U srijedu će biti punih 25 godina od pogibije Ante Paradžika, potpredsjednika HSP-a i načelnika stranačkog ratnog stožera. Njegova smrt još je tema rasprava i nagađanja, ali i politiziranja, odnosno optuživanja i povezivanja s njom tadašnjih najviših državnih dužnosnika. Nakon medijske manipulacije i političke zloupotrebe Paradžikove smrti, u posljednje vrijeme u nekim člancima i knjigama koji pretendiraju na znanstvenost javljaju se površne i tendenciozne interpretacije tog tragičnog događaja. Dr. Ivo Lučić napisao je članak utemeljen na izvornim dokumentima među kojima je i cjeloviti spis s kaznenog postupka. Rekonstruirao je taj događaj i smjestio ga u odgovarajući društveni, politički i sigurnosni kontekst. Ovaj članak sažetak je rada koji će biti objavljen u sljedećem broju Časopisa za suvremenu povijest u izdanju Hrvatskog instituta za povijest.
Zrakoplovi JNA 48 puta nadlijetali su Zagreb tog utorka 17. rujna 1991. dok su čelnici Hrvatske, Srbije i JNA potpisivali primirje u Igalu. Škole nisu radile, a na snazi su bile mjere zračne opasnosti, što je podrazumijevalo i zamračenje. Vojska je pucala po gradu iz blokiranih vojarni. Učestale su bile dojave o petoj koloni odnosno sumnjivim osobama koje se kreću noću i vjerojatno imaju radiostanicu.
Novine su bile pune članaka o snajperistima koji teroriziraju grad i siju smrt. Kružile su različite glasine, plasirane su brojne dezinformacije. Strah je vladao i na prometnicama. U večernjim satima naoružane osobe na nadzornoj točki na južnom dijelu zagrebačkog Krešimirova trga pucale su na automobil koji se nije htio zaustaviti, a nehotice su pogodili vozilo promatračke misije EZ-a i ranile njezina člana. Iste večeri naoružani aktivisti mjesne zajednice u Utrini su teško ranili jednoga civila koji se navodno nije zaustavio na improviziranoj nadzornoj točki.
Na križanju Držićeve i Ulice proleterskih brigada ranjen je policajac koji je obavljao dužnost blokade i kontrole prometa. Sigurnosna situacija u Zagrebu, a pogotovo u njegovoj okolici, bila je teška i neizvjesna. U bolnice su počeli pristizati ranjeni i mrtvi.
Cijeli članak pročitajte u današnjem izdanju Večernjeg lista:
- Davor Ivanković: Što sad? Hasanbegović je i slaba i jaka točka HDZ-a
- Zlatko Hasanbegović: Nisam čuo da ijedan glasač HDZ-a ima nešto protiv toga da ostanem ministar
- Vladimira Palfi: Ivan i ja smo podstanari u 37 kvadrata, ali ipak neću ići u Sabor
- Palestina: Naša djeca i izraelskim pritvorima čekaju presude za terorizam
- Možemo li već danas zadiranjem u genetiku stvoriti supermena
Gosp.Hasanbegović uopće nije slaba točka hdz-a. Slaba točka hdz-a su oni hdz-ovci koji tako misle. I za takvim hdz-ovcima nije mjesto u stranci koja se diči državotvorstvom i suverenizmom jer oni koji smatraju da je gosp.Hasanbegović slaba točka hdz-a niti su suverenisti niti državotvorni već bijedni kmetovi i poslušnici. I upravo će gosp.Plenković i njegova Vlada pasti ili proći na pitanju gosp.Hasanbegovića. Ukoliko ga maknu iz Vlade, sve će biti jasno, a Plenković će biti Pupovčev novi Sanader, Pupovčevo suho zlato.