Nakon otkrića Večernjeg lista o namještanju poslova u Hrvatskim vodama, koje su samo ovog mjeseca sklopile 2,5 milijardi kuna vrijedne ugovore sa 29 “odabranih” tvrtki, potpredsjednik Vlade i resorni ministar Božidar Pankretić u Vode je poslao inspektore.
>>Hrvatske vode namjestile 29 natječaja za 2,5 milijardi kuna
Pankretić pere ruke
Ministar Pankretić poslao nam je jučer svoju odluku kojom je naredio provođenje “upravnog i inspekcijskog nadzora nad zakonitošću rada i postupanja Voda u vezi s javnom nabavom za provedbu preventivne, redovne i izvanredne obrane od poplava na branjenim područjima”, o čemu je pisao Večernjak.
Time je Pankretić zapravo naredio provjeru ugovora koje su s Hrvatskim vodama potpisali i vjerni donatori HSS-a. Naime, samo ovog mjeseca sedam tvrtki koje su na račun HSS-a 2008. i 2009. uplatile više od 800 tisuća kuna potpisalo je s Vodama ugovore vrijedne 700 milijuna kuna. Ovu neugodnu situaciju osoba bliska ministru ublažava tvrdnjom kako je Pankretić, otkako je u rujnu 2009. godine izišao iz Upravnog vijeća Hrvatskih voda, izgubio kontrolu nad tom državnom tvrtkom.
Međutim, iako naš sugovornik tvrdi da kolo vode njegov stranački šef Josip Friščić i stranački mu kolega Jadranko Husarić, direktor Voda, ministar ipak ne može pobjeći od odgovornosti jer su Hrvatske vode u njegovu resoru. Svejedno, Pankretić će izbijanje afere u Hrvatskim vodama, HSS-ovoj “kasici prasici”, nastojati iskoristiti u svoju korist i za ostvarenje svoga cilja, a taj je, vjeruju analitičari, da umjesto Friščića zasjedne u fotelju šefa HSS-a. Pankretić je jučer zatražio i da se ispita jesu li Vode “igrale po zakonu” kada se predlagalo donošenje Pravilnika o posebnim uvjetima za obavljanje djelatnosti u vodoprivrednom gospodarstvu kojim su iz igre za dobivanje poslova od Hrvatskih voda isključene sve “nepodobne” tvrtke jer su uvjete za dobivanje poslova mogli ispuniti samo odabrani.
Sindikat brani Husarića
Sindikalisti Hrvatskih voda poslali su jučer otvoreno pismo u kojem tvrde da Večernji list tendenciozno i na štetu tvrtke piše o poslovima javne nabave u njihovoj tvrtki.
Nema tu buducnosti,...unisteni smo. Nema buducnosti jer tu vise nema covjeka. U ovoj zemlji vise covjek ne zivi.