UNIŠTENO 80% URODA

Usjeve poharala suša, iz vlade poručuju: 'Situacija je katastrofalna, ali ne prijete poskupljenja'

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Josip Dabro obratio se medijima nakon sastanka parlamentarne većine
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Velike suše izazvale su velike gubitke na usjevima u Kopačkom ritu
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Velike suše izazvale su velike gubitke na usjevima u Kopačkom ritu
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Velike suše izazvale su velike gubitke na usjevima u Kopačkom ritu
11.09.2024.
u 21:50
U Ministarstvu poljoprivrede zbog ovog je problema održan hitni sastanak na kojemu je dogovoreno da će se "krenuti prema Europskoj komisiji, inicirati na aktivaciji kriznih rezervi u poljoprivredi", najavio je ministar Josip Zadro
Pogledaj originalni članak

Na istoku zemlje uništeno je više od 80 posto uroda šećerne repe. Najgore je u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, stanovnici govore o elementarnoj nepogodi, a slična je situacija i u drugim europskim zemljama, pa se neki pitaju hoće li ove godine uopće biti šećera.

"Repa se držala koliko je mogla. Onda je list izvlačio vlagu iz repe i repa se smanjivala i smanjivala i sad su se osušili i repa i list", objasnio je za Dnevnik Nove TV Ivo Kelić, proizvođač šećerne repe iz Mirkovaca. Od 126 hektara šećerne repe, njegova će obitelj ove godine 80 izgubiti. Isto se događa, kaže, i u susjednim zemljama. "Pa nemam pojma više tko će sijati šećernu repu kad smo ovako na gubitku. To bi mogao biti kraj za šećeranu u Županji, zadnju šećeranu u Hrvatskoj" poručio je.

Vlada treba riješiti jednadžbu:

Proizvođačke cijene hrane pale, a potrošačima porasle, zašto?

U Njemačkoj je dobro ako bude jedan posto rasta. Austrija će biti na 0,3, a Italija na 0,7. Ta situacija kod njih znatno utječe i na našu proizvodnju i izvoz. Mi, naravno, želimo poticati naše izvoznike, ali oni nerijetko ovise o vanjskim faktorima, a ova energetska kriza kroz koju svijet prolazi, mahom zbog ruske agresije na Ukrajinu, imala je velike posljedice na svjetsko gospodarstvo – kazao je premijer Plenković.

U Ministarstvu poljoprivrede zbog ovog je problema održan hitni sastanak na kojemu je dogovoreno da će se "krenuti prema Europskoj komisiji, inicirati na aktivaciji kriznih rezervi u poljoprivredi", najavio je ministar Josip Dabro, dodajući da se na to čeka šest mjeseci. Državni tajnik Tugomir Majdak uvjerava da nema potrebe za zabrinutost. "Neće biti ni uvoza niti povećanja cijena vezano za šećer. S te strane Vlada štiti građane" istaknuo je. "Poskupljenja sigurno ne prijete, ali imamo katastrofalnu situaciju u RH" napomenuo je Zadro.

Ukupne obaveze zaduženih proizvođača popele su se do 10 milijuna eura, doznaje Nova TV. Vlada će morati odlučiti o ukidanju referentnih prinosa i kreditiranju dugova uz pomoć HBOR-a, a ne pronađe li se rješenje, sljedeće se godine neće sijati šećerna repa, što će presuditi industriji šećera u Hrvatskoj.

GALERIJA Ekstremne vrućine prijete milijardama, neki gradovi već poduzimaju inovativne mjere

Foto: Reuters
Foto: AMIT DAVE/REUTERS
Voting in the first phase of India's general election
Foto: ADNAN ABIDI/REUTERS
FILE PHOTO: Residents fill their containers with drinking water from a municipal tanker on a hot summer day in New Delhi, India
Foto: Pixabay
Dolina smrti
Foto: Reuters
Foto: Reuters/PIXSELL
Libija
Foto: PRIYANSHU SINGH/REUTERS
Heatwave in New Delhi
Foto: Pixabay
Iran pustinja
Foto: ANUSHREE FADNAVIS/REUTERS
FILE PHOTO: Smoke billows from a field which caught fire on a hot summer day during a heatwave in New Delhi
Foto: Pixabay
Dolina smrti
Foto: PRIYANSHU SINGH/REUTERS
Residents use pipes to fill their containers with drinking water from a water tanker
Foto: Pixabay
Kuvajt
Foto: Pixabay
Izrael pustinja
Foto: Pixabay
Dolina smrti
Foto: Pixabay
Pakistan
Foto: Pixabay
Kuvajt
Foto: Hassan Haidar Diab
Proslava 41. godišnjice Iranske revolucije
Foto: Reuters/PIXSELL
tunis
Foto: Reuters/PIXSELL
Požar u Alžiru

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.