Kolumna

Uz ovakvu ljevicu i desnicu kod nas i ne može biti više djece, kao u Francuskoj

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Proljetni dan u parku Maksimir
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Mlade majke s dje?jim kolicima na Trgu bana Jela?i?a
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Varaždin: Majke iskoristile toplo jutro za šetnju s djecom
29.04.2022.
u 23:35
Francuska nema ljevicu koja brigu za djecu i obitelj smatra retrogradnom temom ni vlast koja bi dirnula u izdvajanja za djecu
Pogledaj originalni članak

Liberalna Francuska i dalje prednjači po broju rođene djece u EU jer već stoljeće ne odstupa od provođenja pronatalitetne politike.

U Francuskoj nema, kao u Hrvatskoj, takvog izljeva gnjeva "naprednih" građana na portalima koji se pitaju zašto bi porezni obveznici išta izdvajali za djecu umjesto onih koji ih "štancaju" niti ta država ima ljevicu koja brigu za djecu i obitelj smatra retrogradnom temom kao naša pa je izbjegava spominjati, a kad i spomenu djecu, bilo bi bolje da šute da ne svjedočimo njihovu nepoznavanju suvremene obiteljske politike.

Zato Hrvatska i izumre i ima stopu fertiliteta ispod prosjeka EU. Nažalost, od naše ljevice neznatno su bolji, i to ponajviše deklarativno, vladajući, koji pak misle da je dovoljno podići naknade na roditeljskom dopustu na 7500 kn te donijeti nešto kozmetičkih mjera u neuređenoj državi i problem riješen!

Kvalitetu javnih ustanova koje trebaju biti servis obiteljima do odrastanja djece i onih koje se djecom izravno bave ni vladajućima ne pada na pamet propitivati kao ni uvesti reda u njih. Države koje drže do sebe znaju da se za djecu, za koju, dakako, najviše skrbe roditelji, danas treba brinuti i vlast, i to do njihove punoljetnosti. Ili će sami sebe osuditi na izumiranje i nestanak socijalne države, odnosno "besplatnih" javnih usluga i pristojnih mirovina.

Također, znaju da država danas više nego ikad treba pomoći roditeljima u usklađivanju obiteljskog i poslovnog života i to i čine, za razliku od nas, koje samo obvezujuća EU direktiva natjera na neke pomake. U Francuskoj nikome, tko god bio na vlasti, ne pada na pamet dirnuti u izdašna i socijalno pravedna izdvajanja za djecu i obitelji ni izgovoriti, kao što se to događa kod nas, da se prava moraju rezati jer, eto, baš za djecu novca u proračunu nema.

Nije slučajno što se danas s iznimkom Rumunjske najviše djece nakon Francuske rađa u razvijenim državama i onima s pronatalitetnom politikom poput Češke, Danske, Švedske, Irske i Islanda izvan EU. Najlošije stanje danas je u Španjolskoj, Italiji i Malti, jer su prošla vremena kad se najviše djece rađalo u tradicionalnim obiteljima i državama.

Jedna bogata Njemačka, unatoč tome što je velika useljenička zemlja, zbog nefleksibilnog odnosa prema zaposlenim ženama na tržištu rada uspjela se prije koju godinu jedva podići sa stopom fertiliteta malo iznad prosjeka EU.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

JO
jocoudriga
09:37 30.04.2022.

Žene su se emancipirale. Hoće karijeru a neće obaveze.

Avatar MK3
MK3
09:21 30.04.2022.

Pomoć treba za one majke koje se žele na posao vratiti, karijeru nastaviti, i svojim znanjem i sposobnostima društvu doprinositi u dobrom balansu sa obitelji. Majke (I njihove obitelji) i jesu te koje snose društvenu štetu, a feministkinje i ljevičarke na njihovoj šteti sebi kvote i koristi žele priskrbiti i to agresivno i ideološki guraju od politike sve do medija i filozofskih studija... Ne treba podporu davati onima, koji na dopladcima i davanjima za djecu žele paraziti i subvencionirati svoju lijenost ili druge motive (umjesto dizati nivo za svoju obitelj, društvo i sebe) - od toga nemaju koristi nit njihova djeca a nit društvo koje dalje propada i stvara nove društvene probleme...

ZG
zg1985
07:02 30.04.2022.

ma kakva pronatalitetna politika,sve nabrojane zemlje imaju milijune talibana koji se kote ko stakori..toliko o pronatalitenoj politici