Hrvatski premijer Andrej Plenković održao je govor pred 77. Generalnom skupštinom Ujedinjenih naroda (UN) koja se održava u New Yorku.
- Ruska agresija donijela je patnju. Posljednje najave o djelomičnoj mobilizaciji, nuklearne prijetnje su eskalacije neviđene krize. I dok Ukrajinci pate, posljedice ruske agresije se osjete diljem svijeta i mora ih se globalno osuditi. Prije tri desetljeća Hrvatska je bila u ratu. Trećina našeg teritorija je bila okupirana. Borili smo se za međunarodno priznanje i bili smo pod embargom. Znamo što znači biti napadnut i što znači braniti se. Mnogi, pogotovo naši branitelji platili su najveću kaznu za našu slobodu. Danas smo izvoznik mira i stabilnosti. Hrvatska je danas popularna turistička zemlja i zemlja koja proizvodi najbrži električni auto na svijetu. Uspjeh je moguć ako se ima vizija i odlučnosti.
Istaknuo je da je demokracija pod napadom ideje da je bolja autokracija.
- Naše povjerenje u demokraciju je pod napadom. Koliko god su teški izazovi, moramo ostati ustrajni za demokratske procese. Na raskrižju između demokracije i autokracije, naš izbor mora biti jasan.
Naglasio je nužnost reforme Vijeća sigurnosti, pogotovo u kontekstu kriza kao što je rat u Ukrajini.
- Zbog našeg iskustva Hrvatska je odmah pružila pomoć Ukrajini. Političku, humanitarnu, ekonomsku i vojnu. Napraviti drugačije bila bi izdaja principa i vrijednosti koje su nam drage. Posebno što se tiče ljudskih prava - kazao je.
- Kada smo se počeli oporavljati od koronavirusa, rat u Ukrajini je drastično promijenio i sigurnosnu i energetsku situaciju u Europi, rekao je te dodao da države ne smiju biti taoci zbog pitanja dostupnosti energenata i hrane.
U svojem govoru se osvrnuo i na globalno zatopljenje.
- Oni koji najviše zagađuju, trebaju najviše činiti na tome. Obnovljivi izvori energije predstavljaju novu priliku. Radit ćemo sa svojim partnerima kako bismo osigurali stvaranje tolerantnije, zelenijeg i pravednijeg društva u kojemu nitko neće biti izostavljen.
Plenković je kazao da Hrvatska posebnu pažnju posvećuje jugoistočnoj Europi.
- Stabilnost susjedne BiH od posebnog je interesa za Hrvatsku. S obzirom na trenutno situaciju u Ukrajinu, nužno je da mirovni sporazumu se poštuju, poput Daytonskog mirovnog sporazuma. Želimo vidjeti stabilnu i funkcionalnu BiH koja se progresivno kreće prema EU članstvu. Kohezija i stabilnost moraju biti osigurani. Bošnjački vođe priznaju da nemaju namjeru dogovoriti se s predstavnicima Hrvata. Pozivam Visokog predstavnika da iskoristi svoje bonske ovlasti prije izbora u listopadu. Nestabilnost u regiji utječe na sve nas. Dok svjedočimo zločinima u Ukrajini, dugujemo budućim generacijama da budemo na pravoj strani povijesti.
- Naš svijet se posve promijenio - istaknuo je Plenković.
Podsjećamo, premijer, koji se u sklopu boravka u Sjedinjenim Državama sastao s predstavnicima američkih Hrvata, iznio je u četvrtak nakon obraćanja članovima Hrvatske bratske zajednice u Pittsburghu svoje stajalište o učinkovitosti Ujedinjenih naroda te najavio da će inzistirati na jedinstvu
Dok nas Plenković predstavlja mogu biti samo ponosna. Civilizirano, sadržajno, ispravo, vrijednosno, ciljano, samouvjereno. Jako dobar govornik, od stava, tona glasa, sadržaja do smisla i ozbiljnosti. Govor bez natuknica i čitanja. Govor koji prati tijek misli bez zastoja. Govor koji zaslužuje poštovanje.