Svih sedam amandmana koje je zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula uložio na izvješće zastupnika Bernda Langea o sporazumu TTIP, danas je usvojio Odbor za međunarodnu trgovinu (INTA) u Bruxellesu kao nadležni odbor za taj sporazum, izvijestio je Piculin ured.
Među amandmanima je i onaj vezan uz vizni režim sa SAD-om kojim se napominje "da je ukidanje viza od ključne važnosti za europske pružatelje usluga te da u kontekstu pregovora treba povećati politički pritisak na SAD kako bi se zajamčio puni vizni reciprocitet i jednak tretman za sve građane EU-a, bez diskriminacije određenih država članica". Uvršten je i amandman kojim Picula poziva da se u TTIP uvrsti posebno poglavlje o malim i srednjim poduzećima “koje ima za cilj da se zajedničkom predanošću obiju pregovaračkih strana stvore nove mogućnosti za europska mala i srednja poduzeća u SAD-u, kao što je ukidanje zahtjeva za dvostruku certifikaciju, uvođenje 'fast-track' procedure na granici ili ukidanje određenih carinskih stopa koje i dalje postoje”.
Glasovanje o konačnom izvješću o TTIP-u bit će tijekom plenarne sjednice u lipnju.
>> Laburisti interpelacijom traže detaljne informacije o TTIP-u
>> 'Hrvatskoj je dugoročno u interesu da ostane GMO-free zemlja'
ISDS mehanizam je ugrađen u međunarodni Energetski sporazum iz 1994. godine. Njemačka vlada nakon potresa i nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011. godine donosi odluku da će postepeno zatvoriti sve nuklearne elektrane u Njemačkoj i okrenuti se korištenju obnovljivih izvora energije. Švedska energetska korporacija Vattenfall podnosi tužbu protiv vlade Savezne republike Njemačke za iznos od 3.7 milijardi eura. Na temelju istog sporazuma i ISDS-a krajem 2014. godine i mađarski MOL tuži Republiku Hrvatsku.Proizvođač duhana Philip Morris tuži Urugvaj i Australiju za iznose od nekoliko milijardi dolara jer Urugvaj zahtijeva da kutije cigareta imaju grafičke oznake o štetnosti pušenja, a Australija zahtijeva da se cigarete prodaju u neoznačenim kutijama, bez imena proizvođača.Ekvador je prisiljen platiti 1.77 milijardi dolara Occidental Petroleumu zbog prekida ugovora o bušenju nafte nakon što je ta kompanija kršila ekvadorske zakone. U obrnutom smjeru, isti sud je odbacio tužbu ekvadorske vlade protiv tvrtke Chevron za zagađenje amazonske prašume u iznosu od 19 milijardi dolara iako su dokazi za to zagađenje bili obilni.Argentina, kao odgovor na financijsku krizu, 2001. godine zamrzava cijene struje i vode te devalvira valutu. Kao odgovor dobiva više od 40 tužbi internacionalnih korporacija te je osuđena, u slučajevima završenima do 2008., na isplatu ukupno 1.15 milijardi dolara odštete. I tako dalje i tako dalje...