Višegodišnji projekt MULTI-E, usmjeren na promicanje održive mobilnosti u Sloveniji, Hrvatskoj i Slovačkoj, uspješno je priveden kraju. Na završnom sastanku konzorcija, održanom 14. i 15. studenoga 2024. u Zagrebu, predstavljeni su postignuti rezultati predstavnicima nadležnih ministarstava i Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA). Projekt, kojim je upravljala Grupa Petrol i koji je sufinanciran kroz europski program Instrument za povezivanje Europe (CEF), započeo je u svibnju 2018. godine. Njegov službeni završetak planiran je za 31. prosinca ove godine, čime se zaokružuje uspješna višegodišnja inicijativa usmjerena na razvoj održive i povezane mobilnosti u regiji.
Glavni ciljevi projekta MULTI-E bili su elektrifikacija javnog prijevoza u slovenskim gradovima Kopru i Mariboru, što predstavlja važne korake prema postupnom smanjenju korištenja vozila na konvencionalna goriva u gradovima, širenje infrastrukture za punjenje električnih vozila te razvoj novih usluga e-mobilnosti, poput dijeljenja vozila, kao i uvođenje pametne tehnologije za povezivanje tih usluga.
U Kopru su u upotrebi šest električnih minibuseva i četiri električna kombija, dok su u Mariboru za javni prijevoz dostupna četiri električna autobusa i tri minibusa. Također, postavljena je nova infrastruktura za punjenje električnih autobusa. U Ljubljani je usluga dijeljenja vozila Avant2Go dodatno unaprijeđena uvođenjem više od 300 suvremenih električnih automobila. Uz nova vozila, postavljena je moderna infrastruktura za punjenje, nadograđena platforma za mobilnost te ažurirana mobilna aplikacija koja donosi niz novih funkcionalnosti i usluga, čineći korištenje usluge još jednostavnijim i pristupačnijim.
U okviru projekta, do kraja 2024. godine, u Sloveniji, Hrvatskoj i Slovačkoj bit će postavljene 74 ultra brze (UC) punionice s do dva punjačka mjesta snage najmanje 150 kW, 105 običnih (AC) punionica snage do 22 kW (od kojih 85 u Sloveniji i 20 u Hrvatskoj), te tri punionice za vozila na stlačeni prirodni plin (CNG). Dvije punionice za CNG nalaze se u Ljubljani na Petrolovim prodajnim mjestima Barje – sjever i jug, a jedna u Celju. Postavljena infrastruktura značajno doprinosi ostvarivanju Europske strategije za razvoj alternativnih goriva i Europskog zelenog plana.
Marko Ninčević, član Uprave Petrola zadužen za energetsku tranziciju i opskrbni lanac, prilikom završetka projekta izjavio je: „Grupa Petrol uspješno završava još jedan važan europski sufinancirani projekt na području razvoja usluga e-mobilnosti i infrastrukture za punjenje električnih vozila. Ovim projektom slijedimo svoju viziju da postanemo integrirani partner u energetskoj tranziciji s izvrsnim korisničkim iskustvom te ostvarujemo svoju strategiju širenja punionica na strateškim lokacijama, osobito ultra brzih punionica uz autoceste te brzih punionica u gradovima i ispred trgovačkih centara. Trenutno u regiji upravljamo s 559 punionica. Na kraju projekta MULTI-E, krajem ove godine, već započinjemo s novim projektom, također sufinanciranim od strane EU, CROSS-E, čime nastavljamo ostvarivati ciljeve zelenog prijelaza.“
Završni sastanak projekta MULTI-E uz obilazak suvremenog parka za punjenje
Osim Grupe Petrol, projekt su kao partneri konzorcija realizirali ZSE, Zapadloslovenska energetika, a.s., NOMAGO Storitve mobilnosti in potovanj d.o.o., Arriva, družba za prevoz potnikov, d.o.o., Avant Car, poslovni inženiring, d.o.o. te općine Celje, Koper i Maribor. Završnom sastanku putem internetske veze sudjelovali su i predstavnici ministarstva iz Slovenije te Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA).
Okupljene je uvodno pozdravio predsjednik Uprave Petrol d.o.o., Ante Mandić, koji je istaknuo važnost projekta za razvoj infrastrukture za punjenje električnih vozila u Hrvatskoj. Sudionici su potom obišli jedan od parkova za punjenje na Petrolovom prodajnom mjestu Desinec – sjever, gdje se nalaze tri ultra brze punionice s četiri punjačka mjesta ukupne snage 750 kW. Dva punjačka mjesta postavljena su u okviru projekta NEXT-E, koji je također sufinanciran od strane EU, a dodatna dva u okviru projekta MULTI-E. Za potrebe punjenja izgrađena je i transformatorska stanica snage 1 MW.
Unatoč brojnim izazovima koji su obilježili provedbu projekta, uključujući pandemiju COVID-19 i energetsku krizu uzrokovanu ratom u Ukrajini, projektni partneri uspješno su realizirali investicije vrijedne više od 20 milijuna eura. Ključnu ulogu u tome imala je prilagodljivost Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA), koja je omogućila produženje trajanja projekta i time osigurala njegovo uspješno dovršavanje. Završetak projekta i ostvareni rezultati naišli su na odobravanje CINEA-e i nadležnih ministarstava, čime je još jednom potvrđena važnost ovog uspješno provedenog projekta.
Richard Ferrer, voditelj sektora za alternativna goriva pri Europskoj agenciji za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA), čestitao je partnerima te istaknuo: „Projekt MULTI-E odličan je primjer kako jedan projekt može doprinijeti održivoj mobilnosti. Riječ je o cjelovitom pristupu koji obuhvaća sve, od urbanog prometa do dugih međunarodnih putovanja te promiče mobilnost kao uslugu na ključnim čvorištima. Potpora Europske unije projektu MULTI-E odražava predanost postizanju klimatske neutralnosti do 2050. godine, u skladu s Europskim zelenim planom. Uspjeh projekta rezultat je suradnje posvećenih i napredno orijentiranih javnih i privatnih partnera koji su uspješno prevladali sve izazove.“
Darko Trajanov, generalni direktor Direktorata za prometnu politiku pri Ministarstvu okoliša, klime i energije Republike Slovenije, izjavio je: „Sa zadovoljstvom primjećujemo napredak u podršci mobilnosti bez emisija. Projekt financiran iz programa Instrument za povezivanje Europe uspješno je pridonio uspostavi infrastrukture za punjenje električnih vozila, kupnji električnih autobusa i električnih kombija za gradski javni prijevoz te osiguravanju električnih vozila za dijeljenje. Osim toga, omogućio je postavljanje triju punionica za stlačeni prirodni plin, što je poboljšalo pristup alternativnim gorivima u prometu. Projekt MULTI-E usklađen je s nacionalnim i europskim klimatskim strategijama te podržava održive prometne mogućnosti i klimatske ciljeve. Podržava i ciljeve iz Uredbe o infrastrukturi za alternativna goriva (AFIR) EU te potiče razvoj čišćih i učinkovitijih prometnih mreža. Cjelovitim pristupom projekt MULTI-E doprinosi zelenijoj budućnosti, potičući ekološki prihvatljiva prometna rješenja koja koriste građanima i široj europskoj zajednici.“
Ing. Peter Špalek, direktor Odjela za praćenje programa i evaluaciju u Sekciji za upravljanje projektima pri slovačkom Ministarstvu prometa, na završetku projekta istaknuo je: „U skladu s našim nacionalnim akcijskim planom za razvoj elektromobilnosti i dugoročnim financijskim mehanizmom za podršku infrastrukturi za punjenje na Slovačkoj, Ministarstvo prometa od samog početka snažno podržava projekte alternativnih goriva (AFIF). Projekte koji povezuju infrastrukturu za punjenje električnih vozila i stanice za stlačeni prirodni plin (CNG) smatramo ključnim koracima prema zelenijoj i održivoj Europi. Nadamo se da će projekt MULTI-E biti inspiracija za nove uspješne priče u budućnosti.“