Nedostatak radne snage

Uzbuna u Njemačkoj: Projekti stoje. Traže se radnici raznih zanimanja

Foto: Reuters/Pixsell/Ilustracija
Uzbuna u Njemačkoj: Projekti stoje. Traže se radnici raznih zanimanja
25.12.2019.
u 16:00
Nama je potrebno ciljano useljavanje stručnih kadrova, u to su svi uvjereni, kazao je predsjednik njemačke obrtničke komore Hans Peter Wollseifer
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Njemačke obrtničke komore Hans Peter Wollseifer izrazio je bojazan da bi nedostatak stručnih radnika mogao naškoditi njemačkom privatnom sektoru.

"U međuvremenu nam u gotovo svim zanatskim sektorima nedostaje stručnih radnika: visoko i niskogradnja, tehničko održavanje građevina, vodoinstalaterski, sektor grijanja ali i prehrambeni sektor", rekao je Wollseifer u razgovoru za Njemačku novinsku agenciju dpa. On je objasnio da zbog nedostatka stručnih radnika u zanatskom sektoru već sad trpe mnogi važni projekti kao primjerice u izgradnji mostova ili polaganju optičkih kablova.

"Nama je potrebno ciljano useljavanje stručnih kadrova, u to su svi uvjereni", rekao je Wollseifer.

Početkom tjedna održan je summit predstavnika politike, poduzetnika i sindikata na kojem su razmatrane mogućnosti što bolje primjene novog zakona o useljavanju stručnih radnika iz zemalja izvan Europske unije koji bi trebao stupiti na snagu početkom ožujka sljedeće godine.

Wollseifer je tom prilikom zatražio uklanjanje birokratskih prepreka kako bi u Njemačku što prije stigli prijeko potrebni stručni radnici. U to spada brzo priznavanje stručnih diploma ali i reforma postupka izdavanja viza za useljavanje u konzularnim predstavništvima.

"Nama je jasno da 1. ožujka neće odmah pred vratima stajati 30.000 obrtnika. Mi moramo početi s malim brojkama. Ako nam pođe za rukom godišnje privući nekoliko tisuća stručnjaka s izučenim zanatom, to bi već bio uspjeh", zaključio je Wollseifer.

On je zaključio kako ni useljavanje neće pokriti akutne potrebe njemačkog obrtništva nego da se treba pojačano raditi na osposobljavanju domaćih potencijala.

"Mi se moramo pobrinuti za to da dugotrajno nezaposleni napokon pronađu put do tržišta rada", rekao je Wollseifer koji se založio i za programe koji bi povećali broj žena u tehničkim zanimanjima.

On je naglasio i da Njemačka mora postati zemlja koja strancima želi dobrodošlicu kako bi oni upravo Njemačku odabrali za zemlju u koju će se iseliti.

"Oni koji posjeduju kvalifikaciju vrlo dobro gledaju jesu li negdje dobrodošli ili ne. U to spada i mogućnost useljavanja za njihove obitelji", rekao je Wollseifer i naglasio kako se trebaju izbjeći greške iz razdoblja masovnog uvoza radne snage u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća kada se, kako je rekao, nije razmišljalo o budućnosti.

Video: Plaće po zanimanjima u Njemačkoj

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 167

Avatar pendreck
pendreck
16:14 25.12.2019.

Ne nasjedajte! To su sve mizerno plaćeni poslovi!! Oko 1100-1300 neto, stanarina minus 500-600...samo da znate...

Avatar Drazen Klaric
Drazen Klaric
16:42 25.12.2019.

Hm, a što čemo sa milijun garavih, koji su protutnjali kroz Europu, drugarice Angela? Oni nisu za rad? Oni su samo za rasplod i socijalu. Evo, zato je Švicarska izvan ove buranije Europske i dobro živi. Nemam ništa protiv jadnih ljudi koji odlaze zato što moraju, ali protiv muljera jesam, - da. Znate zašto se rijetki tražitelji azila odlučuju za Šwicu? Dođu, dobiju smještaj skoro kao u hotelu, žene i djeca zbrinuti, - ali............svi radno sposobni muškarci, (ne po svojoj, nego po procjeni doktora), rade na poslovima koji nisu baš atraktivni, ali su društveno korisni, spavaju sa obiteljima, šeču, ali ne po noći. Najduži rok za rješavanje zahtjeva za azilom, emigracijom, vjerskim problemima i slično, rješava se u najdužem roku od 3-6 mjeseci i ako nije nešto u redu, - šus u guz na prvi avion i zabrana ponovnog ulaska u Švicarsku. Nema cendranja, napuhavanja, štrajkova, češanja jaja do besvijesti i vjerskog zatupljivanja. Švicarska viza na crnom tržištu plaća se i do 30 tisuća eura, ili franaka, svejedno, dok su nijemci i ostali liberalniji. Što u priči nije bilo jasno kameraden?

Avatar Gastalbajter
Gastalbajter
16:31 25.12.2019.

Danas su svi gimnazijalci. Nema tko lopatu držat.