Prema posljednjim istraživanjima, Hrvati u kafićima provedu više od 2 milijuna sati svaki dan. Rezultati su pokazali kako je samo u travnju prošle godine u kafićima i restoranima potrošeno 173 milijuna eura, dok je ove godine u jednom mjesecu potrošnja bila 221 milijun eura.
Bez obzira na cijene i dalje se troši pa je tako u travnju je bilo 5 posto više računa nego lani, a zarada čak 30 posto veća. No neki ugostitelji bez obzira na zaradu preko sezone, iduće godine planiraju uvesti dodatna poskupljenja. "Možda će se kasnije promijeniti garderoba, možda će se dva dana skratiti godišnji odmor, možda se neće otići na neko putovanje. U tom budžetu je nastupila preraspodjela u korist društvenosti", rekao je Mladen Vedriš, ekonomski stručnjak i profesor na Visokom učilištu Effectus, prenosi RTL Danas.
Neki od ugostitelja izjavili su kako jesen donosi nova poskupljenja koja neće uključivati samo kavu. "Sljedeći inflatorni šok će biti zbog povećanje plaće radnicima, taj dio troška ćemo morati ponovno ukalkulirati u proizvod. Tu pričamo o cjelokupnom meniju, pričamo o poskupljenju od 10 posto iza ljeta", objašnjava vlasnik ugostiteljskog objekta u Zagrebu Ivan Orešković.
"Cijena kave u Zagrebu i Ljubljani je 30 posto jeftinija kod nas. Jedino smo skuplji od Budimpešte. Sve ostale su puno skuplje od svih destinacija u Hrvatskoj. Cijena jedne pizze u našoj metropoli je maksimalno 7 do 10 eura, dok je u svim ostalim destinacijama od 8 do 16 eura", kaže Franz Letica, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore uspoređujući Hrvatsku s ostalim turističkim destinacijama. Možemo reći kako ova popularna zrna biljke doista nemaju cijenu.
VIDEO Dobio račun u kafiću pa se iznenadio: Naplaćivanje čaše vode iz pipe?!
Neka rade što hoće, ja kavu kuham doma.