FASCINACIJA Golove ćete naći u svakom kutku planeta, u prašumi i pustinji, nacrtane na školi i crkvi

Važno je ugurati kroz četverokut

Foto: import
Važno je ugurati kroz četverokut
10.06.2006.
u 16:28
Pogledaj originalni članak

Najmanje šestina čovječanstva živjet će sljedećih mjesec dana u mundialskoj groznici – u groznici nastojanja da se između dvije vratnice i jedne grede, koje suparnik grčevito brani, ubaci kožna lopta. Milijuni “vjernika” slavit će one koji proguraju loptu kroz taj četverokut.

Žene vole goleadore
Finale Svjetskog prvenstva 2002. godine između Brazila i Njemačke gledala je 1,1 milijarda gledatelja dilje, svijeta. Da se u Africi i siromašinim azijskim zemljama bolje živi, zacijelo bi ih već sada bilo najmanje dvostruko više.

No, ako ga već ne mogu gledati, primjerice u Somaliji ili Afganistanu, ondje nogomet mogu igrati. Dovoljno je zabiti dva kolca u zemlju i imati kakvu krpenjaču pa osjetiti zadovoljstvo postizanja golova. U tom činu ima i neke ratničke radosti jer nogomet je poput strateške vojne pobjede. Ima u tome i erotske simbolike jer oni koji zabijaju obožavani su među muškarcima, a i najprivlačniji ženama. One ih više vole nego virtuozne tehničare u polju.

U arhaičnim oblicima igara s loptom postojala je samo crta preko koje je trebalo prenijeti loptu. Potom su postavljena dva kolca, a tek onda je među njima stavljena vrpca, odnosno špaga. Prvi golovi u Zagrebu (1904.) bili su drveće, na današnjem Trgu burze, tadašnjem stočnom sajmištu, a još 1908. se u Karlovcu, umjesto vratnice, upotrebljavala špaga.

I u pustinji i u prašumi
Popularnost nogomet može zahvaliti svojoj dostupnosti. On je opijum za mase. Dovoljno je imati samo loptu jer vrata možete kredom ili bojom nacrtati na zidu vlastite kuće ili škole, a neki su to čak činili i na crkvi. A svećenici čak postavljaju nogometna vrata da bi mladi češće prošli i kroz crkvena vrata.

Improvizirane golove vidjet ćete i u sirotinjskim i u bogatim četvrtima, i u pustinji i gradskoj vrevi. Vidjet ćete ih u prijenosnom, mini izdanju, ali i čvrsto usađene. Taj čarobni pravokutnik koji je zaludio čovječanstvo očarao je i Južnoafrikanca Nevillea Gabiea, koji mu je posvetio cijelu knjigu. Jer, golovi su posvuda. Oni su danas dio pejsaža, neizbježni poput rasvjetnih stupova, prometnih znakova, mostova...

Pogledajte na vecernji.hr