Dvije nove knjige

Vatikanski birokrati spiskali čak i milodare iz 'Petrova novčića'

Foto: Reuters/PIXSELL
Vatikanski birokrati spiskali čak i milodare iz 'Petrova novčića'
08.11.2015.
u 16:40
O skandalu koji mjesecima potresa vrh Katoličke crkve, a dvije osobe već su i uhićene
Pogledaj originalni članak

Vatikan nije pokušao spriječiti objavu knjige “Križni put” (Via crucis), ustvrdio je njezin autor, novinar Gianluigi Nuzzi na promociji knjige koja je od četvrtka u knjižarama. Knjiga, koja se najavljuje kao senzacionalno otkriće o vatikanskom bogatstvu u nekretninama i tajnim računima banke IOR (Istituto per le Opere di Religione, Ustanova za vjerska djela), ne donosi u biti ništa novo, ništa što već nije bilo objavljeno.

Na konferenciji za novinare Nuzzi je kazao da ne može vjerovati da su dvije osobe uhićene zbog izlaska njegove knjige. Da, uhićene su, a i treća je osoba pod istragom, ali ne zbog sadržaja knjige, već zbog istrage koju više mjeseci vodi vatikanski tužitelj. is strength. Uhićeni su mons. Lucio Angel Vallejo Balda (54), španjolski prelat, bivši tajnik Prefekture za ekonomska pitanja i komisije za izučavanje ekonomskih i administrativnih aktivnosti, te talijanska lobistica Francesca Immacolata Chaouqui (33), koja je u kućnom pritvoru jer je počela surađivati s istragom.

Mogao bi biti pod istragom i informatičar Corrado Lanino (35), suprug Francesce Chaouqui, koji je radio na web stranicama Vatikana. Njih su dvoje navodno imali neke informacije kojima su ucjenjivali. Bankar Giampietro Nattino (78), vlasnik banke Finnat koju su u 19. stoljeću utemeljili njegovi preci, treća je osoba koja je pod istragom zbog sumnje u pranje novca. Nuzzi je novinarima rekao kako iz Vatikana nije bilo pritisaka, samo je dobio e-mail poruku iz IOR-a koju je objavio i na koricama knjige. Poruka glasi: “Doznali smo da pripremate novu knjigu i bilo bi nam drago da vam možemo odgovoriti na eventualna pitanja.” Nuzzi kaže da je bio iznenađen tom porukom, ali da je odbio ponudu (!?). U knjizi želi prikazati kako je sve u Vatikanu obavijeno tajnom, ali onda ne iskoristi priliku da postavi i najosjetljivija pitanja. Pitanje je koji bi novinar odbio takvu priliku da IOR-u pošalje i najnezgodnija pitanja i zatim ih i objavi, pa i ako na njih ne dobije odgovor. Time bi potvrdio tajnost vatikanske banke. Ne, Nuzzi je odbio takvu mogućnost, ali je onda u knjizi neke stare događaje prikazao kao nova otkrića te iznio i neke netočnosti. Novinari koji prate Vatikan kritički pišu o knjizi i polemiziraju u TV emisijama s Nuzzijem, koji pak drži kako bez te knjige javnost ne bi znala što se događa unutar vatikanskih zidina.

Troše umjesto da daju sirotinji

Pitali smo Nuzzija zna li za neka nova vatikanska ulaganja u nekretnine izvan Italije, s obzirom na to da je u knjizi naveo vatikansku imovinu u Londonu, Parizu i Švicarskoj, a koja je kupljena prije Drugog svjetskog rata i o njoj piše i Wikipedia. Odgovorio je da ne zna. U knjizi je naveo da je zahvaljujući istraživanju koje je proveo novinar Emiliano Fittipaldi, čija je knjiga “Škrtost” (Avarizia), o vatikanskim računima, također od četvrtka u knjižarama, sada javnosti otkriveno postojanje vatikanskih nekretnina u Londonu, Parizu...

O velikom otkriću vatikanskog vlasništva nad zgradama u londonskoj ulici Bond Street pisao je i početkom 2013. godine britanski list Guardian. Čak trojica novinara Guardiana dugo su istraživala, kako su napisali, a mogli su jednostavno vidjeti to na Wikipediji, što im je poručio i šef Ureda za tisak Svete Stolice otac Federico Lombardi i o čemu je pisao i Večernji list.

Istina, u dvjema knjigama piše i kako se Petrov novčić, kako je nazvan prilog koji se prikuplja na blagdan svetih Petra i Pavla (29. lipnja), troši uglavnom za održavanje vatikanskog aparata. Navodno 79,4% iznosa odlazi na pokrivanje potreba vatikanske administracije. Dakle, umjesto da novac koji vjernici daju za siromašne biva tako i upotrijebljen, troši se u kuriji.

Novinar Fittipaldi istaknuo je da 400 milijuna eura, koliko ima u blagajni Petrova novčića, ne odlazi za pomoć siromašnima. Inače, svake godine Vatikan objavljuje iznos prikupljen kao Petrov novčić.

– Moja knjiga govori o pravom bogatstvu Svete Stolice i njezinu golemu blagu u nekretninama – kazao je Fittipaldi.

O vatikanskim računima piše i Nuzzi, pa na pitanje čega se plaše u Vatikanu, u knjizi odgovara: “Možda da se dozna da je iz guvernorata u dvije godine nestala roba u vrijednosti 1,6 milijuna eura ili da se vatikanske nekretnine iznajmljuju za samo 6 eura godišnje.”

Eterović od 2013. u Njemačkoj

Nejasni su i računi ljekarne u Vatikanu, kao i supermarketa, a u vatikanskoj banci još postoje računi na ime pokojnog Pavla VI. (125.310 eura na jednom i 296.151 dolara na drugom), kao i njegova nasljednika pape Lucianija, odnosno Ivana Pavla I. (110.864 eura). Možda je Nuzzi mogao iskoristiti priliku i pitati IOR o tim računima, ali je odbio njihovu ponudu za suradnju.

U knjizi “Via crucis” objavljen je i popis kardinala i nadbiskupa kurije koji žive u stanovima u vlasništvu Vatikana i za koje ne plaćaju najam, a na popisu je i hrvatski nadbiskup Nikola Eterović, koji je od rujna 2013. nuncij u Njemačkoj, pa dakle više ne živi u prostorijama od 454 kvadrata u zgradi biskupske sinode u kojima sada živi novi glavni tajnik sinode. Zapravo kardinali i biskupi koji rade u Vatikanu žive u prostorijama dikasterija. Kada prestanu biti na tim dužnostima, napuštaju i te prostorije i sele se u stanove, zgrade u Vatikanu ili se vraćaju u svoje zemlje. Kardinal Paul Poupard živi u 443 kvadrata, piše u knjizi, ali se ne kaže da su to prostorije zgrade vatikanskog dikasterija i da u njima ima i najmanje 6000 knjiga (potpisani dopisnik bio je u tim i drugim prostorijama kurijalnih kardinala).

Nuzzi u knjizi piše kako su nekretnine u posjedu Uprave imovinom Apostolske Stolice (APSA) vrijedne 2,7 milijardi eura, ali u bilanci su upisane mnogo niže vrijednosti za ukupno 5050 stanova, ureda, trgovina itd. koje samo u Rimu iznajmljuje Vatikan. Neke prostore iznajmljuje za samo nekoliko eura ili besplatno. Hrvatsko veleposlanstvo pri Svetoj Stolici u zgradi je koja je u vatikanskom vlasništvu i za najam plaća nekoliko tisuća eura mjesečno. APSA ima u svome vlasništvu 347.532 četvorna metra stambene površine od čijeg najma zarađuje 23,4 milijuna eura godišnje, a mogla bi, piše Nuzzi, zarađivati 82,2 milijuna eura. Propaganda Fide (Kongregacija za evangelizaciju naroda) posjeduje nekretnine čija je vrijednost u službenim knjigama pet puta manja nego u stvarnosti, otkriva Nuzzi, ali ne spominje pri tome kako su sve nekretnine u Italiji u katastarskim knjigama upisane s mnogo manjom od njihove tržišne vrijednosti. Zna se da Vatikan samo u Rimu posjeduje oko 25% ukupnih nekretnina. APSA, Propaganda Fide i IOR zasigurno su loše upravljali imovinom. U knjizi “Via crucis” spominju se i davna vremena dok je na čelu IOR-a bio Paul Marcinkus, dok je vatikanska banka radila i s bankarom Micheleom Sindonom (koji je ubijen u zatvoru), pa objavljuje i sliku provaljenog sefa u Vatikanu u kojem su bili, navodno, pohranjeni neki dokumenti iz tog vremena. Ali ni na jednom mjestu na 300 stranica knjige ne spominje ime Giampietra Nattina koji je sada pod istragom zbog sumnje da je preko IOR-a prao novac uplaćujući ga u švicarske banke.

Franjine reforme otišle i dalje

Po Nuzzijevu mišljenju, nejasan je i put novca koji postulatori kauza prikupe za beatifikaciju i kanonizaciju, a riječ je o iznosu do 750 tisuća eura. I tu je u pravu. Postoje velike nejasnoće u vezi s novcem koji dolazi u Vatikan u gotovini, kao nečija donacija i sl. Poklonjenim su novcem, u iznosu od oko 30.000 eura, primjerice, mons. Balda i Francesca Chaouqui organizirali primanje 27. travnja 2014. na terasi zgrade Prefekture za ekonomske poslove za poznate osobe (VIP) koje su odatle mogle pratiti svečanost kanonizacije Ivana XXIII. i Ivana Pavla II., i to uz čašicu vina i hostiju. Papu Franju razljutilo je to primanje za “vipovce” na terasi s pogledom na Trg sv. Petra prepun vjernika.

Prema onome što je napisano u knjigama, nadležni dikasterij odbija zahtjev komisije za raščišćavanje vatikanskih računa da detaljno obrazloži kamo ide novac. Bez obzira na to što papa Franjo traži transparentnost računa Svete Stolice, još uvijek ima mračnih dijelova. Nemoguće je dati jasnu sliku financijskog stanja Vatikana jer i dalje mnogo prostora za poslovanje imaju neki službenici, administracija. To se vidi i iz tijeka sastanka Franje s komisijom za rasvjetljavanje vatikanskog poslovanja. Sastanak iza zatvorenih vrata trajao je 16 minuta. Franjo je kazao da financije Svete Stolice trebaju biti transparentne te da se broj zaposlenih previše povećao, 30% u pet godina. Posebno se ljutio što se plaćaju računi za obavljene poslove a da se prethodno nije tražio predračun. Potrebno je tražiti najmanje tri predračuna za neki posao prije negoli ga se odobri, upozoravao je Franjo, a one koji nisu odobreni ne treba platiti.

– J-a-s-n-o! – uskliknuo je papa.

– Ako se ne znamo brinuti o novcu koji je vidljiv, kako se možemo brinuti o dušama vjernika koje nisu vidljive? – prenio je papa Franjo ono što mu je stari župnik kazao u Buenos Airesu dok je još bio na čelu tamošnjih jezuita te imao problema s financijskim transakcijama. Ekonom je uložio novac u jednu banku, koja je pak financirala tvornicu oružja.

Još ima mnogo nejasnoća u vatikanskim računima, poslovanju, administraciji, a neki u kuriji htjeli bi da tako i ostane, odnosno protive se Franjinom zahtjevu za transparentnost. A kako je kazao i Lombardi, Franjine reforme već su išle mnogo dalje od onoga što se može razabrati u dvjema novoobjavljenim knjigama.

>>U Vatikanu još jedna osoba pod istragom

>>Uhićen vatikanski dužnosnik zbog krađe povjerljivih papinskih dokumenata

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

GV
golub Vaso
18:15 08.11.2015.

ma nemoguće u Crkvi su svi skromni i pošteni

AD
adrian24
12:56 09.11.2015.

" ...koju više mjeseci vodi vatikanski tužitelj. is strength. Uhićeni su... " Odavno znamo da se u Hrvatskoj novinarstvo svelo na prevođenje stranih članaka, ali bar neka redaktori odrade svoj posao da ne bude ovakvih engleskih ostataka originala u tekstu.

ZH
zlatko.harapin53
17:05 09.11.2015.

Kada se propada, treba propadati kako to od pamtivjeka čine Bogovi-raskalašeno.