Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na konferenciji za medije objavio je da Ustavni sud neće pokrenuti postupke o ocjeni ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama te Zakona o trgovini koji propisuje da je većina nedjelja tijekom godine neradna. Izmjene Zakona o trgovini koji se tiču neradne nedjelje osporavali su mali trgovci i obrtnici, ali i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) te stranka Fokus. Na snagu su stupile 1. srpnja prošle godine, a prema njima trgovci mogu odabrati 16 nedjelja u godini tijekom kojih bi radili. Hrvatska udruga poslodavaca ranije je tvrdila da je ograničavanje rada i radnog vremena poduzetnika suprotno temeljnim postulatima koje HUP i njegove članice zastupaju, kao i da zabrane ne potiču razvoj tržišta niti pozitivno utječu na tržište rada.
Zahtjev za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor podnijeli su oporbeni saborski zastupnici i privatni predlagatelji. Riječ je o zakonu koji je Ustavni sud ukinuo u veljači 2023. uz upozorenje da izborne jedinice treba prilagoditi demografskim kretanjima kako se ne bi ugrozila ustavnost parlamentarnih izbora.
Tijek događaja:
13:30 – Ne vidim da bi predsjednik imao ikakvu institucionalnu ili ustavnu ovlast osporiti izbor glavnog državnog odvjetnika, odgovorio je Šeparović na pitanje novinara može li Milanović tražiti ukidanje odluke o imenovanju Ivana Turudića na čelo DORH-a.
13:25 – Šeparović je pojasnio kako svi građani imaju pravo na privatan i obiteljski život, ali su neki dužni raditi 16 radnih nedjelja.
–Smatramo da je postignuta ravnoteža i da zaposlenicima nije nametnut prekomjeran teret ovom zakonskom zabranom – dodao je. Promjena potrošačkih navika nije ustavno relevantan razlog, istaknuo je.
VEZANI ČLANCI:
13:20 – Utvrdili smo da Ustav jamči svima pravo na štrajk, a da se jedino zakonom može ograničiti pravo na štrajk. Nije jasno kad HRT obavlja javnu službu, kad ne obavljaju, ne može to biti prepušteno kolektivnom ugovoru i aktima ravnateljima i iz tih razloga smo to ukinuli i ta odluka je donesena jednoglasno – pojasnio je treću odluku o HRT-u Šeparović.
13:15 – Utvrdili smo da se vodilo računa o prirodnim granicama, povijesnim, kulturnim, prometnim, imajući u vidu temeljno načelo, a to je jednaka težina glasa u svakoj izbornoj jedinici – pojasnio je Šeparović odluku o Zakonu o izbornim jedinicama.
13:04 – Što se tiče Zakona o trgovini, mi smo već dva puta odlučivali o neradnoj nedjelji. Godine 2004. ukinuli smo tadašnji zakon. Drugi put, 19. lipnja 2009. godine, ukinuli smo također jer nije bio obrazložen cilj koji se htio postići. U ovoj odluci sada, u pravnom poretku RH nedjelja je onaj dan koji se smatra danom odmora. Reguliranje radnog vremena ovisi o slobodnoj volji zakonodavca. Zadaća je bila utvrditi je li Vlada navela cilj. Vlada je kao cilj navela postizanje ravnoteže između privatnog i poslovnog života građana, osiguranje i omogućavanje kvalitete i funkcioniranje radnika te gospodarski napredak. Ustavni sud je to prihvatio kao legitiman cilj. Ovu odluku treba promatrati u kontekstu ovog zakonodavnog rješenja – kazao je Šeparović.
– Utvrdili smo da nijedna grupa, trgovci, radnici niti potrošači ne trpe prekomjeran teret – dodao je.
13:00 – Ustavni sud odbio je i ocjenu ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama i odredbi o zabrani rada nedjeljom. Zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor podnijela su odvojeno 33 saborska zastupnika i osam zastupnika Mosta te Petar Marija Radelj. Ocjenu ustavnosti članka 57. i 70. Zakona o trgovini podnijelo je dvadesetak pojedinaca i obrta, zastupanih po odvjetnicima Doroteji Jurčić i Mladenu Dragičeviću, stranka Fokus i Hrvatska udruga poslodavaca koju zastupaju Ostermann i partneri.
– Danas smo donijeli tri odluke za koje smatramo da postoji javni interes – rekao je Šeparović.
– Nismo prihvatili prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o trgovini. Rješenje je doneseno većinom od 10 glasova, troje je bilo protiv, a četvero je najavilo izdvojena mišljenja – rekao je Šeparović. Dodao je i kako nije prihvaćen prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor.
Ustavni sud pokrenuo je postupak za ocjenu suglasnosti s Ustavom te je ukinuo članak 43. stavak 3. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji u dijelu u kojem je propisano da "kada HRT obavlja djelatnost kao javnu službu u skladu sa ovim Zakonom, radnici HRT-a nemaju pravo na štrajk, što se pobliže uređuje općim aktom HRT-a ili kolektivnim ugovorom."
ideologija me ne zanima, na idućim izborima glasam samo za stranku koja će obećati promjenu ovog nakaradnog zakon i omogućiti normalno kupovanje nedjeljom kao i do sada