Predstavnici veledrogerija okupljeni u HUP-u očitovali su se o aktualnom stanju te daljnjim mogućnostima opskrbe lijekovima. Unatoč rebalansu državnog proračuna krajem 2020., kada je osigurano dodatnih 670 milijuna kuna, te dodatnim sredstvima u iznosu 2,24 milijarde kuna, dugovanja bolnica i ljekarni prema veledrogerijama kontinuirano rastu. Iz veledrogerija upozoravaju kako su došli do ruba održivosti budući da je čak petina bolnica u posljednja dva mjeseca prestala s plaćanjem već isporučene robe. Na konferenciji za medije u prostoru HUP-a sudjelovali su predstavnici članica HUP-a Koordinacije veledrogerija koja okuplja četiri kompanije – Phoenix farmaciju, Mediku, Oktal Pharmu te Medical Intertrade.
"Već tri mjeseca od zadnje sanacije i dodatne uplate iz rebalansa mi se nalazimo na točki pucanja. Ukupna dugovanja bolnica i ljekarni su 5.7 milijardi kuna, toliko je bilo u listopadu", rečeno je na presici. "Bit ćemo prisiljeni na parcijalne opskrbe lijekova, na restrikcije", rečeno je. "Nije moralno da se na nas baca odgovornost, mi ne prodajemo, mi isporučujemo", kazali su na presici.
"Nismo se pomaknuli ni za milimetar, pokazali smo da želimo biti partner svakoj vladi ne samo ovoj. Sve četiri ove veledrogerije uplatile su za Petrinju, Glinu, daju svoj doprinos... Dali smo ponudu vrlo konkretnu. 4.5 milijarde ne možemo nositi", dodali su.
"Postoje ljudi u Hrvatskoj koji ne moraju čekati ništa, to je slika i prilika. Ovaj sustav je zreo za reformu, do dana današnjeg nismo vidjeli ništa", kazali su. "Skoro sve bolnice plaćaju izvan rokova, sve su u dugu. Ne možemo se s tim dugom nositi", naglasili su.
Vlada prodala PLIVA-u za 1 milijardu kuna. I sada plaća veledrogerijama 5 milijardi kuna svake godine. E to je kriminal koji treba istražiti.