U subotu uvečer velika dvorana Kongresnog centra Kuhteater u Bad Homburgu, malom gradiću udaljenom tridesetak kilometara od Frankfurta, bila je glavno i najveće okupljalište hrvatskih iseljenika. Petstotinjak uzvanika, uglavnom predstavnika hrvatskih iseljeničkih udruga, klubova i zajednica iz cijele Njemačke, Austrije, Švicarske, Francuske i drugih europskih zemalja u kojima živi veći broj iseljenika, okupilo se na tradicionalnoj, 12. Večernjakovoj domovnici, tradicionalnom izboru najboljih i najuspješnijih pojedinaca u iseljeništvu.
Oduševljeni predsjednicom
Taj veliki skup iseljenih Hrvata njemački mediji nazivaju hrvatskim Oscarom, a predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, koja je nazočila ovogodišnjoj Večernjakovoj domovnici, veliki skup iseljenih Hrvata iz cijele Europe nazvala je malim saborom hrvatskog iseljeništva.
Dolazak predsjednice Grabar-Kitarović na Večernjakovu domovnicu prvi je dolazak hrvatskog predsjednika među hrvatske iseljenike u Njemačkoj, gdje su se okupili i sunarodnjaci iz drugih zemalja. Naši iseljenici nisu krili oduševljenje što će mnogi od njih uspjeti stisnuti ruku predsjednici, prozboriti s njom koju riječ i za uspomenu se fotografirati. Pola sata prije početka Večernjakove domovnice u velikom predvorju Kongresnog centra u Bad Homburgu trajalo je predsjedničino druženje sa sunarodnjacima koji su u bijeli svijet krenuli trbuhom za kruhom.
– Znam da je Hrvatska živa u vašim srcima. Svi ste vi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine krenuli u svijet u nadi da ćete naći bolji život. Jeste li ga našli, to vi najbolje znate. I Hrvatska je pošla vašim stopama u svijet, a taj svijet najprije i najbolje poznaje po vama, dragi moji Hrvati – rekla je s govornice u Bad Homburgu okupljenim iseljenicima predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
I gradonačelnik Bad Homburga, grada koji je već godinama domaćin Večernjakovoj domovnici, poželio je dobrodošlicu predsjednici Grabar-Kitarović u grad, a ona se upisala u njihovu Zlatnu knjigu. Podugačak je popis uzvanika koji su iz Njemačke, Hrvatske i BiH nazočili ovogodišnjoj dodjeli Večernjakove domovnice. Iseljenike je pozdravila i ministrica vanjskih poslova i potpredsjednica Vlade Marija Pejčinović Burić, a dodjeli nagrada nazočili su: predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Miro Kovač, državni tajnik Ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, SPD-ov zastupnik u Bundestagu Josip Juratović, glavni tajnik CDU-a pokrajine Hessen Manfred Pentz, gradonačelnik Bad Homburga Alexander Hetjes te njegovi kolege, gradonačelnici Dubrovnika, Vukovara, Raba i Mostara – Mato Franković, Ivan Penava, Nikola Grgurić i Ljubo Bešlić. Ispred grada Zagreba bio je nazočan predsjednik Skupštine Andrija Mikulić. Sa sunarodnjacima se družio i legendarni trener Miroslav Ćiro Blažević koji je u cijeloj strci negdje izgubio putovnicu. Bogat zabavno-glazbeni program, koji je bio podijeljen u dva dijela, trajao je do ranih jutarnjih sati, a vodili su ga Franjo Ridjan i mlada hrvatske iseljenica Mihaela Macukić, a u zabavnom dijelu programa nastupio je Miroslav Škoro, tamburaški sastav Bisernica iz Wuppertala, Paula Jusić i još nekoliko mladih glazbenika iz dijaspore.
Ove godine za Večernjakovu domovnicu bilo je nominirano 79 kandidata iz iseljeništva, a 29 je ušlo u uži izbor. Prema ocjeni čitatelja Večernjeg lista, ali i stručnog žirija inozemne redakcije Večernjaka, osoba godine u iseljeništvu je Vinko Sabljo, organizator hrvatskih svjetskih igara u Zagrebu. Njemu je nagradu uručila predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović.
Druženje do dugo u noć
Nakon završetka službenog dijela programa druženje hrvatskih iseljenika u Bad Homburgu potrajalo je do ranih jutarnjih sati. Stvorila su se neka nova poznanstva, upoznali sunarodnjaci iz različitih zemalja u koje su prije mnogo godina otišli njihovi roditelji na privremeni rad s kojega se nikada nisu vratili. Cijeli Bad Homburg u subotu disao je hrvatski. Kongresna dvorana u kojoj se održavala priredba bila je okićena hrvatskim i Večernjakovim znakovljem.