Počelo je s kiwanom, koji još nazivaju i zlatnom narančom. Voće neobična izgleda na tržnicama u Zagorju ispočetka su kupci vrtjeli u rukama čudeći se bodljikavom plodu koji je, mislili su, tjednima putovao brodom iz neke tropske države do štanda u Krapini. Dobra fora, komentirali bi kad bi od prodavača čuli da je voće izraslo na zagorskim njivama, u Donjoj Bistri ili Velikim Zdencima.
Standardna ponuda
Danas je kiwano u standardnoj ponudi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja prate neobičnu, neki su govorili i ludu, ideju poduzetnika Ivana Šuloga iz Donje Bistre koji je razvio marku Exotic King i ovih dana diljem Krapinsko-zagorske županije održava predavanja o mogućnostima uzgoja ne samo kiwana nego i peruanske jagode, butternut i hokkaido tikvi, platnana banana, tamarila mongolskih trešnji ili sibirskih borovnica.
– Cilj mi je potaknuti poljoprivrednike da se počnu baviti uzgojem egzotičnog voća i povrća za koje u Zagorju postoje idealni uvjeti. Interes je velik za sve nasade – zadovoljan je Šulog, koji je na ideju o uzgoju egzotičnog voća "made in Hrvatska" došao kad je u Večernjem listu pročitao članak o kiwanu. Odmah je za sav novac koji je imao pokupovao sadnice. Posao se razvio, pod egzotima je već oko 100 hektara zemljišta, a i dalje traži kooperante. Usitnjene parcele idealne su, tvrdi, za uzgoj. Podržava ga i Krapinsko-zagorska županija. Na predavanjima se dosad okupilo više od stotinu poljoprivrednika koje zanima gdje nabaviti sadnice, kako skladištiti plodove...
Tri godine iskustva već ima Željko Bingula iz Zlatara, koji je počeo s kiwanom, a danas uzgaja i hokkaido i butternut tikve te goji bobice, koje nazivaju i crvenim dijamantima iz Tibeta.
– Bilo je na početku čuđenja jer nitko nije čuo za goji. Mislili su da su to neke čudne grožđice. Danas se već zna da je to supervoće koje su zbog ljekovitosti nazivali i eliksirom mladosti. Imamo 600 dvije godine starih sadnica koje su lani dale 50 kilograma plodova, a ove godine očekujem čak 300 – ističe Ž. Bingula, kojem je uzgoj voća i povrća zasad još uvijek samo dodatni prihod. No od njega bi se proširenjem proizvodnje i ulaganjima u staklenike i plastenike moglo, tvrdi, lagodno živjeti. Uzgajaju i ljutu habanero papriku te žute lubenice, a u planu je i sibirska borovnica.
Prepoznali budućnost
– Sve su to sorte koje uspijevaju u našoj klimi. Ljudi su skeptični, ali pred uzgojem ekološkog voća i povrća je dobra budućnost. Zašto kupovati voće koje je putovalo iz Afrike ili Azije kad ga možemo jesti svježe ubrano tu kod nas? I okusi su drugačiji – tvrdi Bingula, koji tikve prodaje tvrtki Šulog, a ostalo prodaje sam, bilo svježe ili prerađeno.
– Ove se borovnice beru u svibnju? – čudio se jedan kupac zainteresiran za sadnice mayberryja, sibirskih borovnica. Ostvare li se planovi Ivana Šuloga, egzoti iz Zagorja mogli bi se i – izvoziti.
>> Crvene banane, bodljikave tikvice i plavi krumpiri hit su u Hrvatskoj
Malkice sam si jezik spolomil ovim nazivima al svaka čast. Nek se sam riva i konačno pomiče s mjesta. Nema veze kaj je i kak je ak je isplativo.