Povijesni sporazum

VIDEO Kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos dobio Nobelovu nagradu za mir!

Foto: Reuters/PIXSELL
Juan Manuel Santos
Foto: DPA/PIXSELL
nobelova nagrada
Foto: Reuters
Dodjela Nobelove nagrade za mir
Foto: Reuters
Dodjela Nobelove nagrade za mir
Foto: Reuters
Dodjela Nobelove nagrade za mir
Foto: Reuters
Dodjela Nobelove nagrade za mir
07.10.2016.
u 11:02
Kolumbijski predsjednik dobio je prestižno priznanje zbog potpisivanja povijesnog mirovnog sporazuma s gerilcima FARC-a kojim bi nakon 52 godine trebao biti okončan najdulji oružani sukob u Latinskoj Americi
Pogledaj originalni članak

 Kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos ovogodišnji je dobitnik Nobelove nagrade za mir, objavio je u petak norveški odbor za dodjelu te nagrade. 

Kolumbijski predsjednik dobio je prestižno priznanje zbog potpisivanja povijesnog mirovnog sporazuma s gerilcima FARC-a kojim bi nakon 52 godine trebao biti okončan najdulji oružani sukob u Latinskoj Americi, ali su ga birači odbili na referendumu u nedjelju jer su ga smatrali preblagim prema pobunjenicima.

Santos je nagrađen zbog svojih odlučnih napora da privede kraju građanski rat koji traje više od pola stoljeća, objavio je Norveški Nobelov odbor. On je inicirao pregovore koji su kulminirali potpisivanjem mirovnog sporazuma između vlade i gerilaca FARC-a, navodi se u obrazloženju.

Santos je obećao da će oživjeti mirovni plan unatoč neuspjehu na referendumu, rekla je predsjednica odbora Kaci Kullmann. Glasači nisu rekli 'ne' miru, rekli su ne aranžmanima iz sporazuma, objasnila je Kulmann. "Tim je važnije da strane iz sporazuma koje predvode predsjednik Santos i vođa gerilaca Rodrigo Londono (poznat kao Timošenko), nastave poštivati prekid vatre", rekla je Kullmann. 

Nagradu Santosu treba gledati i kao priznanje kolumbijskom narodu, onima koji su pridonijeli mirovnom procesu i predstavnicima bezbrojnih žrtava rata, dodala je predsjednica odbora.

Kolumbijski građanski rat, jedan od najduljih građanskih ratova u modernoj povijesti, odnio je 250 tisuća života i raselio šest milijuna ljudi. Novčani dio nagrade iznosi osam milijuna švedskih kruna (6,24 milijuna kuna).

 

Analitičari su prije referenduma bili uvjereni da će kolumbijski mirovni sporazum dobiti Nobelovu nagradu, ali su nakon objave rezultata toga plebiscita bili uvjereni da za to više nema nikakvih izgleda. I već kao po običaju, još su jednom promašili u prognozi.

Švedski znanstvenik i industrijalac Alfred Nobel stekao je golemo bogatstvo izumom dinamita i odlučio ga iskoristiti za ustanovljenje danas najprestižnijih svjetskih nagrada, koje su po njemu i nazvane. Nobel je u svojoj oporuci 1895. godine naložio da se njegovo bogatstvo iskoristi za nagrađivanje "onih koji su u prethodnoj godini najviše pridonijeli čovječanstvu".

Nagrada bit će za mir bit će uručena "osobi koja je učinila najviše na bratimljenju naroda, ukidanju ili smanjenju vojski ili za održavanje ili promoviranje mirovnih kongresa", napisao je Nobel.

Nagrada za mir jedina je od šest nagrada o kojoj se odlučuje u Norveškoj. Nobel je želio uključiti Norvešku u svoju inicijativu jer su Norveška i Švedska u to doba bili udruženi u zajedničku državu.

Prošle godine nagradu je dobio Tuniški mirovni kvartet.

>> Nobelova nagrada za kemiju ide trojici znanstvenika za najmanji stroj na svijetu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

Avatar Neanderthalac
Neanderthalac
11:40 07.10.2016.

Sramota! A Erdogan i njegov kompanjon Al-Baghdadi su se toliko trudili...

EN
enigma898
11:09 07.10.2016.

Bijele Kacige su sanitet i spasilačka služba ISIL-a i Nusre. Nobelova nagrada za mir je jedna velika lakrdija.

I9
ivan.994
11:13 07.10.2016.

A Kolumbijci odbili taj sporazum na referendumu...