Alarmantno

Vatrogasci tri puta dnevno gase požare na otvorenom!

Foto: 'kristina stedul-fabac'
Vatrogasci tri puta dnevno gase požare na otvorenom!
31.03.2011.
u 11:39
Posljednji slučaj dogodio se u polju zvanom Sitnice u blizini Murskog Središća, gdje je u nedjelju od 8 do 17 sati izbio požar u kojem je izgorjela suha trava. No, proširio se na njivu s neobranim kukuruzom
Pogledaj originalni članak

Zbog gustog dima vidljivost je bila manja od pet metara. Vjetar ga je nosio preko ceste prisiljavajući vozače da smanje brzinu. Vatra je gutala sasušenu travu i korov na metar od državne ceste D-20, a uz požarište nije bilo ni žive duše. Jedan od vozača zaustavio se i nazvao 112. Zbog neodgovornih vlasnika zemljišta, vatrogasci ovih dana imaju pune ruke posla. Samo u ožujku Javna vatrogasna postrojba Čakovca imala je čak 91 intervenciju gašenja požara na otvorenom prostoru!

- To su u prosjeku tri intervencije dnevno. U tridesetak slučajeva Javna vatrogasna postrojba sama je gasila požar, a u 60 slučajeva ugasila su ih dobrovoljna vatrogasna društva, bilo sama ili u suradnji s profesionalnom postrojbom. U svakom slučaju, bez dobrovoljnih vatrogasaca bilo bi vrlo teško suzbiti sve te požare - kaže Ivan Krištofić, zapovjednik JVP-a Čakovca.

Iako je župan Ivan Perhoč dobio odluku kojom se od 15. ožujka do 15. rujna zabranjuje spaljivanja smeća, korova, suhe trave i drugog poljoprivrednog i šumskog otpada i ostatka biljaka nakon žetve i berbe, građani se oglušuju. Posljednji slučaj dogodio se u polju zvanom Sitnice u blizini Murskog Središća, gdje je u nedjelju od 8 do 17 sati izbio požar u kojem je izgorjela suha trava. No, proširio na i na njivu s neobranim kukuruzom površine oko jednog hektara u vlasništvu 43-godišnjakinje iz Svetog Martina na Muri. Šteta je 10.000 kuna. Dosad najveći požar dogodio se u čakovečkoj Globetki, gdje je vatra zahvatila desetak hektara zemljišta i hrastove šume. U šumskom predjelu Ksajpa u blizini Šenkovca izgorjelo je četiri do pet hektara suhe trave, niskog raslinja i šume u vlasništvu Hrvatskih šuma i drugih vlasnika, koji su pretrpjeli čak 156.000 kuna štete!

- Zahvaljujući brzim intervencijama, požari se nisu proširili na kuće, vikendice i gospodarske zgrade – ističe Krištofić, pozivajući na oprez. Vatrogasci upozoravaju da je vrlo opasno prilikom loženja vatre koristiti lako zapaljive materijale ili druge organske materije koje potpomažu nastanak plamena. Zaostala žarišta od požara poput tinjajućih panjeva i naslaga treseta nikako se ne smiju ostavljati bez nadzora. Poseban oprez trebat će kad se počnu paliti uskršnje vatre, koje su izuzete iz zabrane spaljivanja od sredine ožujka do sredine rujna.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.