Predsjednik Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove Ante Sanader (HDZ) potvrdio je u srijedu da je Ustavni sud prije nekoliko dana Hrvatskom saboru, odnosno Odboru na daljnje postupanje proslijedio dokumente vezane za "slučaj" Josipa Vreska, člana Državnog izbornog povjerenstva (DIP).
Odbor će već u četvrtak imati sjednicu, ali slučaj Vresk neće biti na dnevnom redu, samo ćemo izvijestiti članove da smo to dobili, a stručna služba Odbora izvijestit će što nam treba od dokumentacije da bi se taj slučaj riješio, odnosno proslijedio na sjednicu Sabora, rekao je Sanader novinarima u Saboru.
Paragin HSP-1861. u kolovozu je, ponukan otkrićem medija da je Vresk u slučaju Hypo priznao primanje mita, zatražio od DIP-a da ga razriješi. Kako postojanje razloga za razrješenje svojih članova prije nego im istekne mandat ne utvrđuje DIP, nego Sabor koji je u kolovozu bio raspušten, DIP je spomenuti podnesak na daljnje postupanje proslijedio Ustavnom sudu.
"Možemo samo analizirati materijale koje imamo, a ako se vidi da su 'ok' prosljeđujemo ih na sjednicu Sabora, jer on donosi odluku o imenovanju i razrješenju članova DIP-a", odgovorio je Sanader upitan koje su ovlasti, odnosno što njegov Odbor može napraviti u konkretnom slučaju.
Sanader nije želio ulaziti u pravna tumačenja Vreskova slučaja.
"To moramo pitati stručnjake, ja sam inženjer elektrotehnike i ne bih se upuštao u pravne odgovore", uzvratio je na novinarsku konstataciju kako bez pravomoćne presude, zapravo, nema elemenata za Vreskovu smjenu.
Suglasio se kako osobi s pravomoćnom presudom ne bi bilo mjesto u DIP-u. Ako ima pravomoćnu presudu onda sigurno ne može tamo sjediti, rekao je Sanader i najavio kako će njegov Odbor "apsolutno" postupati po zakonu.
O slučaju Vresk očitovao se i Mostov zastupnik Nikola Grmoja. "Čovjek koji se lažno predstavlja, za kojeg postoji sumnja da je uzimao mito, nikako ne može biti član DIP-a", naglasio je taj zastupnik.
"O tome je govorio naš ministar unutarnjih poslova, ne samo za Josipa Vreska, nego i za Davorina Mlakara, kojeg su u prošlom sazivu SDP, HDZ i HNS zajedno izabrali u taj saziv. Mostovi zastupnici su bili protiv toga", podsjetio je Grmoja.
Iz DIP-a su u srijedu ponovili da je za odlučivanje o statusu članova Povjerenstva nadležan Sabor, odnosno iznimno Ustavni sud, ako su raspisani izbori i Sabor ne zasjeda ili je raspušten. "Slijedom navedenog, Povjerenstvo nije ovlašteno odlučivati o statusu člana DIP-a", odgovorili su na medijske upite o Vreskovu statusu.
Povjerenstvo je potvrdilo da Vresk zbog bolesti od 18. svibnja ove godine ne sudjeluje u radu njegovih sjednica, te poručilo da u "ovom trenutku" ne raspolaže podatkom o očekivanom trajanju njegove nemogućnosti da sudjeluje na sjednicama DIP-a.
Vresk je "umocio" puno vecu ribu, Davorina Mlakara, ni vise ni manje nego ustavnog suca... Sto cemo s njim...