Afera HEP

USKOK zbog HEP-a ispitao i bivšeg potpredsjednika Vlade

Foto: Patrik Macek/Arhiva VL
USKOK zbog HEP-a ispitao i bivšeg potpredsjednika Vlade
24.01.2012.
u 08:00
Polančec je istražiteljima rekao kako mu je Hebrang 2005. ostavio upute da nastavi njegove započete projekte
Pogledaj originalni članak

Uloga Andrije Hebranga, bivšeg potpredsjednika Vlade u vrijeme Ive Sanadera kojeg je u drugom mandatu na toj funkciji zamijenio Damir Polančec, vezana uz isporuku struje šibenskom TLM-u i mostarskom Aluminiju, u čemu je značajan utjecaj imao i Debis, tvrtka kćer njemačkog Daimlera, po svemu sudeći, bit će zanimljiva istražiteljima u daljem tijeku istrage o toj poprilično nezgodnoj i kompliciranoj epizodi iz vremena HDZ-ove vladavine.

Optužnica podignuta

Hebrang je o tome, neslužbeno doznajemo, već ispitivan u USKOK-u, a istraga u čitavom predmetu o HEP-ovoj jeftinoj preprodaji struje tim dvjema tvrtkama, zbog čega je nastala šteta od 660 milijuna kuna, još nije okončan. Doduše, Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu  u ponedjeljak je podiglo optužnicu zbog sklapanja štetnog ugovora i pogodovanja dvojici bivših čelnika HEP-a, ali istraga se u odnosu na Sanadera nastavlja te se odnosi na ulogu Debisa iza koje, prema nekim informacijama, stoji davanje izdašnog mita. Koliko se do sada zna, o Hebrangovoj uključenosti u taj posao istražiteljima je opširno kazivao Polančec, na početku pokretanja istrage o HEP-u uz Ivana Koštana i Ivana Mravka, bivše šefove TLM-a i HEP-a, prvoosumnjičeni, ali je USKOK nedavno odustao od kaznenog progona Polančeca te je on svjedok tužiteljstva. Prema neslužbenim informacijama, Polančecu je Hebrang pri primopredaji dužnosti u Vladi 2005. godine ostavio svoje započete projekte te mu dao uputu da nastavi s njihovom koordinacijom. Radilo se o ulaganjima vezanim uz Mini Parks International zagrebačkog liječnika Gorana Jurakovića, bliskog Hebrangova prijatelja, inače uhićenog zajedno sa sinom tijekom istrage o malverzacijama s davanjem kredita u HPB-u, te nastavak suradnje s Debisom. Hebrang je, koliko se zna, svom nasljedniku objasnio političku konotaciju započetih projekata te da je Debis bitan zbog osiguravanja isporuke struje Aluminiju i nabave sirovine za TLM. Polančec je, neslužbeno doznajemo, o njihovu razgovoru sastavio bilješku, ali mu je uloga Debisa, prema Hebrangovoj prezentaciji, bila pomalo sumnjiva i nejasna jer je Debis, prema njegovu tumačenju, funkcionirao kao posrednik za Aluminij i TLM. Hebrang je odbacio optužbe na svoj račun.

– S obzirom na to da je istraga u tijeku, ne smijem komentirati ništa vezano uz HEP. Ali mogu potvrditi da HEP nikada nije bio predmet primopredaje između mene i Polančeca – kratak je bio Hebrangov odgovor. Ostale je optužbe jednostavno nazvao običnim glupostima.

– Polančec je spomenuo i projekt višenamjenske helikopterske službe. A riječ je o projektu koji sam ja osmislio i od Vlade dobio zeleno svjetlo, a potom osnovao povjerenstvo koje je taj projekt trebalo privesti međunarodnom natječaju. Nikada niti s jednim kandidatom koji je želio ići na međunarodni tender nisam razgovarao. Nisam ni znao tko su. U konačnici je taj projekt stao jer smo uspjeli dobiti od Rusa nekoliko helikoptera – kaže Hebrang. Što se pak tiče uloge Debisa u preprodaji struje, ona bi, prema nekim interpretacijama, imala smisla da netko od poslovnih subjekata nije bio likvidan, ali ako su mogli podmirivati svoje obveze, postavlja se pitanje čemu je zapravo Debis služio?

Nije spominjao Sanadera

Ta je tvrtka čitavo vrijeme ugovarala isporuku struje u BiH Aluminiju, u što je, doznajemo, Hebrang bio upućen, a svih je tih godina HEP također isporučivao struju toj tvrtki na različite načine. S obzirom na to da je Polančecu “naslijeđeni” posao bio sumnjiv, na sastanak je pozvao Mravka i Koštana, pa su, koliko se zna, zaključili da više nije moguće Aluminij opskrbljivati strujom s obzirom na to da je tvrtka išla u gradnju nove peći za elektrolizu. Zaključeno je također da Debisova uloga nije nužna, ali i da ideja te tvrtke o gradnji drugog bloka peći za HEP nije prihvatljiva. O svemu je sastavljena bilješka, a Polančec se, neslužbeno doznajemo, na Hebrangovo traženje sastao s čelnicima Debisa te ih obavijestio da od posla neće biti ništa.

Koliko se zna, čelnici Debisa su se pred Polančecom pozivali na sastanak s Hebrangom i Sanaderom te bili začuđeni onim što im je priopćio. Bivši potpredsjednik Vlade, kojem se sudi zbog malverzacija u Podravci, nije teretio Sanadera zbog preprodaje struje jer se on kod njega navodno nije raspitivao o Debisu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar dariodario551
dariodario551
09:09 24.01.2012.

HVALA HDZu i T.Iviću

KI
kikanić
10:46 24.01.2012.

Baš me zanima kakvu on zakletvu da da neće lagati. Majke mi?

OB
-obrisani-
11:02 24.01.2012.

Zanimljivo, kako se po medijima poblači samo pojam \"šteta\" za HEP, a bez \"koristi\" za druge poslovne subjekta, prema ugovoru, koji određuje uvjete \"štete\" i \"koristi\", s time da prnicip davanja nekome neke robe jeftinije nego drugima, uz određene uvijete, nije protuzakonito - tako se radi u čitavom svijetu