izlazi li na slobodu

Ustavni sud: Preispitajte treba li Sanader biti u pritvoru

Foto: Boris Šćitar/PIXSELL
sanader (1)
Foto: Boris Šćitar/PIXSELL
sanader (1)
Foto: Robert Anić/Pixsell
\'30.09.2011 .,Zagreb - Bivsi premijer Ivo Sanader odlazi u pratnji specijalne i pravosudne policije sa Zupanijskog suda. Photo: Robert Anic/PIXSELL\'
Foto: Boris Šćitar/PIXSELL
sanader (1)
Foto: Antonio Bronić/PIXSELL
Čedo Prodanović
17.10.2011.
u 10:00
Sanader je na Županijski sud stigao jutros oko 10.30 sati u kombiju pravosudne policije
Pogledaj originalni članak

Hoće li bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader još tri mjeseca provesti u istražnom zatvoru ili će pak biti pušten da se brani sa slobode, odlučivat će danas sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić, ali, poručio mu je Ustavni sud, pod njihovim nadzorom! Odluka se očekuje oko 13 sati.

Sanader je na Županijski sud stigao jutros oko 10.30 sati u kombiju pravosudne policije uz pratnju policijskih vozila. Na sud je uveden na stražnji ulaz iz Amruševe ulice.

Nudi se izdašna jamčevina

Ustavni je sud, naime, u četvrtak odbio Sanaderovu ustavnu tužbu, kojom se žalio na istražni zatvor određen zbog opasnosti od bijega, jer su, ocijenjeno je, dosadašnje sudske odluke o istražnom zatvoru zakonite, ali je napomenuo da se ubuduće treba strože ocjenjivati postoji li i dalje opasnost da Sanader pobjegne!

Sud mora svaki put iznova procjenjivati je li opasnost od bijega realna, naredio je Ustavni sud. Ustavni sud, koji je zasjedao u punom sastavu, kaže da se u svakom sljedećem preispitivanju zakonskih osnova za produljenje istražnog zatvora pred suca istrage "postavljaju stroži zahtjevi koje prati i pojačan nadzor Ustavnog suda".

Ustavni sud u prilog ovakvom svom mišljenju navodi cijeli niz odluka Europskog suda za ljudska prava. Iz svega toga proizlazi da sudac Devčić mora procijeniti ima li sada opasnosti da Sanader pobjegne, a ne svaki put pri produljenju istražnog zahtjeva odlučivati samo na temelju činjenice da je Sanader u prosincu prošle godine zaista bježao, pa je i uhićen u Austriji.

Međutim, Sanaderu je istražni zatvor određen i kako bi se spriječio njegov utjecaj na svjedoke, ali ovaj put istražni se zatvor traži samo zbog opasnosti od bijega pa je mogućnost da Sanader zaista bude na slobodi velika, naročito ako bude prihvaćena jamčevina. Obrana zato, špekulira se, kani ponuditi izdašnu, višemilijunsku jamčevinu, no o tome odvjetnici nisu htjeli govoriti.

Sanaderov prijatelj i saborski zastupnik HDZ-a Jerko Rošin kaže da bi mu bilo drago da Sanader izađe iz pritvora te da je spreman pomoći u skupljanju novca za jamčevinu.

– Spreman sam založiti stan za Sanadera. Više od hipoteke na stan ne mogu dati jer nemam ušteđevine. Nemam je jer puno pomažem obitelji. Imam troje djece i šestero unuka – rekao je Rošin. Kaže da zbog skupljanja jamčevine s njim još nisu kontaktirali ljudi iz odvjetničkog tima Ive Sanadera.

Sanaderu, koji je u Hrvatskoj pritvoren tri mjeseca, određen je boravak u zatvoru još u prosincu zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od bijega. Iste argumente USKOK-a sudac je prihvatio i kada se o istražnom zatvoru odlučivalo ljetos, nakon Sanaderova izručenja Hrvatskoj 17. srpnja.

Kad je riječ o opasnosti od bijega, Ustavni je sud zaključio da sudac istrage nije mogao o ovoj točki, po kojoj je Sanader pritvoren, unaprijed govoriti kao realnoj s obzirom na to da se, prema njihovu tumačenju, nekadašnji šef Vlade i HDZ-a u trenutku uhićenja pokraj Salzburga vraćao u Hrvatsku. Stoga se može očekivati da će njegova obrana takvo obrazloženje iskoristiti kao argument da se njihova klijenta pusti iz Remetinca uz odgovarajuće sredstvo osiguranja, odnosno jamčevinu. 

Spašava li kvorum?

Kolika bi ona mogla biti, zasad se ne zna, no s obzirom na to da je Sanader pritvoren zbog afere Fimi Media, odnosno izvlačenja oko 28 milijuna kuna iz državnih tvrtki, jasno je da je riječ o vrtoglavu iznosu. Do sada je najveća jamčevina u nas bilo ona od 12 milijuna kuna u slučaju varaždinskog poduzetnika Davora Patafte zbog malverzacija sa zemljištem.

Nađe li se Sanader na slobodi, bit će zanimljivo promatrati i razvoj situacije u srijedu u Saboru. Njegovo puštanje iz Remetinca značilo bi da se može pojaviti na svome radnom mjestu u zastupničkoj klupi, što bi značilo da HDZ ima kvorum. Bi li se odlučio na ovakav način pomoći stranci iz koje je izbačen, teško je govoriti.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 65

OB
-obrisani-
10:08 17.10.2011.

Ne, treba ga pustiti da zbriše u Ameriku i uživa u onom što je pokrao

OB
-obrisani-
10:09 17.10.2011.

Sad će HDZ poturiti pred izbore Sanadera kao aduta ,za oporavak jednog od Naj,Naj,Naj -poštenijeg političara koji je još 2003 obečao blagostanje

BA
babanko
10:07 17.10.2011.

Sve je to lijepa naša. Zastupnici-kriminalci... O sucima .. ne treba govoriti jer sve citamo svaki dan. Sanadera ce pustiti po sistemu Šuti, bit će ti dobro. Cosa Nostra bi se trebala ovdje doći učiti.