Odluka o ocjeni ustavnosti zakona koji regulira pobačaj još od 1978. godine bit će objavljena ovaj tjedan, potvrđeno nam je s Ustavnog suda. Dakle, nekoliko tjedana prije proljeća, kao krajnjeg roka do kada je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obećao da će odluka biti donesena.
Jedno je sigurno, nakon odluke Ustavnog suda pobačaj sigurno neće biti zabranjen ili ograničen jer kao što Europski sud za ljudska prava prepušta državama članicama Vijeća Europe da riješe to pitanje, tako ni posao Ustavnog suda nije da određuje politiku prema pobačaju, već je to posao Hrvatskog sabora.
Jednako tako Ustavni sud neće presuditi niti da je pobačaj ljudsko pravo. Manje je važno i hoće li komunistički propis izdržati ocjenu ustavnosti, ili će cjelokupan ili njegovi dijelovi odmah ili s odgodnim učinkom biti ukinuti kako bi se dalo vremena Hrvatskom saboru da kroz godinu ili dvije uredi sporna pitanja.
Sasvim sigurno Ustavni sud mora voditi računa o realnosti i da svojom odlukom ni privremeno ne ugrozi život žena. Već stoga kad bi i došlo do ukidanja zakona iz 1978. to bi bilo moguće jedino s odgodnim učinkom.
Jedna od vodećih stručnjakinja za obiteljsko pravo, dekanica Pravnog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, u svome znanstvenom radu objavljenom početkom prošle godine zaključila je da je sporni zakon, iznimno površan i nedorečen, te protivan ustavnoj odredbi koja jamči pravo na život svakom ljudskom biću.
Ali je izričito navela da zabrana pobačaja nije rješenje. Međutim založila se za uravnoteženiji pristup pri kojem se vodi računa i o pravu fetusa na život kojem je moguće suprotstaviti jedino jednako pravo majke. U biti razmatranja problema pobačaja pitanja su kad život počinje i kakav je pravni status nerođenog djeteta.
Njemački Savezni ustavni sud baveći se tim pitanjima presudio je da nerođeno dijete ima "pravo na pravnu zaštitu i od svoje majke". S tim da temeljna prava žene postoje i u odnosu na pravo na život nerođenog djeteta i moraju se na odgovarajući način zaštititi.
>> EKSKLUZIVNO Dokumenti koji otkrivaju složnost Hrvatske, Poljske i Mađarske u EU
zabrana pobačaja nije rješenje