SRETNA PACIJENTICA

Uspjelo im ono što dosad nije nikom drugom u Europi: Prvom koronapacijentu presadili pluća

Foto: HANNAH MCKAY/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Uspjelo im ono što dosad nije nikom drugom u Europi: Prvom koronapacijentu presadili pluća
06.05.2020.
u 06:45
Kirurzima u bečkoj bolnici uspjelo ono što dosad nije nikom drugom u Europi
Pogledaj originalni članak

Austrija je postala prva zemlja Europe u kojoj su uspješno transplantirana pluća pacijentu oboljelom od COVID-19. Na bečkoj Klinici Medicinskog sveučilišta u Općoj bolnici 45-godišnjoj pacijentici transplantirana su prošlog ponedjeljka pluća i, prema tvrdnjama liječnika, njezin oporavak teče vrlo dobro. Informacije o transplantaciji donijeli su u nedjelju austrijski listovi Kronen Zeitung i Kleine Zeitung. Dvije takve operacije prije su obavljene samo u Kini, no prema pisanju austrijskih medija, u ovoj se transplantaciji bečki liječnici nisu se oslonili na kinesko iskustvo i znanje, već svoje vlastito.

Nisu imali drugog izbora

Relativno mlada pacijentica zarazila se koronavirusom prije osam tjedana i došla je u bolnicu u Klagenfurtu te je u početku razvila blage simptome, ali ubrzo zatim oni su se toliko pojačali da su njezina pluća doživjela kolaps. I to unatoč činjenici što je prije nego što je razvila COVID-19 bila vrlo dobrog zdravlja. Pacijentici iz Koruške stanje se pogoršalo tesu je tri tjedna samo aparati održavali na životu. Kad su liječnici vidjeli da se žena neće oporaviti sama od sebe te su iscrpili sve mogućnosti liječenja, odlučili su se na transplantaciju.

No, pacijenticu su prvo morali prevesti iz Klagenfurta u Beč, zato što ta bolnica jedina ima tradiciju i takve kapacitete presađivanja organa, pa je angažiran helikopter tamošnje vojske tjedan dana prije operacije. Nakon što je prevezena u glavni grad Austrije, testirana je na koronavirus te su u njezinu tijelu pronađene čestice virusa, ali liječnici su zaključili da 45-godišnjakinja više nije zarazna. Zatim su je testirali za tjedan dana i, kad su nalazi bili negativni, zaključili su da je mogu operirati. Prvi ogran koji je ponuđen bolnici liječnici su odbili, da bi druga pluća koja su im ponuđena kao donacija bila dovoljno kvalitetna.

Stručnjaci otkrivaju

Roditeljstvo u doba korone: Povratak u novo normalno uz korisne strane novih tehnologija

Ida Prester otkriva kako joj je dijete naučilo slova preko aplikacije za vrijeme pandemije, a njoj je tehnologija doslovno spasila život! O izazovima roditeljstva u ovo izvanredno vrijeme razgovarali smo i s prof. dr. Gordanom Kuterovac Jagodić, pročelnicom Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i dr. Rankom Rajovićem, dugogodišnjim članom Odbora za darovite međunarodne udruge Mensa i UNICEF-ovim suradnikom na projektu ranog poticanja intelektualnog razvoja djece, te osnivačem Odsjeka za darovite Nikola Tesla Centra

– Oboja pluća dobili smo od prijateljskih zemalja. To dokazuje koliko je međunarodna suradnja važna – rekao je Walter Klepetko, šef kirurgije u sveučilišnoj klinici, te je dodao da je cijeli postupak bio znatno kompliciraniji od uobičajenih transplantacija. A s njima bolnica ima mnogo iskustva jer su kriruzi transplantirali dosad već dvije tisuće pluća. Samo nekoliko medicinskih centara u svijetu može provesti ovako kompleksni postupak, tvrde tamošnji liječnici. Hannover, Cleveland i Toronto, uz Beč, imaju najveće kapacitete kad je transplantacija ovih organa posrijedi.

Bit će još u bolnici

O sretnoj pacijentici kojoj su spasili život liječnici su rekli da je u vrlo dobrom stanju te da se polako budi.

– Svi joj organi rade i vrlo smo zadovoljni. No, čeka nas još dug put prije nego što ćemo je moći otpustiti iz bolnice – rekao je Klepetko. Prije ovog austrijskog uspjeha transplantacijom pluća pacijenata oboljelih od COVID-19 mogli su se pohvaliti tek Kinezi. Prvi od dva pacijenta u toj zemlji operiran je još 29. veljače.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TK
Ten-kre
07:38 26.05.2020.

Počela su razno razna eksperimentiranja kako živjeti sa kovidom pa čak i kako operirati kovidom zaraženog pacjenta jer kovid je "došao" i tu će i ostati bilo u zdravom, bilo u bolesnom. Svi ćemo ga dobiti. Zavisi samo tko ima kakav organizam da li će podleći ili ne. Top bolest-želja farmaceutskih tvrtki.