Na neformalnom druženju sukladno epidemiološkim mjerama u New Yorku okupili su se ugledni i uspješni Hrvati u novom kompleksu Hudson Yards s pogledom na rijeku Hudson i New Jersey. Povod za okupljanje bio je dolazak Mate Njavre, organizatora druženja i dekana Zagrebačke škole za ekonomiju i management (ZŠEM), s ciljem da se razgovara o razvoju visokog obrazovanja u Hrvatskoj te da se poveže s drugim renomiranim američkim sveučilištima. Tako su se među tridesetak uzvanika prvi put našli američki članovi Savjetodavnog odbora njegova fakulteta: investitor i vinar Krešimir Penavić, izvršna direktorica u Goldman Sachu Iva Vukina, poduzetnica Ana Tanić Fox, izvršni direktor u Deutsche Banku Krešimir Marušić, a zbog odlaska na poslovni put jedino je nedostajala Tanya Golesic, predsjednica ženske divizije u Michael Korsu.
Povezani sa 150 sveučilišta
– Savjetodavni odbor koji broji 18 članova nedavno je formiran s ciljem da me savjetuje i da svi zajedno unaprijedimo i učvrstimo status naše škole na međunarodnom planu. Naime, imamo dosta polaznika sa svih strana svijeta – od Italije, Francuske, Velike Britanije, Njemačke do Kine, Japana i Amerike, a cilj nam je privući što veći broj stranih studenata u budućnosti. Pri tome važnu ulogu ima odbor, čiji članovi svojom kvalitetom, stručnošću, ugledom i međunarodnim kontaktima, pogotovo na poslovnom planu, mogu sjediti u bilo kojem vrhunskom američkom sveučilištu. Primjerice, takav odbor stručnjaka ima i poznati Harvard. Svi su članovi napravili impresivne međunarodne karijere u različitim područjima: bankarstva, financija, poduzetništva i investiranja, a svima je zajedničko da su hrvatskog podrijetla, da imaju veliku želju prenijeti svoje znanje i iskustvo studentima te da su se svi poslovno realizirali i uspjeli u Americi – rekao je Mato Njavro, koji je na dekanskom mjestu naslijedio oca Đuru Njavru, profesora na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Očevu viziju s početka rada ZŠEM-a 2002. godine slijedi i dalje: želja za stvaranjem modernog, inovativnog sveučilišta, omogućavanje studiranja polaznicima na najvišoj edukativnoj razini, povezanost i razmjena studenata s etabliranim svjetskim fakultetima i školama. Trenutačno je na ZŠEM-u oko tisuću polaznika, nastava se odvija na engleskom i hrvatskom jeziku, ukupno je oko 150 predavača, a povezani su s više od 150 sveučilišta na svim kontinentima i funkcioniraju po sistemu razmjene studenata.
Suradnja i zdrava konkurencija
Jedna od gošći večeri bila je i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, inače Njavrina savjetnica za međunarodna pitanja, a na druženje u New Yorku skoknula je iz Washingtona.
– Uvijek se radujem radu s mladima, zato mi je bio veliki izazov i čast prihvatiti se nove funkcije i pridružiti se ZŠEM-u nakon što sam ostavila politiku. Ponajviše mi se sviđa odlična atmosfera, veseli me rad s Matom i cijelim timom, njihovi jasni ciljevi gdje žele da studenti nađu svoj put, izgrade karijere i steknu međunarodno iskustvo i priznanje, zbog čega se i povezuju s drugim institucijama po svijetu. Moramo stvoriti pozitivnu atmosferu suradnje i zdrave konkurencije i ohrabriti buduće studente – rekla je bivša predsjednica.
– Nastavlja se ekonomski oporavak: cjepivo je dostupno za sve građane, a Fedova politika dovela je indexe Dow Jones I S&P do rekordnih razina. Samo su u travnju investitori uložili 48 milijardi dolara u privatne kompanije, a globalno je stvoreno 38 takozvanih jednoroga (startup tvrtki s vrijednosti preko milijardu dolara) – rekla je Iva Vukina iz Goldman Sachsa.
Kolinda priprema teren da bi mladi imali 8ooo eura. Ova prodavačica magle po skupoj tarifi dobro je opelješila državnu kasu.