OPSKRBA STRUJOM

Velika poduzeća moći će birati trgovca strujom

29.09.2003.
u 00:00
O cijeni koju će HEP naplaćivati za prolazak te struje od dobavljača do potrošača ovisi i to koliko će veliki potrošači doista uvoziti struju
Pogledaj originalni članak

Hrvatska otvara tržište električnom energijom. Vrlo brzo, najavio je dr. Goran Granić, potpredsjednik Vlade, petnaestak najvećih kupaca (i potrošača) u zemlji s godišnjom potrošnjom većom od 40 gigavat-sati moći će samostalno odlučiti hoće li i dalje kupovati struju od HEP-a ili možda od nekog drugog ili trećeg trgovca strujom koji se pojavi u Hrvatskoj. U ulozi probijanja leda dosad zatvorenog tržišta naći će se, među ostalima, Petrokemija iz Kutine, dalmatinski TLM, Belišće, HŽ... Hoće li oni prihvatiti tu mogućnost i doista samostalno uvoziti potrebnu električnu energiju, teško je prognozirati u ovom trenutku. Jer, njihovo pravo na odabir dobavljača najavljeno je još prije više od godinu dana. Kad smo u to vrijeme pokušali doznati od vodećih ljudi tih velikih poduzeća što će napraviti, dobili smo uglavnom maglovite odgovore. Razlog tome bila je velika nepoznanica cijene koju će HEP naplaćivati za prolazak te struje od dobavljača do potrošača. Ta nepoznanica još ni danas nije riješena, pa još nema pravih i konkretnih odgovora na pitanje hoće li netko uvoziti struju ili je i dalje kupovati od HEP-a.

- Mi ćemo vrlo brzo ponuditi cijene mrežnog sustava za prolazak struje - potvrdio nam je Ivo Čović, predsjednik Uprave HEP-a. Tržište potrošnje u HEP-u podijeljeno je na tarifne kupce i tržište povlaštenih kupaca. I dok se tarifnim kupcima struja osigurava iz vlastitih elektrana ili kupnjom na tržištu, povlašteni će kupci moći birati dobavljača, čime će HEP zasigurno dobiti konkurenciju, kaže Čović. Hoće li takozvana mrežarina, naknada za prijenos struje, biti skupa ili jeftina, još se ne zna.

No, jedno je sigurno. O brzini prihvaćanja novoga ovisit će i otvaranje hrvatskog tržišta energije i priključenje standardima Europske unije. Ni tamo, međutim, stvari nisu jednostavne i bez problema. Pet država - Velika Britanija, Finska, Švedska, Njemačka i Austrija - proglasilo je punu otvorenost tržišta, a daljnjih šest to planira učiniti do 2007. godine. No, zanimljivo je da je u Njemačkoj i Austriji, bez obzira na to što su proglasile punu otvorenost energetskog tržišta, relativno malo kompanija promijenilo dobavljača iako je imalo priliku. Hoće li se to dogoditi i u Hrvatskoj? Iako nitko ne želi prognozirati, mnogi stručnjaci tvrde da će HEP izabrati velik broj poduzeća jer je ipak riječ o jamčenim isporukama, dugogodišnjim vezama i mogućnostima dodatnog dogovaranja. Sve to daje određenu sigurnost, a s druge je strane tržište na kojem se tek treba snaći, pronaći ljude koji će biti sposobni kupovati struju na svojevrsnim burzama ili od stranih kompanija.

Neslužbeno smo doznali da se već mjesecima neke kompanije iz inozemstva i te kako zanimaju što se događa s otvaranjem energetskog tržišta u Hrvatskoj. Riječ je o poznatim imenima iz Italije, Austrije i još nekoliko zemalja koje žele ući i na hrvatsko tržište.

No, to bi bio tek početak. Budućnost pripada otvorenom tržištu na kojemu bi se natjecali HEP i brojni trgovci strujom. Niže cijene, bolja usluga i jasan odnos prema potrošačima tada bi trebali igrati odlučujuću ulogu u odabiru dobavljača. No, za početak mnogo ovisi o probijanju leda, u čemu odlučujuću ulogu ima odabranih 15 poduzeća koja će biti prva na listi onih koji će imati - pravo izbora.

Pogledajte na vecernji.hr