Medicinska dokumentacija iz vukovarske ratne bolnice, koju je prilikom posjeta Vukovaru donio srbijanski predsjednik Boris Tadić, vrlo malo može pomoći u rasvjetljavanju događanja u Vukovaru 1991. godine.
Prema riječima ravnateljice Opće bolnice Vukovar Vesne Bosanac, koja je bila i na čelu ratne bolnice, od 25 donesenih protokola svega se četiri odnose na događanja u bolnici ratnih dana 1991. godine pa se može zaključiti i da je sve to selektirano i dozirano.
– Među njima su tri protokola koja su kopirani dijelovi zapisnika koji su u ratno vrijeme vodili naši zaposlenici. U njima su precizno navedena imena osoba s datumom kada je tko od njih primljen u bolnicu kao i brojem medicinskog protokola u što je uključen i 18. studeni 1991. godine. Bitan je i jedan protokol koji donosi popis pokopanih osoba u jednoj masovnoj grobnici i koji je izradio Tomislav Hegeduš, koji se također vodi kao nestala osoba - rekla je Vesna Bosanac.
Ostali protokoli donose popis prijeratnih potreba bolnice, popise za plaće, popis umrlih u selima iz okolice Vukovara do 1984. godine kao i jedan protokol koji donosi poštanske punomoći.
– Odmah po dolasku predsjednika znala sam da nije riječ o cjelokupnoj dokumentaciji jer smo mi prije ulaska JNA u vukovarsku bolnicu i nakon pada obrane grada cjelokupnu medicinsku dokumentaciju pripremili i ona ne bi stala u jednu kartonsku kutiju. Ne mogu reći da sam razočarana dobivenom dokumentacijom jer nam je i ovo bitno za rad i istraživanje, ali svakako da ćemo i ustrajati u tome da dođemo do cjelokupne bolničke dokumentacije kako bismo konačno rasvijetlili sudbinu naših poginulih i nestalih – rekla je Bosanac. Napomenula je i da je do sada u više navrata tražila da se dokumentacija vrati u Hrvatsku, ali da je odgovor uvijek bio da se ne zna gdje se nalazi.
– Sada su je odjednom pronašli što znači i da negdje postoji i ostatak koji mi želimo – rekla je Bosanac. O stradanjima u vukovarskoj bolnici tijekom rata govori i podatak da je kroz nju prošlo 3470 ranjenika. Na sam dan pada Vukovara i ulaska JNA u bolnicu u njoj se nalazilo 450 ranjenika, od kojih 170 teških i nepokretnih, i 350 članova bolničkog osoblja. Bilo je tu i na stotine građana i civila koji su u bolnicu došli iščekujući evakuaciju. Tada su 174 ranjenika prebačena na slobodan teritorij u RH, dio ih je otišao na liječenje u Srbiju, a ostalih građana nema.
Na Ovčari je 20. studenoga ubijeno 200 ranjenika i civila, među kojima je bilo i troje djece te dvije žene od kojih je jedna bila u šestom mjesecu trudnoće. Na Ovčaru je odvezeno još 55 osoba, a za njima se i danas traga. Na popisima nestalih i danas se nalazi 310 Vukovaraca.
– Sve su to strašne brojke koji i danas bole. Zato su mi, posebno u ove dane, sramotne riječi Vojislava Stanimirovića od prije neki dan. On je u svojim izjavama povrijedio sve nas, a posebno članove obitelji koje i danas tragaju za svojim najmilijima – zaključila je Bosanac.
E, moja Vesna! Lako je što je mala korist od dokumenata koje je Tadić donio da nije velika šteta što je uopće nogom kročio na to sveto hrvatsko mjesto. A Kosorica i Josipović bi se veselili i da im je uručio paket guzobrisa. Jade!