Nakon što je srezao cijenu roaminga, EU je krenuo ujednačavati cijenu naknada za plaćanje karticama. Prema istraživanju koje je provela Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja Hrvatska spada među zemlje s iznadprosječno visokim multilateralnim naknadama kod korištenja kartica. Riječ je o naknadama koje banka prihvatitelj – banka koja je vlasnik POS terminala smještenog kod trgovca ili vlasnik bankomata – plaća banci izdavatelju za obavljenu transakciju. Povrh toga, naknadu plaća i trgovac koji prihvaća karticu – a sve u konačnici predstavlja trošak kupca i vlasnika kartice. Najniža je multilateralna naknada za transakcije Maestro karticama – prosječnih 0,82%, a najviša – 1,45% – za Visa kartice.
Kod kreditnih kartica MasterCard naknada je 1,37 %. U usporedbi s razvijenijim zemljama Europske unije, primjerice Francuskom, Italijom i Nizozemskom, Hrvatska ima visoke naknade. U Njemačkoj su visoke naknade za transakcije kreditnim karticama, a niže za debitne kartice (kartice koje dobije svaki imatelj računa u banci). U istraživanje su uključene cijene osam najvećih banaka u Hrvatskoj. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja procjenjuje da će, prođe li prijedlog EU uredbe o ograničavanju naknada, znatno pojeftiniti naknade u Hrvatskoj, i to za Visa kartice do 80 posto, a za MasterCard do 70 posto.
Europski je parlament u travnju ove godine glasao o prijedlogu Komisije da se naknade za kreditne kartice ograniče na 0,3%, a naknade za debitne kartice na 7 eurocenti ili 0,2% obavljene transakcije. To uključuje potrošačke i komercijalne kartice za cijelu eurozonu, jednako na domaće i prekogranične transakcije. AZTN naglašava da još slijede pregovori između Komisije i zemalja članica o konačnom tekstu uredbe.
ma gdje je to naknada 1,37%??? kartične kuće i dan danas uzimaju prodajnim mjestima od 7-11%