božić u kini

Veliki gradovi su ukrašeni, a u nekim dijelovima zemlje čestitanje Božića ne dolazi u obzir

Foto: FLORENCE LO/REUTERS
Christmas Eve mass at Catholic church in Beijing
Foto: TINGSHU WANG/REUTERS
FILE PHOTO: A vendor sorts products at a booth selling Christmas decorations at a mall in Beijing
Foto: TINGSHU WANG/REUTERS
FILE PHOTO: A staff member assembles a Christmas decoration at a booth in a mall in Beijing
Foto: FLORENCE LO/REUTERS
Christmas Eve mass at Catholic church in Beijing
Foto: FLORENCE LO/REUTERS
Christmas Eve mass at Catholic church in Beijing
25.12.2023.
u 12:50
Wang Huning, četvrti član moćnog Stalnog odbora Politbiroa stranke koji vodi predsjednik Xi Jinping, rekao je prošlog tjedna kršćanskim skupinama da se "pridržavaju smjera sinicizacije kršćanstva".
Pogledaj originalni članak

Divovska božićna drvca ukrašena lampicama, šljokicama i kutijama za darove dočekuju kupce u blještavim trgovačkim centrima u velikim kineskim gradovima poput Šangaja i Chongqinga, ali u mnogim dijelovima Kine božićno čestitanje ne dolazi u obzir.

U jugozapadnoj pokrajini Yunnan, tvrtka za upravljanje nekretninama izdala je obavijest prodavačima u trgovačkim centrima pozivajući ih da ne prodaju božićne čestitke i darove te da se čak suzdrže od postavljanja ukrasa, rekavši da se strane tradicije ne smiju "slijepo" slijediti i da treba biti vjeran vlastitoj kulturi. Škole u nekim gradovima od Dongguana na jugu do Harbina na sjeveroistoku na sličan su način pozvale učenike i roditelje da ne slijede strane tradicije i kulturu bez razmišljanja.

U pokrajini Gansu na sjeverozapadu Kine, lokalni ogranak Saveza komunističke mladeži rekao je svojim članovima da umjesto toga slave "Bitku kod jezera Changjin", kineski film iz 2021. koji prikazuje žestoku borbu između Kineske narodne dobrovoljne vojske i američkih snaga tijekom Korejskog rata. Kina ne zabranjuje kršćanstvo niti kršćansko bogoslužje, ali kao i sve dopuštene religije, njima se mora strogo upravljati usred brige o "stranim utjecajima". Kina, međutim, želi izvoziti kinesku kulturu, poput tradicije Proljetnog festivala ili lunarne nove godine, u globalnoj projekciji svoje meke moći.

'Pridržavajte se smjera sinicizacije kršćanstva'

Božić nije državni blagdan u kontinentalnoj Kini, gdje su budizam i taoizam glavne religije, a štovanje predaka također je uobičajena praksa. Komunistička partija je službeno ateistička. Wang Huning, četvrti član moćnog Stalnog odbora Politbiroa stranke koji vodi predsjednik Xi Jinping, rekao je prošlog tjedna kršćanskim skupinama da se "pridržavaju smjera sinicizacije kršćanstva".

"(Moramo) tumačiti doktrine i pravila u skladu sa zahtjevima razvoja i napretka suvremene Kine, temeljnim socijalističkim vrijednostima i izvrsnim kineskim tradicijama i kulturom", rekao je Wang, prema izvješću službene novinske agencije Xinhua u subotu. Tijekom godina, Vatikan se također prepirao s Pekingom oko kineskog jednostranog imenovanja biskupa u zemlji koja ima oko 12 milijuna katolika.

Godine 2018. Langfang, grad u pokrajini Hebei južno od Pekinga, zabranio je da se u božićno doba javno izlažu i prodaju predmeti povezani s blagdanom kako bi se "održala društvena stabilnost". U isto vrijeme, Kina je spremna za to da svijet slavi kinesku kulturu i ideje.

Proljetni festival govori o radosti, harmoniji i miru, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova nakon što su Ujedinjeni narodi prošlog tjedna odredili da se za taj festival može uzeti neradni dan. "Željeli bismo proslaviti Proljetni festival s cijelim svijetom", rekao je glasnogovornik.

POVEZANI ČLANCI:

VIDEO: Ovo se rijetko viđa! Stotine automobila formiralo je ogromno božićno drvce

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.