlikuje ju i jedan paradoks - njene se sposobnosti mogu koristiti za dobro, ali i za zlo.

Upravo serijal Ratovi zvijezda pokazuje koliko etika i odluke znače za pojedince i društva, a pitanje etike sve se više povlači upravo i kod naprednih tehnologija poput AI-ja koje tako mogu biti moćan saveznik u borbi protiv cyber prijetnji, ali i ključan alat negativaca. Nažalost, trenutačna je percepcija kako se AI više koristi na onoj „mračnoj“ strani pa tako svjetski priznata stručnjakinja za kibernetičku sigurnost te osnivačica i izvršna direktorica tvrtki CQURE i CQURE Academy, Paula Januszkiewicz, ističe kako vrlo mali broj direktora u svijetu misli kako će im AI pomoći u obrani od cyber napada.

AI kao moćan saveznik u kibernetičkoj obrani

„Za hakere je umjetna inteligencija zaista moćno oružje jer je brza, ne umara se, jeftina je te značajno pojačava njihovu učinkovitost i opseg djelovanja. Stoga se danas susrećemo s rastućim prijetnjama poput kreiranja naprednih zlonamjernih softvera, kao i uznemirujućim svijetom lažnog predstavljanja lica i glasa, phishing napadima, biometrijskoj manipulaciji i automatizaciji otkrivanja ranjivosti koji u potpunosti preoblikuju arenu kibernetičke sigurnosti“, objašnjava Paula Januszkiewicz, no ističe kako umjetna inteligencija ima dvostranu primjenu u kontekstu kibernetičke sigurnosti. „AI može postati moćan saveznik u obrani protiv cyber prijetnji, posebno zato jer pristupi kibernetičkoj sigurnosti postaju preopsežni i prekompleksni da bi se samo ljudi time bavili“, ističe Paula Januszkiewicz.

Span

Umjetna inteligencija može pomoći organizacijama u procjeni golemih količina podataka iz više izvora kako bi identificirala obrasce aktivnosti unutar organizacije, kao što su vrijeme i mjesto prijave korisnika, količine prometa, te podaci iz uređaja i cloud aplikacija koje zaposlenici koriste. Kada generativna AI identificira određene poznate kibernetičke prijetnje, poput zlonamjernog softvera (malwarea), može pomoći u kontekstualizaciji analize prijetnji i učiniti je lakšom za razumijevanje generiranjem novog teksta ili slika koji opisuju što se događa.

I zato nije loše inspirirati se borbom dobrih i loših dečki u slavnim Ratovima zvijezda. Živimo i poslujemo u vrijeme kada nam treba vlastita "Pobuna" stručnjaka za cyber sigurnost koji će umjetnu inteligenciju koristiti kao važnog saveznika u borbi protiv cyber kriminala. Ljudska znanja i vještine će, očekivano, i dalje imati ključnu ulogu u kibernetičkoj sigurnosti, no umjetna inteligencija će im pomoći unaprijediti njihove vještine te brže identificirati i riješiti prijetnje.

Uostalom, tvrtke koje u potpunosti koriste sigurnosnu umjetnu inteligenciju trebaju čak 74 dana manje za identificiranje i suzbijanje povreda podataka u odnosu na tvrtke koji ne koriste AI u svojoj kibernetičkoj obrani. To je u kontekstu kibernetičkih napada i njihovih posljedica za poslovanje i reputaciju organizacije iznimno važan vremenski rok.

O dvostranoj primjeni umjetne inteligencije u kibernetičkoj sigurnosti govorit će se puno i na konferenciji Span Cyber Security Arena koja će u Zagrebu 4. studenoga okupiti vodeće domaće i svjetske stručnjake iz područja kibernetičke sigurnosti. Ondje će svoje predavanje održati upravo i Paula Januszkiewicz koja se već gotovo 20 godina bavi kibernetičkom sigurnošću, a pritom je i vrhunski ocijenjena govornica na konferencijama kao što su RSA, Black Hat, Microsoft Ignite, SecTor Kanada, Australian Cyber Conference, GISEC, GISEX, LEAP i mnoge druge.

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr