ROĐEN 1932.

Umro Hrvoje Kačić, vaterpolist, zastupnik i istaknuti stručnjak pomorskog prava

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Umro Hrvoje Kačić, vaterpolist, zastupnik i istaknuti stručnjak pomorskog prava
14.02.2023.
u 23:04
Hrvoje Kačić za života je promijenio razne karijere, od vaterpolista Juga, preko hrvatskog predstavnika u Haagu, do predsjednika Državne komisije za granice
Pogledaj originalni članak

Saborski zastupnik, sveučilišni profesor i istaknuti stručnjak u području pomorskog prava Hrvoje Kačić umro je u utorak u 91. godini, objavili su dubrovački mediji. Kačić je rođen 1932. godine u Dubrovniku. Izabran je kao nezavisni kandidat u prvi saziv Sabora Republike Hrvatske te je u njemu vodio Odbor za vanjsku politiku, a sudjelovao je i u donošenju prvog Ustava RH. Kao doktor pomorskog prava od 1994. do 2001. godine bio je predsjednik Državne komisije za granice, a zapažen je njegov rad na utvrđivanju granice u Savudrijskoj vali i na Prevlaci.

Bio je član mnogih saborskih i državnih komisija, među ostalim i radne grupe za izradu odluka i zaključaka o razdruživanju s Jugoslavijom i drugim republikama dotadašnje države. Hrvoje Kačić predstavljao je Republiku Hrvatsku na nekoliko zasjedanja Konferencije o bivšoj Jugoslaviji u Haagu tijekom rujna i listopada 1991, koja se održavala pod pokroviteljstvom Europske zajednice.

Velikan hrvatskog vaterpola i srebrni olimpijac ostavio je značajan trag i u povijesti Vaterpolskog kluba Jug, s kojim je osvajao titule prvaka 1950. i 1951. godine. Postao je reprezentativac Jugoslavije već s 18 godina i osvojio brončanu medalju na EP u Beču 1950. godine, a osam godina kasnije srebro na EP u Budimpešti. na Mediteranskim igrama u Bejrutu 1959. godine osvojio je zlatnu medalju, a godinu kasnije četvrto mjesto na Olimpijskim igrama u Rimu. Na Olimpijskim igrama u Melbourneu osvojio je srebrnu medalju, a igračku karijeru završio je 1962. godine kako bi doktorirao pravo. U idealnu vaterpolsku momčad svijeta izabran je triput (1956., 1957. i 1960.).

Izostao je s Olimpijskih igara u Helsinkiju 1952. godine zbog problema s tadašnjom vlasti. Nakon proslave na ulici pobjede Dinama protiv Crvene zvezde oduzeta mu je putovnica i jedno je vrijeme proveo u samici UDB-e, a 30 dana zatvora proveo je u Cavtatu. U pedesetima mu je ukupno triput oduzimana putovnica iz političkih razloga.

Dobitnik je Nagrade za životno djelo zajednice športa Dubrovačko-neretvanske županije 2018. i Nagrade Hrvatskog vaterpolskog saveza za dugogodišnji rad u vaterpolu 2019. godine. Autor je knjiga „U službi domovine“ (2002.), „Dubrovačke žrtve. Jugokomunistički teror na hrvatskom jugu 1944. i poratnim godinama“ (2009.) i „Hrvatska Prevlaka u poratnim godinama“ (2015.).

SUSTAVNO TROVANJE

Kako su trovali Stepinca: Bilo je to polagano umiranje, a ne nagla smrt

Na temelju svjedočanstava i očitovanja bolesti još za vrijeme izdržavanja kazne u Lepoglavi može se pretpostaviti da je kardinal Stepinac bio diskretno izložen radioaktivnom zračenju, ali i sustavnom trovanju. Dokazi za to su izravni (postmortalni toksikološki nalaz iz uzoraka kostiju) te indirektni (mijeloproliferativna maligna bolest na koju radioaktivno zračenje ima jak utjecaj), piše mons. Batelja

VIDEO Ministar pravosuđa Ivan Malenica o slučaju Zambija

 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.