Tko je kriv?

UN-ov izvještaj: Sarin je korišten u napadu kemijskim oružjem

Foto: Reuters/PIXSELL
UN-ov izvještaj: Sarin je korišten u napadu kemijskim oružjem
16.09.2013.
u 16:36
Postoje "uvjerljivi dokazi" da je plin sarin korišten u raketnim napadima u sirijskom glavnom gradu Damasku prošlog mjeseca, stoji u UN-ovu izvještaju koji je Vijeću sigurnosti UN-a predstavio glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.
Pogledaj originalni članak

Postoje "uvjerljivi dokazi" da je plin sarin korišten u raketnim napadima u sirijskom glavnom gradu Damasku prošlog mjeseca, stoji u UN-ovu izvještaju koji je Vijeću sigurnosti UN-a predstavio glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon. 

U izvještaju se ne navodi tko je kriv za kemijski napad – vladajući režim predsjednika Bashara al-Assada ili sirijski pobunjenici.

"To je ratni zločin"

Izvještaj je glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu predao glavni istražitelj za kemijsko oružje UN-a Ake Sellstrom. "Kemijski, medicinski i uzorci koje smo prikupili u okolišu pružaju jasne i uvjerljive dokaze da se u raketama zemlja-zemlja nalazio sarin i da je korišten u predgrađu Damaska, u regiji Gouta 21. kolovoza.", piše u izvještaju.

- To je ratni zločin - kazao je Ban Ki-moon tijekom upoznavanja Vijeća sigurnosti o izvješću te dodao kako "teška srca" podnosi ovo izvješće. - Misija je zaključila da je u predgrađu Damaska korišteno kemijsko oružje. Rezultat napada bilo je mnogo žrtava, posebno među civilima - kazao je glavni tajnik UN-a, piše BBC. Rekao je da su preživjeli ubrzo nakon raketiranja osjetili mnoge simptome kao što je gubljenje zraka, dezorijentaciju, iritaciju očiju, zamućeni vid, povraćanje i opću slabost.

- Mnogi su ubrzo izgubili svijest. Prvi očevici su kazali da su veći broj ljudi vidjeli kako leže na tlu, od kojih su mnogi bili mrtvi ili u nesvjesnom stanju - rekao je Ban Ki-moon. UN-ovi istražitelji su pregledali mnoge uzorke sa mjesta nesreće. - Zaključili su da su skupili jasne i uvjerljive dokaze da su rakete sadržavale nervni plin sarin. One su korištene u granatiranju Ein Tarman, Moadamiyaha, Zalmalka i Ghouta u Damasku - rekao je glavni tajnik UN-a te dodao kako se trebaju kazniti oni koji su odgovorni za napad.

Nisu utvrdili točan broj žrtava

Misija nije uspjela utvrditi točan broj žrtava napada 21. kolovoza. - Ovo je najveće korištenje kemijskog oružja protiv civila od 1988. godine kada je Sadam Hussein napao civile u Halabji - kazao je Ban Ki-moon te dodao kako inspektori nisu trebali utvrditi tko je odgovoran za napad.

Prije je šef UN-ove Istražne komisije za Siriju Paulo Pinheiro rekao da je komisija istraživala 14 navodnih kemijskih napada od kada su počeli nadgledati kršenje ljudskih prava u Siriji u rujnu 2011. godine. Pinheiro je rekao da istražitelji još ne znaju tko je kriv za napade te da čekaju detalje iz današnjeg izvještaja. Rekao je da komisija vjeruje da su i Assadova vlada i pobunjenici odgovorni za ratne zločine, ali da je samo režim počinio zločine protiv čovječnosti. Komisija upozorava da se u Siriji i dalje događaju ratni zločini, uključujući i masovna smaknuća, silovanja i mučenja.

>>Rusija i SAD postigle dogovor: Sirija mora uništiti kemijsko oružje

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.