Kolumna

Uz bučni mit o Aleksandri Zec 
šuti se o 400 ubijene hrvatske djece

Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Uz bučni mit o Aleksandri Zec 
šuti se o 400 ubijene hrvatske djece
11.04.2014.
u 12:00
Oni već desetljećima provociraju tankoćutnost javnosti dirljivom pričom o samo jednoj žrtvi rata, pretvarajući je u simbol hrvatske okrutnosti kao da nije riječ o ratu i kao da nisu ubijana i hrvatska djeca
Pogledaj originalni članak

Stvoreno je obilje negativnih mitova o Domovinskom ratu koje ljevičarski autori u novinama, knjigama, na televizijama, u filmovima... zlorabe do iznemoglosti. Tako je stvoren mit o tome kako nije procesuiran nijedan od zločina što su ih napravili Hrvati, premda je osuđeno nekoliko tisuća hrvatskih vojnika!

Stvoren je mit o ubojstvu više od šest stotina srpskih civila poslije Oluje, a onda je sam Haaški sud prihvatio podatak o četrdesetak stradalih. Naveliko se ljevičarstvo pripremalo na presudu poslije žalbe generala Gotovine i Markača, očekujući potvrdu prvostupanjske odluke, pa su uoči konačnoga sudskog pravorijeka na portalima objavljivani tekstovi puni zluradosti i veselja što će to biti “presuda Tuđmanovoj Hrvatskoj”.

Jedan od najustrajnijih mitova jest sudbina na Sljemenu ubijene srpske djevojčice Aleksandre Zec i njezine obitelji. Za koji dan, u utorak, u riječkom HKD Teatru bit će premijera predstave “Aleksandra Zec” redatelja Olivera Frljića. Nitko moralan i normalan ne spori da je njezino ubojstvo brutalno da brutalnije ne može biti. Međutim, što s jednako brutalnim ubojstvima četiri stotine hrvatske djece, četiri stotine hrvatskih Aleksandri Zec, koje su bezimene, kojih nema u novinskim napisima, filmovima, kazališnim predstavama? A nema ih zato što su za Jurice Pavičiće, Frljiće, Tomiće, Jergoviće i druge ubojstva Hrvata prirodna stvar, dio ideologije. Oni već desetljećima provociraju tankoćutnost javnosti dirljivom pričom o samo jednoj žrtvi rata, pretvarajući je u simbol hrvatske okrutnosti kao da nije riječ o ratu i kao da nisu ubijana i hrvatska djeca.

U Slavonskom je Brodu samo u jednoj, 1992. godini, ubijeno 27-ero djece od topničkih i minobacačkih granata te bombi bačenih iz aviona na kojima je bila zvijezda petokraka. Mali Marinko Marinković imao je samo godinu i pol kad je njegov život prekinula srpska granata, ali za Marinka Marinkovića nitko ne zna, njega i stotine druge djece ubijene u ratu zastrla je buka oko jedne srpske djevojčice, zastrla je bezočna šutnja o stradavanju hrvatske djece i Hrvata općenito.

Sotonizirajući Domovinski rat i hrvatski narod, Oliver Frljić dobiva goleme honorare i utire put nekom čelnom mjestu u hrvatskim kazalištima. U izgledu mu je bilo mjesto direktora Drame u zagrebačkom HNK, a sada je kandidat za intendanta riječkog HNK. Tako su se ujedinili strast zgrtanja praćena voljom za moći i opanjkavanje vlastitog naroda, što je uvelike karakteriziralo desetljeća komunističkog terora nad Hrvatima, kojem često Hrvati nisu bili motiv nego sredstvo, a motiv su bili novac i karijera.

Gotovo u svakom od svojih brojnih intervjua - u kojima se, naravno, nastoji ulizati ljevičarskom vodstvu države, Josipoviću i Milanoviću, jer zapravo od njih pritječu škude - stilom naredbe zahtijeva od Hrvata da se suoče s ubojstvom Aleksandre Zec. Ali baš ni u jednom od tih intervjua nije ga zanimalo četiri stotine ubijene hrvatske djece. Kad će se sam Frljić suočiti s činjenicom da u odnosu na svoje kolege ima povlastice u fondovima, kazališnim i festivalskim upravama, u visini honorara, u pomami za čelnim mjestima, u medijima u kojima se urednici tresu od straha kad im se prigovori da nisu dovoljno propagirali toga jurišnika mrtvačkoga glasa?

Ljudski je i normalno imati sućuti prema sudbini Aleksandre zec i njezine obitelji, ali prema Frljićevom, Brešanovom, Pavičićevom, Tomićevom, Jergovićevom... interpretacijom toga slučaja može se imati samo prezir. Isto kao što bi trebalo napisati povijest karijera napravljenih na političkim smicanjima u komunizmu, sličnu bi povijest trebalo napisati i u samostalnoj Hrvatskoj. Ne zbog spomenutih i drugih autora nego zbog poštene javnosti trebalo bi se upitati neće li nekad njihova djeca osjetiti miris krvarine kojom joj kupuju kruh i mlijeko, krvarine zarađene na ubojstvu istine o stradanjima vlastitoga naroda i na sotoniziranju toga naroda.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 133

MO
moriturite
12:33 11.04.2014.

A kad bi se one izrode poput Frljića i ekipe pitalo da navedu ime i prezime samo jednog djeteta od 27 pobijenih samo u Slavonskom Brodu, gledali bi k'o tele u šarena vrata. I usput bi te uvrijeđeno s visina izvrijeđali kako ih se to usuđuje i pitati uz zaključak da si ništa drugo negoli fašist!

KN
knezica
12:29 11.04.2014.

Ne smijemo zaboraviti niti tisuće i tisuće hrvatske djece koja su ostala bez jednog ili oba roditelja... Napominjem, radi se o tisućama i tisućama, koji nitko nikada i nigdje ne spominje... Mislim na vlast, naravno.

MR
MrkiMedo
13:09 11.04.2014.

Ubojstvo male djevojcice Zec je strasno, ali je ubojstvo 400 djece 400 puta strasnije. Ivkosic, naravno, pise same cinjenice, istinu. A kad pises istinu, onda te proglase "desnicarem" i "fasistom". Zato Ivkosicu kapa dolje za hrabrost. Nisam mislio na cemo se i u slobodnoj Hrvatskoj morati bojati kazati istinu.