U 2012. godini u Velikoj Britaniji nije bilo gospodarskog rasta, a da nije bilo Olimpijskih igara, koje su donijele rast od 0,9 posto u trećem tromjesečju, konačni rezultat na kraju godine bio bi negativan. Zbog svega toga procjenjuje se da bi već u prvom tromjesečju ove godine britansko gospodarstvo moglo utonuti u treći krug recesije. Ako se to dogodi, izlazak iz nove krize mogao bi potrajati i više od dvije godine.
Vlada potpuno zakazala
Vlada premijera Davida Camerona ovih je dana ostala suočena s rezultatima koji su bili znatno gori od onih koje je očekivala. Stoga gospodarski analitičari procjenjuju da je gospodarska politika ministra financija Georgea Osborna potpuno zakazala i doživjela slom pa je krajnje vrijeme da se napravi radikalni zaokret, i to prema povećanju potražnje. Usto što je vlada svjesna posvemašnjeg neuspjeha, toga je svjestan i Međunarodni monetarni fond i kreditne agencije, koje bi uskoro mogle Velikoj Britaniji sniziti kreditni rejting.
Uz golem pad u građevinskom sektoru, najviše zabrinjava pad industrijske proizvodnje. U 2012. bruto domaći proizvod je bio za 3 posto niži od razine na kojoj je bio 2008. godine kada je započela prva runda recesije. Pokazalo se da su vladine mjere štednje bile loše, čak i kontraproduktivne. Povećanjem poreznih opterećenja, smanjivanjem socijalnih davanja i stavljanjem na led svih projekata kapitalnih investicija vlada je izazvala pad potražnje, osobne i državne potrošnje, što se pokazalo pogubnim.
Zbog toga ekonomski stručnjaci procjenjuju britansko gospodarstvo kao vrlo slabo. Ako u prvom tromjesečju ove godine bude zabilježen daljnji pad situacija bi mogla postati vrlo ozbiljna, a gospodarska i financijska kriza mogle bi se pretvoriti u vrlo ozbiljnu političku krizu, i to samo godinu i pol uoči parlamentarnih izbora.
Inertni Osborne
Stoga vlada mora djelovati vrlo brzo i na neki način pokrenuti gospodarstvo. Analitičari smatraju da bi ministar financija Osborne mogao reagirati odmah, i to znatnim snižavanjem poreznih opterećenja i povećanjem javne potrošnje na manje infrastrukturne projekte, u čiju se realizaciju može krenuti istoga trenutka. No oni od ministra financija ne očekuju nikakve hrabre i radikalne zaokrete, već sam neke kozmetičke mjere koje neće polučiti veći uspjeh. Ako vlada ne počne vući radikalne poteze, do izborne će pobjede doći teško.
26.01.2013. u 13:09h Savjest je napisao/la: =================================== Tri proizvoljne konstatacije, niti jedna nije istinita, gubljenje vremena.