AKTIVNOSTI VIKENDOM

Ako ovo radite nedjeljom u Njemačkoj možete dobiti kaznu i do 10.000 eura

Foto: Pexels
Euro novac
Foto: FREEPIK
Novac
Foto: FREEPIK
Novac
18.10.2024.
u 23:30
U slučaju da vas susjedi obavijeste policiju zbog buke prilikom čišćenja, službenici mogu doći na vrata i otkriti prekršaj. Kazne za ovakve prekršaje mogu se kretati od 5.000 do čak 10.000 eura, ovisno o saveznoj zemlji.
Pogledaj originalni članak

Svi smo navikli da svoje kućanske poslove ostavimo za slobodne dane, poput subote i nedjelje, kada se većina nas odmara od posla. No, jeste li se ikada zapitali da li bi u nekoj zemlji moglo biti zabranjeno obavljati takve poslove, pa čak i kažnjeno? U njemačkom gradu, naime, postoji takvo pravilo koje može rezultirati kaznama za nepoštivanje.

U Njemačkoj, nedjelja i državni praznici smatraju se danima odmora, što znači da su svi javni radovi koji uzrokuju buku zabranjeni. Prema zakonima koji se primjenjuju u svim njemačkim saveznim zemljama, postoje stroga pravila koja osiguravaju da susjedi i ljudi u neposrednoj blizini ne budu ometani radom. Ovaj zakon, koji se može naći u FSchVO (Uredba o zaštiti praznika), propisuje razdoblja odmora tijekom kojih se ne smiju obavljati bučni poslovi, piše Fenix Magazin. 

Kada je riječ o kućnim poslovima, postoji određena razlika. Unutarnji radovi poput usisavanja ili pranja rublja su dopušteni. Međutim, čišćenje prozora s vanjske strane može izazvati buku koja smeta susjedima, posebno kada koristite električne uređaje poput parnog čistača.

U slučaju da vas susjedi obavijeste policiju zbog buke prilikom čišćenja, službenici mogu doći na vrata i otkriti prekršaj. Kazne za ovakve prekršaje mogu se kretati od 5.000 do čak 10.000 eura, ovisno o saveznoj zemlji. Ako živite u unajmljenom stanu, stanodavac može izreći opomenu, a u slučaju ponovljenih prekršaja, postoji mogućnost otkaza najma.

Što se tiče zakona o čišćenju prozora nedjeljom i državnim praznicima, situacija se razlikuje između saveznih zemalja. U regijama poput Bavarske i Baden-Württemberga, smjernice su strože, a kazne veće. S druge strane, u saveznim zemljama kao što je Schleswig-Holstein, čišćenje prozora ili rad u vrtu dopušteni su ako ti poslovi nisu komercijalni. Međutim, u svim slučajevima važno je uzeti u obzir razinu buke koju radovi mogu uzrokovati. Uvijek se preporučuje da se pospremanje prozora obavi u mirnijim trenucima, kako bi se izbjegli nesporazumi sa susjedima.

>>> Jeste li se ikada zapitali koji tu to najgori stereotipi o Hrvatima? Evo što nam je Chat GPT otkrio

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Svjetski dan turizma
Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Zadar: Večernja šetnja gradom
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Sunčan dan u Splitu
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Osijek: Navijači na susretu Hrvatske i Poljske u 2. kolu Lige nacija
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
ARHIVA - Dan neovisnosti, 25. lipnja, nekad je bio praznik uveličan i mimohodom vojske
Foto: Wikipedia
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

NK
Najam krova
05:55 19.10.2024.

U HR nitko ne poštuje propise. Možete napisati 20.000 eura kazne za usisavanje nedjeljom ali uzalud

Avatar raznosač_pice
raznosač_pice
00:49 19.10.2024.

Nož u autu, bicikli u garaži, pranje prozora nedjeljom, pretpostavljam i košnja trave....bolesna država u kojoj "zeleni" gase nuklearne elektrane, a povećavaju rad termoelektrana na ugljen i teroriziraju ovakvim budalastim zabranama.

CR
crocro
07:41 19.10.2024.

Ako ste tužibaba u svojoj stambenoj zgradi i kao posljedica tužakanja inspekcijama neki susjed dobije masnu kaznu, koja će mu shrvati život, takvu tužibabu će izbjegavati svi stanari u zgradi, jer će biti "bijela vrana među crnima". A može se dogoditi i da se takvima netko namjerno osveti, npr. nekim oštećenjima ili sl. Stanari se trebaju slagati, uzajamno pomagati, pozdravljati, međusobno se poznavati, a ne se tužakati i tjerati pravde. Nitko neće stvarati neki nered koji je nepodnošljiv za ostale. Ponekad se nešto mora napraviti i susjedi trebaju biti solidarni jer će i oni nekada nešto trebati napraviti. Kada se susjedi međusobno "zarate", ne pričaju, ne podnose se međusobno a žive u stambenoj zgradi gdje se moraju susretati, to im je veća kazna nego da su u zatvoru. A ovakvi propisi i ovakve kazne su samo proizvod uma nekog pojedinca koji je toliko "moćan", da mu se nitko ne želi suprotstaviti a sam živi u komociji i slobodi od susjeda. Takve proizvode pojedinačne volje, mogu se neutralizirati samo voljom građana na referendumu ili valjanim anktetama.