UN je u petak prvi put stupio u kontakt s mijanmarskom vojskom nakon državnog udara u kojemu je u ponedjeljak srušena civilna vlada Aung San Suu Kyi, rekao je u petak njegov glavni tajnik Antonio Guterres koji je opetovao poziv na oslobađanje uhićenih dužnosnika.
"Danas je naša posebna izaslanica imala prvi kontakt tijekom kojega je jasno iznijela naše stajalište zamjeniku vojnog zapovjednika", rekao je Guterres novinarima.
Christine Schraner Burgener, švicarska diplomatkinja, razgovarala je i s drugim zemljama u regiji, rekao je, dodavši: "Učinit ćemo sve kako bi se međunarodna zajednica ujedinila i stvorili uvjeti za poništenje ovog državnog udara".
Bivša mijanmarska čelnica Aung San Suu Kyi uhićena je u ponedjeljak a njezina je vlada srušena u vojnom puču, čime je u Mijanmaru vojska ponovo došla na vlast nakon deset godina demokracije.
Guterres je državni udar ocijenio "potpuno neprihvatljivim", ali je UN-ovo Vijeće sigurnosti u četvrtak zauzelo blaži stav pozivajući na oslobađanje uhićenih a da službeno nije osudilo puč. Osudi su se usprotivili Kinezi i Rusi.
Oko tisuću ljudi izašlo je u subotu na ulice Yangona prosvjedujući protiv državnog udara u kojemu je početkom tjedna srušena vlada Aung San Suu Kyi, izvijestili su novinari AFP-a.
"Dolje vojna diktatura", izvikivali su prosvjednici mašući crvenim zastavama stranke bivše čelnice Nacionalnog saveza za demokraciju. Ovo je najveći skup nakon vojnog puča u ponedjeljak.