Talijanska banka Unicredit, vlasnica Zagrebačke banke, u prvoj polovini ove godine ostvarila je rekordnih 4,4 milijarde eura neto dobiti ili čak 91,5 posto više nego godinu ranije, a samo u drugom tromjesečju dobit je dosegnula 2,3 milijarde eura, izvijestio je u srijedu bančin izvršni direktor Andrea Orcel, istaknuvši i da su u svim europskim regijama u kojima posluju imali izvrsne rezultate.
- UniCredit je ostvario najbolju prvu polovinu godine dosad i iznimnu neto dobit u drugom tromjesečju od 2,3 milijarde eura, što je povećanje od 14,9 posto na godišnjoj razini i 10. tromjesečje zaredom da je ostvaren rast profitabilnosti - kazao je u srijedu izvršni direktor Unicredita Andrea Orcel na brifingu s novinarima.
VEZANI ČLANCI:
Bančini neto prihodi u drugom tromjesečju dosegnuli su 5,9 milijardi eura, što je za 24,4 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Prihode je podupro rast neto kamatnog prihoda od 41,3 posto, na 3,5 milijarde eura, zahvaljujući prvenstveno višim kamatnim stopama. Operativni troškovi, pak, iznosili su 2,3 milijarde eura te su bili nepromijenjeni u odnosu na prvo tromjesečje i smanjeni za 1,2 posto na godišnjoj razini.
UniCredit je poboljšao svoje financijske smjernice za ovu godinu te sada očekuje da će u ovoj godini ostvariti neto prihod veći od 21,5 milijardi eura i neto dobi iznad 7,25 milijardi eura. Također, ove godine namjerava dioničarima raspodjeliti najmanje 6,5 milijardi eura. Očekuje se i da će neto dobit i raspodjela dioničarima za 2024. biti uglavnom u skladu s 2023. godinom, najavio je Orcela u srijedu.
- Unatoč neizvjesnosti globalnog političkog i ekonomskog okruženja, utjecaja inflacije i viših kamatnih stopa, to nije nas spriječilo da ostvarimo naše ciljeve, ustvari i da ih premašimo. Program 'Unicredit Unlocked' za razdoblje 2022.-2024. donosi rezultate, potvrđuje uspješnu transformaciju grupe, banka je potpuno drugačija nego prije dvije godine, dok je dionica Unicredita od početka godine imala najbolju izvedbu u sklopu indeksa talijanske burze FTSE MIB - naveo je Orcela.
Podsjetimo, strateški bančin plan pod nazivom "Unicredit Unlocked" za razdoblje 2022.-2024. uključuje ulaganje 2,8 milijardi eura u digitalizaciju, znatan rast prihoda i dobiti, rast broja zaposlenih za 3.600 te povrat dioničarima najmanje 16 milijardi eura kroz dividende i otkup dionica. Ujedno, 13 banaka u vlasništvu Unicredita, među kojima je i Zagrebačka banka, povezat će se u integriranu grupu kako bi ostvarili koristi od ekonomije razmjera.
Orcela je, među ostalim, na brifingu naveo da je u Unicredit ostvario izvrsne rezlutate u svim europskim regijama u kojima posluje. U utorak je Zagrebačka banka, članica te talijanske grupacije, izvijestila da je u prvom polugodištu ostvarila dobit nakon oporezivanja od 217 milijuna eura, što je za čak 96 milijuna eura ili 79,3 posto više u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Istodobno, porasli su i bančini poslovni prihodi, za 86 milijuna eura ili 31,4 posto, na 360 milijuna eura.
VIDEO Navala sezonaca iz Srbije u Hrvatsku: Za jedno zanimanje nudi se plaća i preko 3000 eura
Nije čudo. Trebao sam hitno podići 600€ s računa ZABA. Jedini bankomat u blizini je bio PBZ. Za to mi je ZABA uredno naplatila 16 €. Bez upozorenja. Znam, znam, sigurno piše u cjeniku usluga. No ipak je lihvarski. To je 100 puta više od kamate za oročenu štednju na 48 mjeseci! Drugdje u EU je podizanje na tuđim bankomatima besplatno, nema naknade za doznaku, sve je uključeno u mjesečnu naknadu. SEPA terećenja su besplatna, a ne 2% za veće iznose. Doznake u banke unutar Euro zone su također besplatne. Hvalospjev o digitalizaciji? Plaćanja koja nisu moguća vikendom i praznikom, doznaka kojoj treba jedan radni dan da sjedne... Kako to, pa sustavi zuje 7/24/365, osim noćnih pauza za održavanja? Drugdje u EU doznaka je trenutačna u svako vrijeme unutar države a unutar Euro zone istog dana. Vlada i ministarstvo financija bi trebali stvoriti uvjete i prostor za banke koje će omogućiti građanima da ih novčani promet ne košta nekoliko procenata. I ne da nas deru monopolisti. A prije uzdizanja u nebesa, usporediti se s drugima u EU gdje je bankarstvo stvarno u 21. stoljeću.