primjena može biti dvostruka

Velika Britanija prva odobrila lijek protiv COVID-19 molnupiravir: 'Danas je povijesni dan za našu zemlju'

Foto: MERCK & CO INC/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: A handout photo of an experimental COVID-19 treatment pill, called molnupiravir and being developed by Merck & Co Inc and Ridgeback Biotherapeutics LP
Foto: Handout/REUTERS/PIXSELL
An experimental COVID-19 treatment pill, called molnupiravir and being developed by Merck & Co Inc and Ridgeback Biotherapeutics LP, is seen in this undated handout photo released by Merck & Co Inc
Foto: Tim Ireland/XINHUA/PIXSELL
BRITAIN-LONDON-COVID-19-TRAVEL BAN
04.11.2021.
u 14:06
Antivirusni lijekovi poput molnupiravira smanjuju sposobnost virusa da se replicira, čime usporavaju bolest
Pogledaj originalni članak

Velika Britanija je objavila u četvrtak da je odobrila molnupiravir, lijek protiv covida-19 koji je razvila američka kompanija Merck i koji bi trebao biti ključno sredstvo u borbi protiv pandemije. 

"Danas je povijesni dan za našu zemlju, jer je Velika Britanija prva zemlja u svijetu koja je odobrila antivirusni lijek protiv covida-19, koji se može uzimati kod kuće", naveo je u priopćenju ministar zdravstva Sajid Javid. "To mijenja život najranjivijima i imunokompromitiranima, koji će uskoro primiti revolucionarni tretman". 

Molnupiravir je odobrila britanska regulatorna agencija MHRA za upotrebu kod osoba s blagim do umjerenim covidom-19 koje imaju barem jedan čimbenik rizika za razvoj teške bolesti (pretilost, stariji od 60 godina, šećerna bolest i srčane bolesti). 

Antivirusni lijekovi poput molnupiravira smanjuju sposobnost virusa da se replicira, čime usporavaju bolest. 

Njihova primjena može biti dvostruka - sprečavaju razvoj teških simptoma, a onima koji su bili u bliskom kontaktu da ih ne razviju. Prepisuju se pacijentima u roku od nekoliko dana nakon pozitivnog testa i upola smanjuju broj hospitalizacija, pokazala su klinička ispitivanja.

Britanska vlada, suočena s visokim stopama zaraze covidom-19, objavila je 20. listopada da je naručila 480.000 kutija molnupiravira. Potpisala je i ugovor za 250.000 kutija ritonavira, antivirusnog lijeka američke tvrtke Pfizera koji se već koristi protiv HIV-a i čija se učinkovitost protiv koronavirusa ispituje. Francuska je naručila 50.000 doza Merckovih tableta.

Ti su lijekovi namijenjeni najosjetljivijima, kako bi se smanjio pritisak na bolnice. 

U Velikoj Britaniji je dosad u pandemiji umrlo više od 140.000 oboljelih. Pritisak na bolnice se pojačava s tisuću hospitalizacija dnevno i blizu 9000 trenutno hospitaliziranih s covidom-19.

VIDEO Najviše od početka epidemije: U Hrvatskoj zabilježeno 6310 novih slučajeva zaraze!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PE
Pericabad
17:08 04.11.2021.

Kako tako bukti zaraza, a 86% cijepljenih barem prvom dozom? Znaci cijepivo ne pomaze bas (makar za ovaj soj)?

LC
Lepi Cane
15:24 06.11.2021.

Moj šogor je danas dobio pozitivan test na koronu, prebolio prije tocno godinu dana, 2 puta cjepljen sa Pfizerom ….sto na to reci…?

Avatar 2222
2222
21:03 04.11.2021.

Eto skidajte maske ,sve je to Bajdenova tehnologija uspijela rijesiti.Ko drugi to moze ako amerika ne ucini i spasi svijet.