'SLOVENIJA NE DUGUJE HRVATSKOJ'

Veleposlanstvo Slovenije reagiralo na Lovrinovićev istup u Saboru

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ivan Lovrinović
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Ivan Lovrinović
Foto: Screenshot Facebook
Ivan Lovrinović
26.01.2017.
u 19:27
U priopćenju se opovrgavaju i izjave da Slovenija u isplati devizne štednje prema presudi Europskog suda za ljudska prava diskriminira hrvatske štediše
Pogledaj originalni članak

Veleposlanstvo Slovenije u Zagrebu u četvrtak je reagiralo na istup saborskog zastupnika Ivana Lovrinovića priopćenjem u kojem uz ostalo ponavlja da konačno rješenje stare devizne štednje treba postići u okviru sukcesije te da "Slovenija ne duguje Hrvatskoj, već hrvatska poduzeća imaju otvoren dug prema Ljubljanskoj banci, glavnoj filijali Zagreb". 

Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) u srijedu je u Saboru upozorio na "nedopustiv odnos Hrvatske prema potraživanjima financijske imovine prema Srbiji i Sloveniji" od kojih, tvrdi, Hrvatska potražuje 4 milijarde eura čime bi se mogle kupiti dionice Ine od Mola.

Po podacima koje je iznio, 8. listopada 1991., kada se raspala Jugoslavija, u glavnoj filijali Ljubljanske banke bilo je 931 milijun njemačkih maraka depozita štednje hrvatskih građana, od kojih je Hrvatska preuzela kao javni dug dvije trećine.

Oko 600 milijuna maraka je isplatila iz proračuna. "Trećinu od tih 931 milijun isplaćuje L;jubljanska banka nakon presude suda, ali ne s kamatama, već samo isplaćuje glavnicu, što je nedopustivo.

Ako je Hrvatska isplatila oko 600 milijuna maraka i ako obračunamo kamate i zatezne kamate to ispada oko dvije milijarde eura koje Hrvatska potražuje od Slovenije", izračunao je Lovrinović.

Reagirajući na Lovrinovićev istup, iz Veleposlanstva Slovenije navode kako Slovenija već godinama poziva Republiku Hrvatsku da riješi pitanje stare devizne štednje Ljubljanske banke glavne filijale Zagreb te da bi, prema Ugovoru o sukcesiji (Beč, 2001.), to trebale zajedno riješiti zemlje sukcesije prema odredbama Aneksa C ugovora. 

"Također je Hrvatska prema Memorandumu o suglasnosti, koji su premijeri dviju država potpisali u ožujku 2013. godine u Mokricama, obećala nastaviti pregovore, ali je kasnije od toga odustala", navode u slovenskom Veleposlanstvu.

U nastavku naglašavaju i kako Ljubljanska banka "u sudskim postupcima neuspješno potražuje vraćanje zajma hrvatskih poduzeća, što bi omogućilo isplatu hrvatskih štediša".

"Zbog toga se na zagrebačkom sudu nastavljaju i postupci Zagrebačke banke i Privredne banke Zagreb, koje su od hrvatske države ovlaštene za podnošenje tužbi protiv Ljubljanske banke i Nove ljubljanske banke u svezi prenesene devizne štednje", navodi se u priopćenju. 

Iz Veleposlanstva Slovenije tvrde i kako je "apsurdna situacija" u kojoj hrvatsko pravosuđe ne priznaje sposobnosti Ljubljanskoj banci da bude tužiteljska strana (aktivna legitimacija), a s druge strane, u slučajevima kad se radi o tužbama hrvatskih štediša protiv glavne filijale Ljubljanske banke u Zagrebu u svezi stare devizne štednje, ne postoje prepreke za priznanje sposobnosti da bude tužena strana (pasivna legitimacija).

U priopćenju se opovrgavaju i izjave da Slovenija u isplati devizne štednje prema presudi Europskog suda za ljudska prava diskriminira hrvatske štediše.

Pritom se navodi kako je u isplatama određena kamatna stopa od šest posto za 1992. godinu, a nakon tog razdoblja do kraja 2015. godine 1,79 posto, te kako je odbor ministarskih zamjenika u Vijeću Europe, koji je nadležan za nadzor izvršavanja presude Europskog suda za ljudska prava, u rujnu 2015. "potvrdio da je pravni temelj, kojeg je donijela Slovenija, odgovarajući također u pogledu kamata".

Po podatcima koje Veleposlanstvo iznosi u priopćenju, do kraja 2016. godine Fond Republike Slovenije za nasljedstvo, koji je ovlašten za isplate, zaprimio je više od 15.000 zahtjeva hrvatskih štediša za isplatu.

"Fond je na toj osnovi štedišama Ljubljanske banke, glavne filijale Zagreb izdao već više od 11.700 informativnih izračuna, a isplatu je primilo već više od 10.000 štediša u visini od 107,1 milijun eura", navodi se u priopćenju. 

Iz Veleposlanstva Slovenije također naglašavaju da presuda Europskog suda za ljudska prava rješava samo pitanje neprenesene devizne štednje, dakle one koju nisu osigurale Hrvatska i BiH za štediše Ljubljanske banke, filijale Zagreb i Sarajevo, a ne upušta se u pitanja podjele jamstva SFRJ za devizne štednje između država sljednica.

"Stoga treba ponovno naglasiti kako konačno rješenje pitanja stare devizne štednje treba postići u okviru sukcesije", zaključuje se u priopćenju Veleposlanstva Slovenije u Zagrebu. 

>> Lovrinović: Hrvatska od Srbije i Slovenije potražuje 4 milijarde eura

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

DU
Deleted user
21:49 29.05.2017.

Privatna imovina je jedna stvar a državna je druga stvar.Uzet novac od malih ljudi uz opravdanje da neka firma iz hrvatske duguje banci u sloveniji je nelogično ,nemoralno i protuzakonito.To samo slovenci mogu napravit,sjetite se što su napravili "izbrisanima" čim su se odcjepili.

AV
AVIM
07:10 27.01.2017.

Da nije bilo Ljubljanske banke i stedisa bivse Juge nebi slovenci tako brzo bez ikakvih uvjeta usla u EU.

Avatar istina007
istina007
22:07 26.01.2017.

Nisam na ovoj stranici da svađam niti da ikoga povredim. Ja sam mađar iz Vojvodine i imam i mađarsko državjanstvo. Prababa i pradeda uvek su verno radili i 1897 godine za zadnje pare kupili zemlje u Dalju sada hrvatska. Nikad nisu ratovali obični zemljoradnici su bili. 1945 godine ušli partizani i da nije bio jedan rom među partizane koji je ih znao bili bi ubijeni oni su poterani i oduzeto od njih sve. Bilo je tamo puno zemlja i niti krali niti ratovali nikad nisu . Te zemlje su tamo bili državne i 1998 godine Hrvatska vlasti te zemlje je prodao nekima. Mi sa svim dokumentacijom smo otišli na sud jel i Hrvatska je morao da vrati sve naslednicima što je za vreme komunizam oduzeto nepravilno. Sud nije ni nas pošteno poslušao odbio jel živimo u Vojvodinu i nismo u EU ali kad su svi izvadili mađarsku lučnu kartu počeo da izmišljava. Ostao je samo jedno da u Strazburgu da prijavimo se na sud i tamo bi dobili slučaj. Razumemo da tamo već više gazda ima i nebi oduzeli to od njih. Samo se pitam gde su te pare koji je Hrvatski vlast dobio kafa su prodali nek nam to daju dovoljno. Nažalost ako idemo u Strazburg Hrvatski vlast bi više trebalo bi da plati onda bi i računali i kamate jel odavno bi trebalo bi da dobijemo te pare. Šta da kažem da bi živeli u Hrvatsku pre 8 godina bi nas isplatili ali problem da živimo Vojvodinu mada niko od nas nikad nije ratovao i ne bi ni ratovali. A na pitanje ko koliko duguje drugima treba sesti za stol i dogovoriti lepo normalno.