VS UN-A

UN-u ipak uloga u iračkoj vlasti

21.05.2003.
u 00:00
Ruski veleposlanik pri UN-u Sergej Lavrov suzdržano podupro američki prijedlog
Pogledaj originalni članak

Vijeće sigurnosti moglo bi već danas glasovati o novome nacrtu rezolucije o poslijeratnome Iraku, koju mu je jučer na raspravu ponudio američki veleposlanik pri UN-u John Negroponte. Supodupiru je Španjolska i Velika Britanija. Washington je u novome nacrtu ponešto manje isključiv, pa pristaje i na ulogu UN-a u upravljanju Irakom.

UN-ov bi posebni predstavnik, prema tome nacrtu, radio s okupacijskim, američkim i britanskim, snagama na uspostavi nove iračke vlasti. Ne navodi se, međutim, nikakav rok za završetak okupacije. Iako Amerikanci i to pokušavaju istaknuti kao popuštanje, jer su bili zahtijevali da im se odobri 12-mjesečno upravljanje Irakom, uz mogućnost produljenja, nova se formulacija, "dok irački narod ne uspostavi međunarodno priznatu predstavničku vladu, te ona preuzme svoje odgovornosti", može odnositi na još dulje razdoblje.

Program "Nafta za hranu" produljio bi se s četiri na šest mjeseci, čime Washington podilazi Moskvi. Rusi, naime, imaju najveći udio u ugovorima odobrenima u sklopu toga programa izvoza iračke nafte. Ruse bi, ali i Francuze i Kineze, koji također u VS UN-a imaju pravo veta, trebao odobrovoljiti i prijedlog da o iračkim dugovima odlučuje Pariški klub. Te zemlje potražuju od Iraka milijarde dolara, a plašile su se da bi Washington dobar dio dugova za poslove koje je sklapao svrgnuti režim Sadama Huseina mogao jednostavno proglasiti nevaljanima. Manje je uspio pokušaj podilaženja rečenica u kojoj se kaže da će UN iznova razmotriti mandat svojih inspektora za oružje jer se izbjegava spomenuti mogućnost njihova povratka u Irak.

- Pozdravljamo raspoloženje supodupiratelja da zaista učine sve kako bi odgovorili na što je više pitanja moguće - suzdržano je američki nacrt podupro ruski veleposlanik pri UN-u Sergej Lavrov. Njegova izjava upozorava na to da bi washingtonski prijedlog ovaj put mogao u UN-u dobiti prolaznu ocjenu. No, pregovori bi se mogli nastaviti, a glasovanje odgoditi za još koji dan ako SAD nastavi inzistirati na tomu da se rezoluciju, kako je to zatražuio američki državni tajnik Colin Powell, donese sa svih 15 glasova "za". Jučer ju je, naime, podupiralo tek devet članova VS UN-a.

S. de Prato

Pogledajte na vecernji.hr