Predsjednik Udruge dijaliziranih Zagreba, koja okuplja samo pacijente s Rebra, Kozo Lončar, koji je javnosti otvorio šokantnu priču o propustima u liječenju dijaliziranih u Zavodu za dijalizu na KBC-u Rebro, što je potvrđeno nalazom zdravstvene inspekcije Ministarstva, tvrdi također da se prof. Petar Kes, dojučerašnji pročelnik Zavoda, “bogati na suzama i krvi” dijaliziranih pacijenata.
Pritužbe na nemar
Uskok je jučer zaprimio prijavu na temelju koje su od Ministarstva zdravstva i HZZO-a zatražili izvještaj o poslovanju Zavoda za dijalizu.
Prof. Kes, inače ugledni nefrolog i u našim i u međunarodnim stručnim krugovima, odbacuje bilo kakvu krivnju te tvrdi da radi po svim pravilima struke što će, kaže, i dokazati u službenom očitovanju.
Činjenica je, međutim, da Jozo Lončar nije jedini koji na rad bivšeg šefa toga zavoda s pacijentima na dijalizi iznosi brojne primjedbe.
– Prof. Kes jer vrhunski znanstvenik, ali je u radu s pacijentima zakazao. Loša organizacija posla, nemar prema pacijentima očituje se i u tome što nikada nije ozbiljno shvaćao ni razmotrio pritužbe pacijenata da se nakon dijalize osjećaju loše, da su bezvoljni, žućkaste kože lica, umorni – govori nam Tanja Watz, članica Upravnog odbora Udruge “Transplant” koja okuplja sve pacijente koji su imali transplantaciju te pacijente koji na dijalizi čekaju presađivanje bubrega.
Ni u jednom centru za dijalizu situacija nije besprijekorna. Ali, neusporedivo najveći broj pritužbi o lošoj dijalizi stiže upravo s Rebra! Svaki pokušaj da o tome suvislo razgovaramo s prof. Kesom završio je bezuspješno, a odjelni su liječnici bili nemoćni da samostalno nešto poduzmu, kaže T. Watz.
Lošije im u – novom
– Tražili smo inspekcijski nadzor koji je obavljen u travnju, ali službeni odgovor nikada nismo dobili. Pacijent zna da mu nije dobro, ali ne može znati koja mu doza eritropoetina treba ili mora li biti na dijalizi tri ili pet sati – govori gđa Watz.
Dodaje da su problemi eskalirali kada je dijaliza preseljena u nove prostore. Neobično, jer su u novom centru i aparati nove generacije.
Ravnatelj KBC-a akademik Reiner uputio je hitan zahtjev Hrvatskoj liječničkoj komori za izvanredni nadzor rada Zavoda za dijalizu kako bi struka, nakon inspekcije Ministarstva, neovisno procijenila je li bilo stručnih propusta.
USKOK ušao na Rebro, Kes odbacuje krivnju
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
ako su stručnjaci iz komisije prilikom uviđaja uočili da nešto nije u redu onda je ovo očekivani postupak, ne razumijem zašto oko toga velika strka!!