Ruska invazija na Ukrajinu je katastrofalna, rekao je jutros premijer Andrej Plenković novinarima u Bruxellesu, jer stvara presedan po kojemu bi "praktički svaki drugi regionalni hegemoni ovoga tipa mogli po ovom modelu napraviti agresiju na bilo koju zemlju iz nekih njihovih razloga i nadati se da neće biti nikakvih reperkusija po njih osim paketa sankcija".
Plenković je jutros dao izjavu nakon izvanrednog sastanka Europskog vijeća koji je potrajao do kasno u noć i na kojemu su šefovi država i vlada najavili novi paket oštrih sankcija protiv Rusije, ali se nisu mogli dogovoriti oko možda najoštrije mjere – odsijecanja Rusije od pristupa SWIFT-u, globalnom komunikacijskom sustavu banaka. Sve su države članice bile i za takav oblik sankcija, ali nekoliko ključnih bilo je protiv toga u ovom trenutku, među njima i Njemačka, pa se u sankcije preko SWIFT-a zasad ne ide.
– Politički zaključci usvojeni su vrlo brzo, nakon pola sata sastanka, kako bismo poslali poruku potpore i jedinstva nakon brutalne invazije i agresije Rusije na Ukrajinu. Po mom uvjerenju, jučerašnja agresija Rusije predstavlja poništenje svih načela međunarodnog prava. Ovo je napad na suverenu zemlju, ničim izazvan, koja je suočena s agresijom bez presedana. Rusija je time poslala poruku kako ne želi širenje NATO-a u zemljama koje je okružuju – kazao je premijer Plenković te dodao:
– Najavljeno je kako se situacija bude razvijala da će doći do novih paketa sankcija. Ovo je nešto što ima dinamički karakter i sigurno nije zadnja poruka koju će Europa poslati Ukrajini.
Naglasio je kako je ovo bitka između demokratskih sustava i onih u kojima se vlast ne mijenja često.
– Praktički svaki drugi regionalni hegemoni ovoga tipa mogu po ovom modelu napraviti agresiju na bilo koju zemlju iz nekih njihovih razloga i nadati se da neće biti nikakvih reperkusija po njih osim paketa sankcija. Očekujem da će tjedni pred nama biti izrazito teški za ukrajinski narod. Dobro je da smo se našli, poslali poruke i podržali sankcije. Pomagat ćemo u okvirima u kojima je to moguće.
Dodao je kako će ovaj sukob prouzročiti nove krize, kao što su energetska i izbjeglička. Na pitanje mogu li oštre američke i europske sankcije prema ruskim bankama Sberbank i VTB imati posljedice za hrvatsko gospodarstvo, s obzirom na njihove udjele u vlasništvu bivšeg Agrokora, premijer je odgovorio:
– Ne vidim da će ovaj tip sankcija koji ide protiv bankarskog sektora imati utjecaj na Fortenovu i tvrtke koje posluju na našem tržištu. Vidjet ćemo kako će se sankcije odraziti na opskrbu Europe plinom. EU 40 posto plina nabavlja iz Rusije, no radi se na alternativnim pravcima opskrbe iz Norveške, Libije, Azerbajdžana... Stvara se nova dugoročna mreža opskrbe plinom.
Na sastanku se raspravljalo o mogućnosti da se nestabilnosti preliju na jugoistok Europe, odnosno zapadni Balkan.
– Ova situacija, kad pogledate apel predsjednika Zelenskog, jako podsjeća na Hrvatsku ’91. Vrlo je to slično, samo što je invazija puno veća, napad je jači. Treba paziti na stabilnost i na situaciju i na Kosovu, Crnoj Gori i BiH i tu poruku smo poslali – rekao je premijer.
Kad je riječ o sankcijama koje bi mogle za Hrvatsku prouzročiti najteži učinak?
– One neće imati preveliki efekt na nas jer Hrvatska nije meta.
Za vijesti o brzini kojom ruske snage napreduju u Kijevu, premijer je kazao:
– Katastrofalno. Ne mogu izraziti veću ogorčenost što se ovo događa u 21. stoljeću. Ovaj 24. veljače jako ćemo dugo pamtiti. Ta operacija nije se pripremala jedan dan. To je sistemski pripremano s ciljem da se u Ukrajini promijeni režim i da je se ponovno privuče Rusiji, da se ne nastavi prodemokratski put.
Što ako Putin pobijedi?
– To ne bi bilo dobro. To je ogroman presedan u smislu kršenja međunarodnog prava.
Strahujete li od reakcije Srbije u smislu posezanja za tuđim teritorijem ako se Beograd ugleda na Moskvu i mogući presedan koji bi stvorilo Putinovo zauzimanje Ukrajine?
– Ne mislim samo na njih, Srbija tu nema puno manevra. To sjedenje na dva stolca može funkcionirati u mirno doba, ali sada se mora znati tko je na čijoj strani. Kada govori Janša, kada govorim ja, vidi se distinkcija između zemalja koje znaju što je rat. Tu je Hrvatska vrlo jasna i bez ikakvih dilema – kazao je premijer i dodao kako nema dovoljno informacija o ratnim zločinima u Ukrajini, no da će procesi sigurno uslijediti ako ih bude.
– Ovdje je strateški cilj što prije doći do Kijeva. Zaobilaze se gradovi i ide se na glavni grad. Dakle, cilj je promjena vlasti kako bi se demoralizirao narod i preuzela kontrola nad vojnim snagama – zaključio je Plenković.
Video – Par iz Rusije došao je u Zagreb na odmor, pa se pridružio prosvjedu protiv rata u Ukrajini: "Stojimo uz svoje prijatelje i želimo da rat završi"
Protjerati sve Ruske diplomate iz Unije,povuci svoje iz Rusije. Poceti plijeniti ruske vile stanove jahte kremaljskih oligarha po EU. Putina mogu skiinuti samo njegovi oligarsi koji ce izgubiti svoje crno bogatstvo