GLASOVANJE O REBALANSU PRORAČUNA

Uzavrelo u Saboru, dio oporbe otišlo. Jandroković: 'Sidimo ovdje kod stola, vidim nema nas pola'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: U Saboru prisegnuo novi zastupnik Zoran Gregurović, gradonačelnik Krapine iz redova HDZ-a
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Pljesak za Nadicu Dreven Budinski koja nakon dvije godine napušta Sabor
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: U Saboru prisegnuo novi zastupnik Zoran Gregurović, gradonačelnik Krapine iz redova HDZ-a
VL
Autor
hina
07.06.2023.
u 15:16
Nezadovoljni odnosom prema njihovim amandmanima, Socijaldemokrati i Most najavili su da u glasovanju neće sudjelovati, pa su napustili sabornicu
Pogledaj originalni članak

Glasovanje o rebalansu ovogodišnjeg državnoga proračuna podignulo je u srijedu temperaturu u Hrvatskom saboru. Bez zastupnika Mosta i Socijaldemokrata, Hrvatski sabor u srijedu je izmijenio ovogodišnji državni proračun kako mu je to predložila Vlada, ukupni prihodi očekuju se u iznosu od 26,6 milijardi eura, a rashodi u iznosu od 28,1 milijardu eura.

Prihodi se, u odnosu na izvorni proračun, povećavaju za 1,7 milijardi, a rashodi za 1,4 milijarde eura. Očekivani proračunski manjak je 510 milijuna eura, odnosno 0,7 posto BDP-a, prema metodologiji ESA. Prema Vladinoj prognozi, udio javnog duga u BDP-u u ovoj će se, u odnosu na prošlu godinu, smanjiti za 5,8 postotnih bodova, na 62,6 posto BDP-a. Inflacija potrošačkih cijena trebala bi usporiti na 6,6 posto u odnosu na 10,8 posto u prošloj godini.

Vlada je u ovoj godini projicirala realni rast BDP-a od 2,2 posto, glavni pokretač razvoja trebao bi biti izvoz roba. Sabor je državni proračun izmijenio glasovima većine zastupnika, za izmjene je glasovalo 77 zastupnika, 24 protiv. Oporba, prije svih Most, željeli su da izmijenjeni proračun izgleda drugačije, no to im nije pošlo za rukom.

Nakon Vlade, i saborska većina odbila je 166 oporbenih amandmana na rebalans, od čega su 143 bila Mostova. Od svih 166 amandmana podnijetih na rebalans, Vlada i vladajuća većina prihvatili su samo jedan, onaj HDZ-ova Gorana Ivanovića, slijedom kojega će Osijek, koji svake godine vodi bitku protiv komaraca, od države dobiti  600.000 eura za provedbu larvicidnih tretmana na poplavnom području susjednih mu gradova i općina.

Većinom glasova Sabor je izmijenio i Zakon o prostornom uređenju kao i Zakon o Državnom inspektoratu. Izglasan je i Zakon o mirnom rješavanju sporova kojim se žele ubrzati postupci i rasteretiti sudovi od onih predmeta u kojima je moguće spor riješiti mirnim putem. Sabor je prihvatio i nekoliko izvješća, među kojima izvješće pučke pravobraniteljice za 2021. i izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2022. Potvrdio je  i promjene  u nekoliko saborskih odbora zbog odlaska zastupnice HDZ-a Nadice Dreven Budinski iz saborskih klupa.

Socijaldemokrati neće sudjelovati u glasovanju, najavio je Davorko Vidović iskazujući pritom „zlovolju“ načinom na koji se upravlja financijama države, ali i „pretjeranom manipulacijom u propagandno- političke svrhe kad je riječ o javnom novcu i podcjenjivačkom odnosu prema zastupnicima  i njihovim prijedlozima".

I Marija Selak Raspudić (Most) ističe da su Vlada i vladajuća većina odbili sve njihove amandmane, a podnijeli su ih 143 od ukupno 166. Tražili smo novac za ljude na Banovini, za one pogođene poplavama, za demografiju, navela je. Vlada nije prihvatila ni jedan naš amandman, jer ne misli da je minimum pristojnosti vratiti građanima višak koji je zaradila na inflaciji, nego da je taj novac propagandno sredstvo za njezinu izbornu kampanja, kazala je.

Zekanović: Nino čuva djecu, Božo u fušu, Bulj kosi travu 

I dok je predsjednik Sabora njihov odlazak popratio riječima „sidimo ovdje kod stola, a vidim da nema nas pola“ iz jedne popularne pjesme, Krešo Beljak (HSS) poručio im je kako je nekorektno ostaviti ostale oporbene kolege da glasuju o njihovim amandmanim za koje oni sami neće glasovati. Mi nećemo ni raspravljati, ni glasovati o amandmanima kolega kojih nema na glasovanju, poručio je.

Hrvoje Zekanović (HDS) 'mostovce' je pak prozvao da ne ispunjavaju svoje poslovničke dužnosti, među kojima su biti na sjednici i glasovati. „Doduše, Nino vjerojatno čuva djecu, Božo je vjerojatno u ordinaciju u Mostaru u fušu, a Bulj se zaletio do Sinja pokositi travu“, izjavio je. SDP je pak ostao na glasovanju, ali je Branko Grčić najavio da neće glasovati za rebalans. 

Ključnim problemom u državi označio je plaće i mirovine, koje su, kaže, katastrofalno male, te pozvao da se one izvanredno usklade kako je to učinjeno sa povećanjem plaća. Upozorio je i na problem plaća zaposlenih u privatnom sektoru, gdje petina zaposlenih prima manje od 4700 kuna. Oporba je Vladu prozivala da zapravo zarađuje na inflaciji, da se državni proračun dobro puni prvenstveno zbog rasta cijena. Premijeru je onda lako dijeliti naše novce, rekla je Ružica Vukovac (PH).

 VEZANI ČLANCI:

Beljak pak kaže da se Vlada ne ponaša po načelu dobrog gospodara koji u dobrim godinama misli na gladne godine. Vladajuća većina razmišlja na način predizborne kampanje, rebalans služi samo za kupovinu glasova naivnih birača, kazao je i poručio da im to ovaj put neće proći.

Vladajući HDZ, HNS, HSLS podržavaju rebalans. Rebalans je realan, govori se o rastu BDP-a od tri posto, turistička sezona pokazuje dobre naznake, zato treba povećati plaće, ali i biti oprezan da se ne uđe u spiralu inflacije, rekao je Dario Hrebak (HSLS). Njeghova je rasprava izazvala žestoke reakcije, pa je predsjednik Sabora po tri opomene podijelio Grčiću i Katarini Peović (RF), a po dvije Hrebaku i Urši Raukar Gamulin (Možemo).

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

Avatar ŽutiKarton
ŽutiKarton
13:18 07.06.2023.

Vikend je u zraku

CR
crocro
14:28 07.06.2023.

Oporbi je malo 150 amandmana, mogli bi oni i više amandmana predložiti ali jednostavno ne stignu pa ostane na 150. A najradije bi htjeli da to bude 1500. Da zapravo traže promjenu svega i svačega, da sve promjene što je legalna od naroda izabrana vlast pripremila. Što bi se dogodilo da se svi amandmani oporbe prihvate? To bi značilo da su na vlasti neznalice i da zapravo oporba treba biti vlast. Dakle,oporba bi smijenila vlast a zaboravlja da samo treba čekati izbore. Na izborima imaju priliku ako su sposobni i ako ih birači žele prihvatiti. Ili će ih još dalje odbiti od sebe. Pa koja bi vlast dopustila da im oporba u potpunosti promijeni zakone sa svojim bezbrojnim amandmanima. Oni se tako u oporbi ponašaju da su smiješni sa svojim nebrojenim amandmanima. To rade iz principa i pakosti prema vlasti. Da su predložili samo jedan ali vrijedan i ozbiljan amandman, konstruktivan i objektivan, moždfa bi ga vladajući prihvatili. Ovako se samo sramote, žele prikazati koliko oni razmišljaju o narodu i koliko su aktivni, sve bi poromijenili i gdje bi nas doveli. Katastrofa od oporbe. Ne mogu zamisliti kuda bi nas odveli da dođu na vlast.

BU
burza
16:13 07.06.2023.

Koliko je amandmana prihvaceno kad je sdp bio na vlasti nabroji ko vlada taj vlada a drugi se ljute