Prema zakonu zaposlenik ima pravo na minimalno 20 dana godišnjeg odmora, što je i donja granica predviđena konvencijama EU, prosjek je u Hrvatskoj 23,3 dana, pokazalo je nedavno istraživanje portala MojPosao, a to nas svrstava u donji dio ljestvice zemalja prema broju dana godišnjeg odmora.
Najradije u svojoj zemlji
No u ljetnim mjesecima većina nema pravo na korištenje odmora duljeg od tri tjedna, potvrđuju nam predstavnici tvrtki s kojima smo kontaktirali, a u prosjeku je to dva do tri tjedna. Primjerice, tako je u Atlantic grupi, Ini i Hypo banci, a neki koriste kolektivne godišnje odmore, poput HS Produkta i Podravke. Gledajući ostale zemlje EU, na vrhu su po broju dana godišnjeg odmora Austrija, Njemačka, Danska i Francuska s oko 30 dana, dok najmanje dana godišnjeg odmora imaju Estonci, Ciprani, Rumunji i Slovaci – 20 do 21 dan. Nismo ni mi daleko, a i u pravilu, pridošlice u EU imaju manje dana plaćenog odmora, pa tako ispada da provodimo više vremena na poslu. Prema posljednjim podacima Eurofounda, Hrvatska je na osmome mjestu među 28 članica EU po broju dana i sati provedenih na poslu, a najmanje rade zaposleni u Francuskoj, Danskoj i Njemačkoj. Istraživanje portala MojPosao pokazalo je i da tri radna dana više godišnjeg odmora mogu koristiti zaposlenici u institucijama, a i oni se u istraživanju i najmanje žale na broj dana odmora, dok su najmanje zadovoljni zaposlenici u državnim tvrtkama, iako imaju više dana godišnjeg od prosjeka.
Prema podacima Eurostata, stanovnici EU najčešće na odmor putuju unutar vlastite zemlje, a tako je i u Hrvatskoj.
Zeleni odmor
Od oko 1,5 milijuna Hrvata koji su si, recimo, lani priuštili neko putovanje, na more ih je otišlo nešto više od 1,1 milijun. Mnogima je, kao uostalom i strancima, sve zanimljivije turističko odredište i naš glavni grad. Pozitivni trendovi se nastavljaju i u ovoj godini u kojoj je u prvih šest mjeseci Jadran posjetilo čak 17 posto više (ukupno oko 163.000) domaćih gostiju nego lani u istom razdoblju. Hrvati, dakako, na godišnji odmor putuju i u inozemstvo.
Iako raste broj onih koji biraju tzv. zeleni odmor, u planinama, na jezerima u Austriji ili susjednoj Sloveniji, ipak pretežu putnici na obale mediteranskih konkurenata, a ove godine je Tunis i Egipat zamijenila Grčka. Tradicionalno, stanovnici Njemačke i Velike Britanije putuju najviše, no gleda li se broj putovanja po broju stanovnika, Luksemburg je vodeći. Vodeće europske destinacije su Španjolska, Italija i Francuska, no gleda li se omjer broja turista i veličine zemlje, onda je uz Maltu i Cipar u vrhu i Hrvatska.
>> Zaposlenike Grada Bandić pušta dva tjedna na odmor
>> Može li se od nacizma uteći na 'socijalni' godišnji odmor?
Vecina Hrvata na ljetovanje ne ide!