- Moj sin, prvašić, svaki vikend s društvom ide na varaždinske bazene, svojevoljno. Preporučujem to svima. Djeci je zabavno, nauče plivati, uživaju u vodi... Mi smo nekad morali u sklopu tjelesnog ići na bazene. Danas to više nije obvezno - smatra Varaždinac Dražen Zorić.
- Neka djeca idu na bazene. I vrtićarci i osnovnoškolci. Dobro je da razvijaju sportske aktivnosti - slaže se njegova sugrađanka Goranka Grgić. No plivanje u sklopu nastave tjelesnog danas nije obvezno. Obvezna je tek obuka neplivača, koja se provodi u trećem razredu.
- Učenici bi trebali provoditi dio nastave tjelesnog u vodi. Varaždin sad ima preduvjete za to, jer su škole u jednosmjenskoj nastavi - kaže Natalija Žetko, ravnateljica Gradskih bazena Varaždin, koja se na kolegiju gradonačelnika Čehoka pohvalila da je prosječni dnevni broj posjeta bazenima lani povećan na 467. I vrtićka djeca mogla bi masovnije dolaziti na bazene, smatra.
- Zanimljivo, redovito dolaze djeca iz svih privatnih vrtića. Od gradskih pak nas vrtića tek povremeno koriste Aleja i Kozarčeva, a ostali ne. Djeca u gradskim vrtićima zakinuta su - upozorava N. Žetko. Gradonačelnik Čehok kaže da treba nazvati sve ravnatelje škola i vrtića, kako bi djecu dali na bazene barem jednom tjedno. No sve ovisi o motivaciji ravnatelja i roditelja, dodaje Karmen Trubić, pročelnica za obrazovanje.
Na bazenima nije sve bajno. S povećanjem broja posjetitelja često ponestane tople vode. Uprava stoga razmišlja o solarnoj energiji.
- Treba to objediniti s obnovom krova, za koji ćemo ovaj put tražiti desetogodišnje jamstvo - kaže N. Žetko. Bazeni muku muče i sa svlačionicama. Samo su dvije grupne pa kad dođe mnoštvo učenika, moraju se svlačiti po tribinama. Žele li privući više djece, morat će poraditi i na tome.