Koprivničkoj gradonačelnici i SDP-ovoj saborskoj zastupnici Vesni Želježnjak, šefu Gradskoga vijeća Zoranu Gošeku (SDP), dogradonačelniku Mišelu Jakšiću (SDP), saborskome zastupniku Darku Ledinskome (SDP) i gradonačelničinoj savjetnici Heleni Hećimović (SDP) djelatnici gradske Javne vatrogasne postrojbe služe kao – vozači.
Plaćaju građani
Kad koji od lokalnih dužnosnika mora u Zagreb nekim poslom, po njega će, u službujuće vrijeme ili izvan njega, doći vatrogasac u vozilu JVP-a te ga odvesti na odredište, pričekati koliko treba da obavi posao i potom ga vratiti u Koprivnicu.
Troškove takve specifične taksi službe plaćaju, naravno, građani, jer se JVP financira iz gradskog proračuna.
O tome, crno na bijelo, svjedoče dokumenti koje je jučer objavio lokalni tjednik Podravski list. Riječ je punim radnim listovima koje su ispunili vatrogasci-vozači, a iz njih se vidi koga su, kada i kamo vozili. Tako je, primjerice, vatrogasac "pokupio" V. Želježnjak i Gošeka 1. listopada u 7.40 sati, odvezao ih u Zagreb i vratio u Koprivnicu u 15 sati.
Ili, drugom prigodom, gradonačelnica je u vatrogasni automobil u Koprivnici sjela u 15.40 sati, a vratila se idući dan u 2.45 ujutro.
Osim što je takva praksa netransparentna, ona je i protuzakonita.
Članak 52. Zakona o vatrogastvu izrijekom kaže kako će se novčanom kaznom između 10.000 i 50.000 kuna kazniti vatrogasna postrojba "ako obavlja druge gospodarske i društvene djelatnosti kojima umanjuje intervencijsku spremnost vlastite vatrogasne postrojbe".
Iz izvora u JVP-u doznajemo kako se to radilo i dok je gradonačelnik Koprivnice bio Zvonimir Mršić, ali je to zabranio sadašnji glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske Slavko Tucaković kad je bio na čelu JVP-a Koprivnica.
Tucaković jučer nije želio komentirati koprivnički slučaj.
Ostavke i istraga
Po logici stvari, za protuzakonit aranžman u ovome slučaju odgovorne su dvije strane – ona koja je takvu "uslugu" zatražila i ona koja ju je odobrila. Drugim riječima, posljedice bi s jedne strane trebala snositi prva dama Koprivnice V. Želježnjak, a s druge strane zapovjednik JVP-a Slavko Lakuš.
U zemljama razvijene demokracije te bi se posljedice svele na trenutačan odlazak s dužnosti svih uključenih u zloporabu javnih resursa.
S obzirom na jasno slovo Zakona o vatrogastvu, koprivničkim skandalom po logici stvari trebalo bi se, temeljem javnog pogovora, pozabaviti i Državno odvjetništvo. Nakon promptne istrage to bi tijelo svakako trebalo ustanoviti ima li u svemu i elemenata nekog kaznenog djela.
Slavko Lakuš, zapovjednik JVP-a, jučer nije odgovorio na naše upite u vezi s nezakonitim angažmanom ljudi kojima zapovijeda i koji su plaćeni da gase požare, a ne da vozikaju moćnike.
Odgovor:
– Besplatan prijevoz službenim vozilima JVP-a može se koristiti temeljem Odluke o vršenju prijevoza službenim vozilima JVP Grada Koprivnice koju je Upravno vijeće JVP-a donijelo 21. veljače 2011. godine. Što se tiče čl. 52., st. 3. Zakona o vatrogastvu, napominjem da je netočno da je riječ o kaznenom djelu. Nadalje, kako stoji u navedenoj Odluci, u slučaju kada zbog operativne spremnosti i mobilnosti JVP-a Grada Koprivnice prijevoz vrše sami korisnici usluge, istima će se izdati punomoć za korištenje službenog vozila JVP-a. Iz toga je vidljivo da se ne umanjuje intervencijska spremnost vatrogasne postrojbe. Napominjemo i da gradonačelnica koristi odlaske na sjednice Sabora kako bi istog dana održala i razne sastanke u Vladi i ministarstvima, a koji su od interesa Grada Koprivnice – piše u odgovoru gradonačelnice Vesne Želježnjak na naše upite o protuzakonitom aranžmanu.