Svjetska proizvodnja kokaina dosegnula je rekordnu razinu otkako se zbog karantene uslijed koronavirusa povećala potražnja, pokazalo je novo izvješće. Iz UN-ova Ureda za drogu i kriminal priopćeno je da je uzgoj koke porastao 35 posto između 2020. i 2021. godine. Nalazi ukazuju i na to da su se u zapadnoj i središnjoj Africi pojavile nove krijumčarske rute. U izvješću se također navodi da krijumčari sve češće koriste međunarodne poštanske usluge da bi drogu dostavili potrošačima.
Najveća tržišta za kokain su Europa i Sjeverna Amerika, a slijede Južna i Srednja Amerika te Karibi. Dok se u izvješću navodi da su tržišta u Africi i Aziji "i dalje ograničena", Ghada Valy iz UN-a kaže da je potencijal za širenje tržišta na to područje opasna realnost. U globalnom izvješću o kokainu navodi se da je povećanje proizvodnje rezultat ekspanzije uzgoja koke te pretvaranja koke u kokain u prahu. U izvješću piše i da je izbijanje pandemije COVID-19 imalo "remetilački" učinak na narkotržište jer su međunarodna putovanja bila vrlo ograničena.
Potražnja za kokainom opala je jer su noćni klubovi i barovi bili zatvoreni tijekom pandemije. – Međutim, najnoviji podaci pokazuju da je taj pad imao malen utjecaj na dugoročne trendove. Globalna ponuda kokaina na rekordnoj je razini – stoji u izvješću, prenosi BBC. U Velikoj Britaniji došlo je do značajnog povećanja zapljena kokaina u paketima brze pošte, a policijska presretanja poštanskih pošiljki također su u porastu, navodi se u izvješću.
Drugi ključni dokazi pokazuju da su krijumčarske rute za trgovinu ljudima i dalje najjače u Kolumbiji iako su se putevi prema Europi razvili. Potrošnja u Australiji dostigla je vrhunac sredinom 2020., opala je 50 posto iduće godine i "umjereno" porasla posljednjih nekoliko mjeseci 2021. godine. Meksičke i balkanske kriminalne grupe približile su se središtu proizvodnje kako bi dobile pristup zalihama, dok je u nekim zapadnoeuropskim zemljama poput Velike Britanije, Belgije i Francuske porasla upotreba cracka.
VIDEO: Zagreb: Policija zaplijenila više od 400 kilograma droge