Rat u Afganistanu

Uz još 34 tisuće američkih vojnika, u Afganistan ide i visoki predstavnik

Foto: Reuters
Barack Obama
Foto: Reuters
Afganistan
01.12.2009.
u 15:16
Nova strategija za Afganistan ne govori o preciznom roku za povlačenje, ali postoje naznake da boravak američke vojske u toj zemlji ima ograničeni rok.
Pogledaj originalni članak

Nakon višemjesečnog promišljanja američki predsjednik Barack Obama donio je odluku da u Afganistan pošalje dodatnih 34 tisuće američkih vojnika. Nova strategija za okončanje rata u Afganistanu ne govori izravno o izlaznoj strategiji, ali postoje naznake da boravak američke vojske u toj zemlji ima sasvim ograničeni rok. Uz to, predsjednik će Amerikancima, koji se sve više protive ovome ratu, predstaviti i način na koji će se mjeriti napredak u borbi protiv korupcije u koju je ogrezla vlast afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija. Bez konkretnih, vidljivih i mjerljivih rezultata, Karzai više neće moći računati na američku pomoć.

Odgovornost koju ovim potezom Obama preuzima je zapravo golema zato što je u ožujku u Afganistan već poslao dodatni kontingent od 21 tisuću vojnika, a s ovim novim pojačanjem u toj će zemlji biti oko 100 tisuća Amerikanaca. Uz to, riječ je o ratu koji traje već više od osam godina i u kojem nije postignut nikakav napredak. Štoviše, jug zemlje je u potpunom rasulu, a talibani opet nadziru velika područja. Kako se ne navode konkretni datumi povlačenja, plan ostavlja dovoljno manevarskog prostora da se dobije bitka protiv talibana, ali i da se afganistanska vojska osposobi u toj mjeri da može preuzeti odgovornost za sigurnost u zemlji.

Postavljanje rokova moglo bi izazvati neželjene posljedice i u Pakistanu, utočištu talibana, koji je trenutačno na samom rubu političkog rasula i koji je, prema nekim procjenama, već sada najopasnija zemlja na svijetu. Obama je svjestan da bi raspad vlasti u ovoj nuklearnoj sili mogao imati teške, pa i katastrofalne posljedice. Stoga nikako nije mogao donijeti odluku o povlačenju iz Afganistana, jer je politička i sigurnosna stabilizacija te zemlje nužna za budućnost Pakistana, ali i za stabilnost u cijeloj regiji.

U svome govoru, u kojem će obrazložiti novu strategiju, Obama će također naglasiti da je Osama bin Laden, koji se vjerojatno krije u Pakistanu, još uvijek jedan od glavnih razloga zašto se američki vojnici nalaze u Afganistanu. Obama misli da Bin Laden i Al-Qa’ida još uvijek predstavljaju opasnost za američku nacionalnu sigurnost, ali i za sigurnost na globalnoj razini.

Jedna od važnijih funkcija američke vojske u Afganistanu ubuduće neće biti obuka afganistanskih snaga sigurnosti (vojska i policija). Zapovjednik snaga NATO-a u toj zemlji, američki general Stanley McChrystal, koji je od Obame tražio pojačanje od 40 tisuća vojnika, procijenio je da bi do listopada 2013. godine u Afganistanu trebalo biti oko 400 tisuća pripadnika afganistanskih sigurnosnih snaga, koji bi u tom trenutku u potpunosti mogli preuzeti odgovornost za sigurnost u zemlji. Prva američka pojačanja krenut će početkom siječnja, a to će biti marinci i specijalci obučeni za ratovanje u brdskim predjelima. Partneri iz NATO-a pristali su u tu zemlju poslati još ukupno sedam tisuća vojnika, tako da će zapovjednik McChrystal zapravo dobiti ono što je tražio.

No uz vojni paket postoji i onaj politički u oblikovanju u kojemu je sudjelovao Obamin posebni izaslanik za Afganistan i Pakistan Richard Holbrooke. Uz postavljanje visokog predstavnika međunarodne zajednice, koji bi bio svojevrsni nadglednik predsjednika Karzaija i njegove vlasti, predviđa se i osnivanje međunarodne “kontaktne grupe”. Holbrookeov paket, koji uvelike nalikuje onom implementiranom u BiH nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma, mogao bi na snagu stupiti u siječnju 2010. iako brojne europske zemlje i Kanada imaju rezerve prema ovakvome planu. Kako mandat šefa misije UN-a u Afganistanu Kaija Eidea, kojeg SAD smatra odgovornim za kaos koji je uslijedio nakon predsjedničkih izbora, istječe u ožujku sljedeće godine, svi su izgledi da će se iznaći kompromis oko visokog predstavnika i da će Afganistan krenuti stopama BiH. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar Santo_Cavernicolo
Santo_Cavernicolo
17:34 01.12.2009.

\"visoki predstavnik međunarodne zajednice, koji bi bio svojevrsni nadglednik predsjednika Karzaija i njegove vlasti...\" toliko o suverenitetu, demokraciji, slobodnim izborima i ostalim pričama pred spavanje...

GP
GP66
17:38 01.12.2009.

dobri stari richard holbrooke srca lavljeg, taj divni covjek,borac za istinu,zastitnih potlacenih,uzdanica nemocnih.kad on promijesa tu uzavrelu juhicu tamo dolje,sljedece sto je za ocekivati je nuklearni rat ,naravno kontrolisanog omjera.

SP
Spomenik
18:16 01.12.2009.

Izgleda da ova \"revolucionarna\" ekipa \"novosvijetskog poredka\" jos nije skuzila da ih Perzijanci i dalje navlace u \"crnu rupu\",a sto je najzalosnije i najelitnije im postrojbe,kako one njihove tako i one od slijedbenika im.....Pametnije bi bilo da tih 34.000 \"operira\" po SAD-u kao neka vrsta Nacionalne garde,tako da se na eftektivan nacin mogu suzbiti visok stupanj kriminala,ubojstva po skolama,masovna samoubojstva sekti i sve ostalo sto ulazi u taj \"napredni\" paket......Sa 34.000 \"vonjih policajaca\" bi se dosta toga \"crnog\" moglo suzbiti po pitanju internih problema.....Tko im kriv kada su sa Perzijancima sjeli za sahovsku tablu,a inace su strucnjaci za \"kocku\"....Sah nije igra na srecu,kao ni dionice i fondovi...;);););)